Rusza projektowanie CPK. Jest umowa z generalnym projektantem architektury

Spółka Centralny Port Komunikacyjny rozstrzygnęła kluczowy przetarg związany z budową nowego lotniska. Generalnym projektantem architektury (Master Architekt) zostało konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold Limited.

Spółka CPK podpisała umowę ze wspomnianym konsorcjum. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 696 mln zł.  – Zwycięzcę wyłoniliśmy w trybie dialogu konkurencyjnego. Jego częścią były warsztaty projektowe, podczas których kandydaci mogli przedstawić swoją wizję projektu CPK. Prawdziwe wyzwanie zaczyna się jednak dopiero teraz. Razem ze światowymi architektami opracujemy ostateczny projekt najważniejszego elementu polskiego układu transportowego. To wyjątkowy moment – mówi Mikołaj Wild, Prezes Spółki CPK.

Do głównych zadań Master Architekta lotniska CPK należy zaprojektowanie budynku terminala pasażerskiego, dworca kolejowego oraz węzła transportowego. Pierwsze koncepcje projektowe firmy Foster + Partners zaprezentowane w ramach postępowania przetargowego obejmują terminal przesiadkowy i strefę obsługi pasażerów, którą wypełnia bujna zieleń i naturalne światło. Miejsce to łączy trzy środki transportu węzła: lotniczy, kolejowy i drogowy.

Koncepcje to jednak nie wszystko. Jednym z głównych założeń projektu jest modułowość i przemyślana konstrukcja zapewniająca efektywną rozbudowę portu lotniczego. Przed projektantami zatem nie lada wyzwanie. Dzięki zastosowaniu takiej technologii będzie możliwe wybudowanie i uruchomione lotniska do 2028 roku oraz przygotowanie go do obsługi nawet 40 mln pasażerów, a następnie bezproblemową rozbudowę tak, aby w 2060 roku osiągnąć docelowy poziom 65 mln pasażerów.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 7

7 odpowiedzi na “Rusza projektowanie CPK. Jest umowa z generalnym projektantem architektury”

 1. 🇵🇱 KONFEDERACJA 🇵🇱 pisze:

  Obejrzyjcie sobie pisiorki na You Tube dokument: Esbeckie pajęczyna Jarosława Kaczyńskiego 🙂
  Warto poszerzyć wiedzę o swoim idolu, prawdziwym prawicowcu i patriocie.. :-).

  Takie złodziejstwo i marnotrawstwo publicznych pieniędzy, w dodatku budżetu na potężnym minusie trzeba rozliczyć.
  To jest jeszcze większy przekręt, niż ten za rządów PO-PSL, kiedy to w 2010r. powołano spółkę PGE EJ 1, która miała przygotować „grunt” pod budowę elektrowni jądrowej.
  Nie dość, że do tej pory absolutnie niczego nie przygotowano, to spółka kosztowała podatników do 2019r. 447 milionów złotych.
  A teraz pytanie dla pisiorków.
  Dlaczego PIS nie zajął się rozliczeniem PO za taki skandal?
  Przecież nawet się w mediach nie zająknięto, że taki wał, do pompowania publicznych pieniędzy funkcjonuje.
  Bo pisiorki razem z PO biorą, w tym udział.
  Gdzie się nie obejrzeć to korupcja i złodziejstwo ze strony PO-PIS
  Ludziom, którzy mówią, że PO kradła i nie dawał nic, a PIS kradnie ale przynajmniej „dajom pincet”, z miejsca powinno odbierać się prawa wyborcze.

 2. eh,.. pisze:

  Czy znajdzie się władza która da radę rozliczyć tę sektę?

 3. Albert pisze:

  „Zwycięzcę wyłoniliśmy w trybie dialogu konkurencyjnego.” Planują 700 mln PLN wydać bez przetargu? To na kilometr śmierdzi jak cała ta władza od dawna.

 4. lennox pisze:

  Zatrzymać to szaleństwo !

 5. paca pisze:

  „Prawdziwe pieniądze robi się na drogich, słomianych inwestycjach”.
  Powstanie czy nie – mało ważne. Ważne że kupa pisiorów dorobi się potężnie. Potem – choćby potop.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły