Punkty karne po staremu

Region

W połowie września weszła w życie nowelizacja przepisów dotycząca m.in. punktów karnych. Wraca zasada usunięcia punktów po upływie roku.

Nowe przepisy weszły w życie dokładnie rok po ostatniej aktualizacji – 17 września 2023 roku. Zmiana z 2022 roku zaostrzała taryfikator punktów karnych, likwidowała kursy redukujące punkty i wydłużała ważność punktów karnych do dwóch lat. Dla kierowców zaostrzone przepisy oznaczały większe ryzyko utraty prawa jazdy.

Najnowsza zmiana przywraca sytuację sprzed 17 września 2022 roku. Punkty za naruszenie przepisów ruchu drogowego wpisane do ewidencji usuwa się po upływie roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie, które zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu, czy też mandatem karnym. Punkty przypisane za wykroczenie, za które nałożono grzywnę w drodze mandatu karnego, usuwa się z ewidencji po upływie roku od daty uiszczenia grzywny za naruszenie. Usuwane będą zarówno te otrzymane przed, jak i po 17 września 2023 roku. Wpis tymczasowy dokonuje się niezwłocznie po ujawnieniu naruszenia. Wpisu ostatecznego dokonuje się, jeżeli naruszenie zostało stwierdzone prawomocnym rozstrzygnięciem sądu lub mandatem karnym.

Dodatkowo każdy kierowca raz na pół roku może zmniejszyć o 6, jeśli weźmie udział w szkoleniu w Wojewódzki Ośrodku Rochu Drogowego. Nie wszyscy kierowcy będą mogli z tego skorzystać. Redukcja punktów nie dotyczy kierowców w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy. Punkty odejmowane są od najwcześniejszych. Jeżeli przed szkoleniem kierowca będzie miał na koncie więcej niż 24 punkty, nie zostaną one odjęte od łącznej sumy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “Punkty karne po staremu”

  1. Anonim pisze:

    Punkty karne są równe dla bogatych i biednych. Zbierzesz odpowiednio dużo i tracisz prawo. Rząd podniósł mandaty co nie ma wpływu na bezpieczeństwo bo dopuki nie jesteś nieudacznikiem to 1500 zł to żadne pieniądze, a jak jesteś bandziorem to jednak patroli jest na tyle mało że i tak 99% wykroczeń i przestępstw uchodzi płazem. Ja bym wydłużył wam ważność punktów do 5 lat, to by wyeliminowało bandziorów… To pisałem ja szybki i bezpieczny ponad 20 lat bez punktów karnych bo jeździć trzeba umieć.

  2. Kierowca pisze:

    Istna tragedia. Ledwo dało się zauważyć że na drogach robi się bezpieczniej bo najbardziej patologicznie bandyci potrącili prawo jazdy to rząd najwyraźniej zobaczył że nie ma komu płacić mandatów i zamienił bezpieczeństwo (o które nigdy nie chodziło) na dodatkowe pieniążki. Jak Ci świr który już dawno powinien stracić prawo jazdy zabije członka rodziny to pamiętaj dzięki komu… znowu będzie się jeździć wolniej i mniej bezpiecznie.

  3. Rabull pisze:

    Wybory się zbliżają. Teraz będą wszelkie udogodnienia proponowane. Stopy procentowe spadają, mimo że inflacja wysoka. Ceny paliw spadają, mimo że na świecie rosną. Sądzę że przed 15 października pojawi się jeszcze wiele takich cudów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły