Remont starego domu – o tym warto pamiętać

Art. Sponsorowany

Kompleksowy remont starego domu może być nie lada wyzwaniem niezależnie od tego, czy dopiero go kupiliśmy, czy mieszkamy w nim od lat. Szczegółowe planowanie, koncentracja na detalach i odrobina samodyscypliny potrafią jednak zdziałać cuda. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, zaczynając przygodę z remontem starego domu.

Jak zaplanować remont starego domu?

Remont starego domu należy zacząć od ułożenia planu. Nie wystarczy jedynie określić kilka głównych punktów, przez które musimy przejść w trakcie trwania prac. Plan powinien opierać się na dokładnie przeprowadzonej analizie. Warto zatem sprawdzić, jakich napraw potrzebuje nasz dom. Następnie zapisać nasze indywidualne potrzeby oraz co możemy zrobić, aby remont pozwolił na ich spełnienie. Oprócz takiej podstawowej analizy potrzebujemy również informacji odnośnie kosztów poszczególnych produktów wykorzystywanych w pracach. Jeżeli postanowimy skorzystać z pomocy fachowca, należy również ująć w planie jego dostępność i przybliżony czas pracy. Pamiętajmy także o wymaganych pozwoleniach. Przy mniejszych remontach nie będą nam one zapewne potrzebne. Lepiej jednak trzymać rękę na pulsie i nie ominąć żadnej formalności.

Prace remontowe – kolejność wykonywania

Niezależnie od tego, czy budujemy dom, czy go remontujemy, dobry plan to podstawa. W ten plan włączona jest również kolejność poszczególnych działań. Odpowiednio dobrany harmonogram prac pozwoli w kontrolowany sposób rozpocząć i zakończyć remont. Na samym początku warto zacząć od odgrzybiania i osuszania murów. Jeżeli mamy takie problemy w domu, nie warto wykonywać innych prac, dopóki nie pozbędziemy się wilgoci. Tutaj pojawia się kwestia izolacji i ocieplania fundamentów oraz ścian budynku. Jest to skomplikowany proces, zatem dobrze jest zapoznać się z jego specyfiką. Informacje na ten temat można znaleźć przykładowo na stronie: https://aleo.com/pl/porady/izolacja-fundamentow-w-starym-domu-jak-ja-wykonac/.

Dalej w naszych planach powinna pojawić się kwestia poprowadzenia instalacji oraz docieplania wewnętrznych ścian w budynku. Następnie możemy przejść do układania podkładów, tynkowania ścian czy wreszcie malowania. Na koniec pozostaje jedynie położenie wybranej podłogi oraz aranżacja wnętrza na nasz indywidualny sposób. Nie zapominajmy o bezpiecznym montowaniu gniazdek czy lamp. Jeżeli nie mieliśmy z tym nigdy do czynienia, warto skorzystać z usług elektryka.

Remont starego domu – aranżacja odświeżonych przestrzeni

Remont starego domu to świetna okazja, aby nadać przestrzeni nowego blasku. W skład licznych możliwych działań możemy włączyć przemalowanie ścian, wymianę mebli czy drzwi. Każdy pomieszczenie w ten sposób zyska swój unikalny charakter na wzór starego wystroju lub zupełnie nowego pomysłu. Przy wystroju wnętrz warto jednak pamiętać, że liczy się funkcjonalność zarówno pod względem jej rozplanowania, jak i rodzaju wykorzystywanych mebli. Zastanówmy się zatem, jaki fotel będzie komfortowy, gdy będziemy spędzać w nim długie wieczory lub jak rozplanować oświetlenie, pozwalające na tworzenie kilku różnych klimatów. Podejdźmy do remontu świadomie, a z pewnością uzyskamy wymarzony efekt.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.