Przydział lokali budzi emocje

Pruszków

13 maja odbyło się uroczyste oddanie do użytku dwóch bloków komunalnych przy ul. Studziennej. Do naszej redakcji zgłaszają się mieszkańcy z uwagami do sposobu przydziału lokali w nowych budynkach.

W Pruszkowie panuje deficyt mieszkań komunalnych. Na liście oczekujących widnieje ponad 300 osób. Ostatnio miasto „wzbogaciło się” o dwa budynki komunalne przy ul. Studziennej – znajduje się w nich 48 mieszkań. Nowe lokale już przydzielono i niebawem zacznie się przeprowadzka. Ale pojawiły się emocje. Mieszkańcy trzech starych budynków przy Studziennej oznaczonych numerami 8, 10 i 12 liczyli na to, że będą traktowani priorytetowo i otrzymają lokale w nowych budynkach. 

– Czy jest szansa, aby redakcja dowiedziała się, dlaczego nie wszyscy dostali mieszkania w nowych budynkach przy Studziennej. Głównie chodzi o lokatorów z bloku nr 12, gdyż jest on na szarym końcu. Najpierw chodzili z TBS i pytali kto chce, a potem ominęli ludzi w przyznawaniu mieszkań. Jeśli mówią, że zabrakło mieszkań to dlaczego nie zaproponują innych, także w normalnych blokach. A tak musimy czekać, aż zwolni się coś w starym budownictwie – mówi jedna z mieszkanek (prosi o anonimowość). Takich pytań jest więcej. I płyną nie tylko od mieszkańców ze Studziennej. – Czekam na mieszkanie od 9 lat i ciagle dostaję odpowiedź, że nie ma lokali. Przecież teraz oddali dwa nowe budynki, a kilka lat temu wybudowali blok komunalny przy Długiej – podkreśla inny mieszkaniec. 

Z pytaniami dotyczącymi przydziału mieszkań komunalnych zwróciliśmy się do Andrzeja Kurzeli, wiceprezydenta Pruszkowa. – W nowych budynkach mamy łącznie 48 mieszkań, a w budynkach nr 8, 10, 12 łącznie jest 60 lokali. Priorytet do zakwaterowania w nowych domach miały osoby ze wspomnianych bloków. Nie oznacza to jednak, że każdy kto chciał, dostał tam mieszkanie – wyjaśnia. – Każda sprawa rozpatrywana była osobno. Zwracaliśmy uwagę na to, czy mieszkaniec zalega z czynszem, czy dba o mieszkanie, czy nie hałasuje oraz czy stać go na zapłacenie nieco wyższego czynszu. 28 rodzin otrzymało mieszkania w nowych blokach, 18-tu zaproponowaliśmy inne lokalizacje, niektórzy zwalniają mieszkania komunalne. Na nowe lokum czeka jeszcze 11 rodzin – dodaje wiceprezydent.

Z puli nowych lokali tylko 28 trafiło w „ręce” dotychczasowych mieszkańców ul. Studziennej. A co z  resztą, czyli 20 lokalami? – Dwa przeznaczyliśmy dla uchodźców, a pozostałe trafiły do osób z budynków przewidzianych do rozbiórki lub do tych, którzy mieszkają w prywatnych kamienicach a mają wyroki eksmisji. Wiemy, że wszystkich spraw nie załatwiliśmy – zaznacza Andrzej Kurzela. 

Nowe bloki przy Studziennej wybudowano nie tylko ze środków miasta, ale i Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Zieleń Miejska”. Jak informuje Kurzela, czynsze w tych lokalach są nieco wyższe niż w normalnych domach komunalnych. – Chcę jednak zaznaczyć, że to mieszkania w dyspozycji pana prezydenta. To nie są TBS-y. Obowiązują tu inne zasady ustalania czynszu i przydziału mieszkań – twierdzi.

Miasto ma w planach budowę jeszcze pięciu budynków komunalnych przy ul. Studziennej. Znajdzie się w nich 105 mieszkań. Nowe bloki staną w miejscu domów z numerami 8, 10 i 12. Te najprawdopodobniej zostaną rozebrane jeszcze w tym roku.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.