Pruszkowianie na Najdłuższych Urodzinach Chopina

Region

Przez cały tydzień bez przerwy w warszawskim Domu Polonia rozbrzmiewają utwory Fryderyka Chopina. W tej niecodziennej inicjatywie udział wzięli też pruszkowianie, Damian Murawiński i Barbara Pilat.

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Z tej okazji Sejm RP 2010 rok ogłosił Rokiem Chopinowskim. W całej Polsce odbywają się liczne imprezy i inicjatywy. W Pruszkowie mieszkańców czeka cykl 40 wydarzeń. Nie próżnują też warszawiacy.

Z inicjatywy Wspólnoty Polskiej i Stowarzyszenia Mieszkańców Smolnej przy wsparciu Senatu RP w Domu Polonia odbywa się 171-godzinny koncert muzyki wielkiego kompozytora. Przy Krakowskim Przedmieściu znane i mniej znane melodie rozbrzmiewają od 22 lutego do 1 marca. Swój udział może zgłosić każdy. Na pięć minut gry zdecydowali się także mieszkańcy Pruszkowa Damian Murawiński (na zdjęciu) i Barbara Pilat.

Oboje są absolwentami Państwowej Szkoły Muzycznej 1. stopnia w Pruszkowie. Ponadto pani Barbara uzyskała dyplom szkoły muzycznej 2. stopnia przy ul. Miodowej w Warszawie. Obecnie oboje studiują matematykę na Uniwersytecie Warszawskim, jednak pasja do muzyki nie zniknęła.

– Impreza była słabo rozreklamowana. Gdy jednak dowiedzieliśmy się o niej, postanowiliśmy wziąć udział – opowiedział nam Damian Murawiński. Oboje wysłali zgłoszenie poprzez formularz zamieszczony na stronie internetowej inicjatywy najdluzszeurodziny.pl.

Zarówno Murawiński, jak i Pilat zagrali po pięć minut w środowy poranek. Pan Damian wykonał Impromptu As-dur, a pani Barbara Nokturn H-dur. – Te utwory nie są bardzo znane szerszej publiczności, ale to typowo chopinowskie dzieła. Ktoś, kto się orientuje, to wyczuje w nich Chopina – powiedział Damian Murawiński.

Z inicjatywy pruszkowscy muzycy są bardzo zadowoleni. Według nich to ciekawa inicjatywa i bezpłatna alternatywa wobec Nadzwyczajnych Koncertów Urodzinowych, które w tym czasie odbywają się w Filharmonii Narodowej.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.