Ruszyły prace nad odwiertem geotermalnym [FOTO]

17 marca uruchomiono prace nad odwiertami geotermalnymi w Piastowie. To szansa miasta na pozyskanie ekologicznej energii cieplnej.

Od początku roku na bieżąco informujemy Was o planach i postępach prac w sprawie odwiertów geotermalnych, które będą prowadzone w Piastowie. Z początkiem marca rozpoczęły się prace przygotowawcze: instalowanie budynków biurowych, zwożenie elementów wiertni. Mimo ciężkiego sprzętu, jaki pojawił się na działce przy ul. Ożarowskiej, prace przy odwiercie nie będą uciążliwe ani dla mieszkańców, ani dla przejezdnych.

Dwukilometrowy odwiert będzie prowadzony u zbiegu ul. Ożarowskiej i Hallera. Będzie to szansa dla Piastowa na „własne” ciepło. Miasto Piastów jest po rozmowach z PGNiG Termika o wspólnych planach rozbudowy sieci ciepłowniczej. Piastów ma w planach także budowę miejskiej elektrociepłowni.

Miasto Piastów, obok innych czternastu polskich samorządów zostało beneficjentem programu geotermalnego uzyskując dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 12 774 591,00 zł.

W piątek, 17 marca, odbyło się oficjalne rozpoczęcie odwiertu. Spotkanie zapoczątkowała konferencja na temat źródeł geotermalnych. Prace wiertnicze potrwają około 3 miesięcy. Przewidywana głębokość otworu geotermalnego to 1940 metrów, ale jego finalny wymiar będzie uzależniony od tego, na jakiej głębokości zostanie znaleziona docelowa warstwa wodonośna. Przewidywana temperatura wody pozyskanej z otworu szacowana jest na 43-47 stopni Celsjusza. Jej wydajność ma sięgnąć około 150 m³/h. Przystąpienie do prac wiertniczych wymagało zatwierdzenia przez Urząd Marszałkowski projektu robót geologicznych oraz zatwierdzenia Planu Ruchu Zakładu przez Okręgowy Urząd Górniczy w Warszawie.

– Wiercenie otworu geotermalnego będzie odbywało się za pomocą specjalistycznego urządzenia, którego znakiem rozpoznawczym jest maszt górujący nad placem budowy. Wysokość masztu determinuje długość żerdzi wiertniczej, która w przypadku otworu Piastów GT-1 wynosi 9 metrów. Głębienie otworu do poziomu 1860 metrów będzie realizowane za pomocą tzw. świdra gryzowego, który kruszy skałę na drobne odłamki. Podczas wiercenia otworu na głębokości od 1860 do 1940 metrów użyjemy tzw. koronki, przypominającej rurę z naciętym na jej obwodzie uzębieniem. „Koronka” wytnie ze skały rdzeń, który następnie zostanie wydobyty na powierzchnię. Na głębokości 1940 m spodziewamy się warstwy wodonośnej – mówi dr inż. Bogdan Noga, Zastępca Dyrektora Pionu Projektowania ds. Geologii w Multiconsult Polska.

– Firma ta pełni funkcję Inżyniera Kontraktu dla tej inwestycji oraz nadzór i dozór geologiczny. Sporządzi także dokumentację hydrogeologiczną, która będzie zwieńczeniem prac związanych z drążeniem otworu geotermalnego. Wykonana dokumentacja będzie stanowiła podstawę do podjęcia dalszych prac zmierzających do wybudowania i uruchomienia ciepłowni geotermalnej w Piastowie – poinformował burmistrz Piastowa, Grzegorz Szuplewski.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 17

17 odpowiedzi na “Ruszyły prace nad odwiertem geotermalnym [FOTO]”

 1. Siema pisze:

  jak słyszałem to p. K. Rytel jest dyr. projektu z ramienia miasta, to już wiadomo gdzie popłynie kapusta z odwiertu…………..

 2. Skiba pisze:

  to na jaką głębokość będzie wywiercony otwór jeżeli 1 m takiego odwiertu dzisiaj kosztuje ok. 10 tys. zł, a dofinansowanie jest w kwocie 12,7 mln zł, wychodzi że nie głębiej niż 1770 m, to do piekła jeszcze trochę brakuje aby tam wysłać tych włodarzy miejskich ………….

 3. Masakra jakas pisze:

  Wydawanie pieniędzy w błoto. A na ulicę to nie ma pieniędzy żeby zrobić. Dziura na dziurze, niektóre ulice wyglądają jak w 1910 roku

 4. mieszkaniec pisze:

  Odwierty, a co z Piastunem na Skorupki? Niby 3lata temu miala być otwarta, a porosly nawet schody zielskiem, a teraz jakas klinika zdrowia psychicznego… o co chodzi, zero informacji a pieniądze chyba publiczne…

 5. ZOMO pisze:

  Pachnie ściemą na kilometr… raj dla korupcji i malwersacji. Pochałasują, potem powiedzą że są na 2000m (gdzie i tak nikt tego nie sprawdzi) i powiedzą że wody nie ma tyle ile oczekiwano i cały biznes poszedł psu w pupę…

 6. Brwinowianin pisze:

  Gdzie kluczowym zdaniem jest:
  Cytat:
  „Miasto Piastów, obok innych czternastu polskich samorządów zostało beneficjentem programu geotermalnego uzyskując dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 12 774 591,00 zł”

  Za czasów tyuskolandii Polska nigdy nie miała takich wolnych środków na inwestycje !
  Tylko czy zmanipulowana przez PO-KO -TRZASK-2050 polska tępa młodzież to rozumie ?

  • Marcin pisze:

   Bo budowali autostrady. Tępym to trzeba być żeby nie widzieć co obecni politycy robią z nami. Upolitycznione sądy i TK, zrobienie z TVP machiny propagandowej, fatalne podejście do szkolnictwa, Inflacja 18.4%
   Sasin i hajs, który przewalił, Czarnek który zaorał edukację i jego rozdawnictwo na instytucje związane z PiS, ukrywanie nieruchomości przez Morawieckiego…. o jakiś Obajtkach już nie wspominając

   • Olo pisze:

    Leje na sądy, brawo PIS !

   • Anonim pisze:

    O czym piszesz, ślepcze. Autostrady , przy których budowie zbankrutowało większość polskich firm. Teraz już trzeba je poszerzać, bo się nie nadają do jazdy. Pojeździj po kraju, a zobaczysz kto buduje drogi. Za PO to było hasło, pieniędzy nie ma i nie będzie. Na marginesie napisze, jestem apolityczny, ale widzę trochę dalej.

    • Grzegorz pisze:

     Hmm,.. tępota na szczęście nie boli, inaczej umarłbyś z bólu,.. brawo pis, kradnijcie więcej, a goje i tak chwalić was będą,..

  • lennox pisze:

   Ubliżasz mi, szujo.

  • Neon pisze:

   Stalowa Wola została beneficjentem programu Polskie Szwalnie , kilkaset mln złotych poszły się je…… .zapewne tym razem pieniądze zostaną bez sensu wsadzone w dziurę , bo jak twierdzą fachowcy takie odwierty są nieopłacalne .jak widać PiSkre… nie przeszkadza to robić partyjnej propagandy

  • Reskus pisze:

   O widzę, że nawet tu dotarły pisowskie trole i ubliżają ludziom. Mam nadzieję, iż młodzież zapamięta tę wypowiedź i się odpowiednio zrewanżuje.

  • Tomasz pisze:

   PiS jest ch#%$#y a Platfusy jeszcze gorsze

 7. Dzik pisze:

  Ten odwiert to najbardziej ponury żart w obliczu upadku infrastrukturalnego miasta Piastów, tkwiącego w głębokiej komunie gierkowskiej. Przykłady ul. Moniuszki, Paderewskiwgo, Oginskiego itd

 8. Anonim pisze:

  Szczęść Boże na robotę – ojciec dyrektor niech wam błogosławi

 9. sierżant pisze:

  Będzie 2 razy drożej ale za to ekologicznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły