Rynek pracy w Grodzisku Mazowieckim – gdzie zacząć szukanie pracy?

Grodzisk Maz.

Rynek pracy w mieście Grodzisku Mazowieckim jest dość różnorodny – największym pracodawcą są zakłady przemysłowe z branży chłodniczo-grzewczej, ponadto rozwija się tu m.in. handel, branża farmaceutyczna, przetwórstwo spożywcze. Szukający zatrudnienia mogą także korzystać z poszerzonego rynku pracy Obszaru Metropolitalnego Warszawy. Perspektywy na pracę w 2022 r. są dobre, a ogłoszenia kierowane są dla osób z różnego rodzaju uprawnieniami i umiejętnościami. Kto szybko znajdzie etat i jak zacząć szukać pracy w Grodzisku Mazowieckim i okolicy? Oto kilka wskazówek na start.

Oceń indywidualne szanse na pracę

Poszukiwanie nowej posady w tej części województwa mazowieckiego warto rozpocząć od zapoznania się z zapotrzebowaniem tutejszych pracodawców. Kogo poszukują okoliczne firmy w 2022 r.? Zgodnie z corocznym badaniem Barometr zawodów w bieżącym roku w powiecie grodziskim jest zbyt mało chętnych do podjęcia zatrudnienia i zarazem mających odpowiednie kwalifikacje m.in.:

– pracowników budowlanych – techników budownictwa, monterów instalacji budowlanych, operatorów sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych, robotników budowlanych,
– nauczycieli o różnych specjalnościach,
– pracowników branży TSL – kierowców, magazynierów, spedytorów i logistyków,
– pracowników przemysłu – np. z uprawnieniami elektrycznymi SEP, na obrabiarki skrawające, mechaników i operatorów maszyn i urządzeń, stolarzy,
– pracowników ochrony zdrowia,
– pracowników zakwaterowania i gastronomii,
– pracowników służb mundurowych,
– pracowników branży beauty – fryzjerów, kosmetyczek.

Pozyskuj oferty z dobrych źródeł

Oferty pracy w Grodzisku Mazowieckim publikowane są w różnych miejscach sieci. Warto postawić na pewne i bezpieczne źródła, takie jak:

– portale rekrutacyjne – koncentrują one bardzo wiele ogłoszeń, a te można dodatkowo filtrować. Korzystanie z dobrej, popularnej platformy skraca więc znacząco czas poszukiwań. Co więcej, na profesjonalnych portalach, np. pl, wszystkie oferty są weryfikowane, osoba szukająca zatrudnienia może więc odpowiadać na nie bez obaw, że natknie się na oszusta próbującego wyłudzić dane osobowe albo środki pieniężne;
– Centralna Baza Ofert Pracy – znajdują się w niej ogłoszenia z urzędów pracy. Te oferty także można przeszukiwać zgodnie z wybranymi kryteriami – np. wskazać tylko te dotyczące pracy w województwie mazowieckim, powiecie grodziskim albo w Grodzisku Mazowieckim;
– media społecznościowe – propozycje zatrudnienia publikowane są często w grupach tematycznych typu praca – Grodzisk Mazowiecki albo poświęconych konkretnemu obszarowi zawodowego. Warto zachować ostrożność i przed odpowiedzią na ofertę w takim miejscu, sprawdzić, czy ogłoszeniodawca reprezentuje legalnie działającą firmę. W ogłoszeniu powinny być zawarte dane przedsiębiorstwa, umożliwiające jego identyfikację.

W wielu firmach działa także system poleceń pracowniczych, dlatego o fakcie poszukiwania zatrudnienia warto poinformować bliskich i znajomych.

Przygotuj się do rekrutacji

Standardowo w czasie rekrutacji pracodawca oczekuje od kandydata przedstawienia CV. Warto poświęcić trochę czasu na sporządzenie dobrego dokumentu aplikacyjnego. Nie trzeba tworzyć go od podstaw w edytorze tekstu – obecnie w sieci znaleźć można wiele darmowych Kreatorów CV (np. na praca.pl). W życiorysie warto uwzględnić słowa kluczowe, związane z posadą, na jaką się aplikuje. Istotna jest też selekcja informacji. Pracodawców zwykle nie interesuje pełen przebieg ścieżki zawodowej kandydata – ale jedynie te obejmowane przez niego stanowiska, na których nabywał umiejętności istotne dla bieżącej rekrutacji. W CV należy też unikać ogólników. Zamiast pisać: „potrafię zarządzać zespołem” – lepiej podać konkretną informację: „skutecznie zarządzanie 8-osobowym zespołem”.

Warto też rzetelnie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i przećwiczyć odpowiedzi na często pojawiające się pytania, np.:

– czy może opowiedzieć nam pan/pani coś o sobie?
– dlaczego chce pan/pani u nas pracować?
– dlaczego jest pan/pani najlepszym kandydatem? Jakie są pana/pani mocne strony?
– jakie są pana/pani słabe strony?
– ile chce pan/pani zarabiać?

Dobrym pomysłem jest też przejrzenie strony firmowej pracodawcy, dobre zapoznanie się z obszarami działalności przedsiębiorstwa, do którego się aplikuje. Pracodawcy szukają osób, które chcą podjąć zatrudnienie właśnie u nich, a nie wysyłają zgłoszenia w losowe miejsca. Chwaląc się wiedzą na temat firmy, kandydat okazuje zaangażowanie i wysoką motywację – a to może zaważyć o wyniku rekrutacji.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.