Ruszają prace projektowe nad OAW

Region

W lipcu 2022 roku wyłoniono w przetargu wykonawcę dokumentacji drugiego odcinka Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Na jakim etapie są prace?

Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej potocznie nazywana jest drugim ringiem wokół Warszawy. OAW ma składać się z autostrady A50 od południa oraz drogi ekspresowej S50 . Trasa ma łączyć się z planowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Pierwszy odcinek drogi S50 ma połączyć trasę S10 i DK92. Droga ma przebiegać przez gminy Naruszewo, Wyszogród, Młodzieszyn, Rybno i Sochaczew, z możliwością lokalizacji również na obszarach sąsiednich gmin. Drugi odcinek znajdzie się już w naszej okolicy. To odcinek S50/A50 od DK92 do S7. Trasa przejdzie przez powiaty sochaczewski, żyrardowski, grodziski, grójecki i piaseczyński.

Na ten moment wytyczono jedynie wstępny korytarz, który przebiega przez gminy Sochaczew, miasto Sochaczew, Nowa Sucha, Teresin, Wiskitki, Jaktorów, Puszcza Mariańska, Radziejowice, Mszczonów, Żabia Wola, Pniewy, Tarczyn oraz Grójec, z możliwością lokalizacji również na obszarach sąsiednich gmin.

W lipcu 2022 wybrano w przetargu wykonawcę Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz uzyskaniem decyzji środowiskowej (DŚU). Umowę o wartości 12,5 mln zł podpisano z firmą TRAKT. Do I kwartału 2026 roku ma ona czas na wykonanie prac projektowych.

Biuro projektowe przygotuje dokumentację zawierającą wariantowy przebieg tej części OAW, a także materiały i wniosek o wydanie DŚU. GDDKiA złoży je we właściwym organie, celem przeprowadzenia postępowania administracyjnego, które zakończy się wydaniem decyzji środowiskowej – informują drogowcy z GDDKiA.

Na jakim etapie są prace? Prowadzone jest rozpoznanie geodezyjne – zbieranie informacji z ośrodków geodezyjnych i wykonaniu filmów z powietrza. Projektanci następnie dokonują wizji w terenie. Na tej podstawie sporządzone będą wstępne rozpoznania środowiskowe i analizy wariantowego przebiegu trasy.
Po zebraniu tych informacji zaplanowane będą spotkania informacyjne – przewidziano je w marcu.

Wykonawca udostępni wówczas propozycje wariantów przebiegu OAW. W trakcie konsultacji będzie można złożyć wnioski i opinie do przedstawionych propozycji przebiegu trasy. GDDKiA nie przedstawiła jednak szczegółów dotyczących dat i miejsc spotkań. Gdy tylko taka informacja się pojawi, niezwłocznie Wam ją przekażemy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “Ruszają prace projektowe nad OAW”

  1. KomsomolskajaPrawda pisze:

    Będziecie mieć obwodnice zwłaszcza jak tuskolandia POwróci i zacznie się to co było…okradanie, pranie vat, dziura budżetowa, zadłużanie państwa itd…
    Pamiętamy !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły