Pruszkowska elektrociepłownia stawia na gaz

Pruszków

Już prawie dekadę temu PGNiG Termika zapowiadała, że pruszkowska elektrociepłownia będzie zasilana gazem. Proces „przeprogramowania” pruszkowskiej EC trochę się jednak wydłużył…

Przypomnijmy. EC Pruszków „w ręce” PGNiG Termika w 2012 r. Zakład został przejęty od wycofującego się z polskiego rynku Vattenfala. Niespełna dwa lata po przejęciu zakładu PGNiG Termika zapowiedziała zmianę technologii i wprowadzenie kotłów gazowych.

Od kilku lat trwają prace modernizacyjne w Elektrociepłowni Pruszków. W ramach inwestycji powstały nowoczesne instalacje odsiarczania, odazotowania i odpylania spalin z kotłów węglowych K12 i K13 oraz modernizacja tych kotłów.

Przygotowania do gazowej rewolucji również postępują. Teraz PGNiG informuje, że prace powoli nabierają tempa. – Po otrzymaniu pozwolenia na budowę w maju bieżącego roku, rozpoczęły się prace związane z budową kotłowni gazowo – olejowej o mocy 45 MWt. Obecnie prowadzone są roboty ziemne oraz prace związane z dostosowaniem i adaptacją istniejącej infrastruktury zakładu. Kotłownia będzie zasilana trzema jednostkami. Znajdą się tu dwa kotły olejowe o mocy 20 MWt i kocioł gazowo-olejowy o mocy 5MWt. Przewidywane zakończenie i pierwsze rozruchy kotłowni zaplanowano na styczeń – luty 2023r. Przekazanie do eksploatacji nastąpi wiosną 2023r – informuje biuro prasowe PGNiG Termika. – Równolegle trwają prace projektowe w zakresie maszynowni silników gazowych. Zaplanowano tam instalację trzech urządzeń firmy Jenbacher o łącznej mocy 12MWe / 12 MWt. Obecnie trwa procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę. Budowa zaplanowana jest na rok 2023 – dodają.

Nowa kotłownia olejowo-gazowa oraz montaż silników gazowych nie zamykają etapu modernizacji pruszkowskiego zakładu. PGNiG Termika przygotowuje się do budowy… kotłowni biomasowej o mocy 35 MWt oraz dodatkowego silnika gazowego o mocy 4MWe/ 4MWt. Realizacja prac związanych z ich budową jest zaplanowana na lata 2025 -2027. Obecnie trwają tu prace projektowe.

Warto zaznaczyć, że wykorzystanie nowoczesnych technologii wpłynie też na zmniejszenie zanieczyszczeń oraz wyeliminowanie „buczenia”, które można słyszeć przy spuszczaniu pary z kotłów. Część gazowa będzie również znacznie łatwiejsza do obsługi i sterowania.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 9

9 odpowiedzi na “Pruszkowska elektrociepłownia stawia na gaz”

 1. zgred pisze:

  „Przedsiębiorstwo Ciepłowniczo-Usługowe „Piaseczno” poinformowało, że nowa cena gazu w 2023 roku wyniesie 685,96 zł za megawatogodzinę. To o siedem razy więcej niż obecnie (92,78 zł za megawatogodzinę).”
  „…co wraz z kosztami przesyłu oznacza wzrost ceny ciepła o 376 proc.”
  Piaseczno, czyli całkiem niedaleko. Prawie 400 % wzrostu dla ciepłowni która już wcześniej spalała gaz. Jaki będzie wzrost ceny jeśli EC pruszków przeskoczy z węgla na gaz ? Boję się mysleć.

 2. KomsomolskajaPrawda pisze:

  To chyba na złość mieszkańcom skoro gazu nie ma i nie będzie ! Macie tu teraz przykład tego, że władze powiatu Pruszków zarządzane przez komunistów z PO-KO-TRZASK.2050 działają na waszą szkodę !
  Wybierzecie ich znowu ?
  Czy jesteście na tyle tępi , że nie potraficie tych faktów przypisać panującymi obecnie w Powiecie układowi ???

  • Aga pisze:

   Władze miasta nie mają nic do powiedzenia w sprawie elektrociepłowni i PGNiG tu decyduje rząd (na dzień dzisiejszy PiS).

 3. Gość2 pisze:

  No to na wiosnę 2023 możemy przygotować się na kilkukrotną podwyżkę cen za ogrzewanie.

 4. Z. pisze:

  Przebudowują to może i wolne etaty tam mają ? Ktoś coś wie ?

  • Anonim pisze:

   Jak chcesz pracować w systemie zmianowym, na noce, w święta, a rodzina przy stole, weekendy, ze stawką podobną jak w Lidlu czy Biedronce, to składaj śmiało c.v.

 5. Hans pisze:

  „Świetna wiadomość”, biorąc pod uwagę to co się dzieje teraz z gazem

 6. zgred pisze:

  No to mamy początek tragicznych doniesień od EC Pruszków. Uspokoił mnie niedawno widok potężnych zapasów węgla ale teraz mi wszystko opadło. Gaz już NIGDY nie będzie w przystępnych cenach. Nieuchronną konsekwencją będą olbrzymie podwyżki ciepła systemowego. Mówienie o buczeniu w tym kontekście jest chyba drwiną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły