Przy ul. Marylskiego powstanie Ośrodek Kultury

Grodzisk Maz.

Gmina Grodzisk Mazowiecki przymierza się do kolejnej dużej inwestycji. Tym razem będzie to budowa Ośrodka Kultury w Książenicach. Ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

Ośrodek Kultury miałby powstać przy ul. E. Marylskiego w Książenicach, przy projektowanym placu miejskim („Rynku”). Znajduje się tam działka o powierzchni ponad 3,3 tys. mkw. Projekt koncepcyjny budynku powstał w marcu 2021 roku i został przygotowany przez Piotra Hardeckiego.

Według koncepcji budynek OK będzie nawiązywać architekturą do istniejącego budynku szkoły podstawowej przy tej samej ulicy. Koncepcja odsłania nam także projekt głównego placu. Rynek będzie miał wymiary 40 x 40 m – jest to wielkość, która umożliwi organizację pikników, festynów, kiermaszy i innych tego typu imprez. Wzdłuż projektowanego budynku zaplanowano deptak, przy którym będą wejścia do sklepów w sąsiednich budynkach, ogródki kawiarniane, ławki i donice na zieleń.

Co będzie się mieściło w OK? Na parterze zaplanowano hall wejściowy, sala wielofunkcyjna z widownią na 200 miejsc z możliwością podziału na mniejsze sale za pomocą mobilnej ściany akustycznej. Do tego pokój obsługi mieszkańców, toalety i zaplecza. Na piętrze będzie mediateka w formie aranżacji umożliwiającej czasowe wydzielenie 1-2 pomieszczeń za pomocą ścian szklanych, pokój personelu, projektornia, klatka schodowa, winda, toalety i pomieszczenia techniczne. Na poddaszu znajdą się pomieszczenia techniczne, magazynowe i nieużytkowe. Cały budynek ma być przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na dachu zaplanowano instalację ogniw fotowoltaicznych. Ogółem powierzchnia użytkowa budynku będzie wynosiła ponad 820 mkw.

Teren wokół OK będzie również zagospodarowany. Poza wspomnianym rynkiem i deptakiem, pojawi się dużo zieleni. W propozycji pojawiają się platany, brzozy, olsze, czeremchy i topole, byliny i trawy ozdobne, a także murawa rekreacyjna w formie łączki.

W tej części zadania wykonawca ma do opracowania dokumentację projektowo-kosztorysową budowy Ośrodka Kultury wraz z infrastrukturą towarzyszącą i uzyskaniem niezbędnych decyzji, pozwoleń na realizację inwestycji i pełnieniem nadzoru autorskiego. Na oferty grodziski magistrat czeka do 29 września. Na wykonanie koncepcji projektowej wykonawca będzie miał 60 dni,a do wykonania przedmiotu zamówienia – 330 dni.

O dalszych decyzjach w tej sprawie będziemy informować Was na bieżąco. Rzuty koncepcyjne budynku możecie zobaczyć tutaj.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.