Pruszków zmienia się dla Ciebie

„Ekonomiczny Sukces Kadencji 2018–2023", „Miasto Przyjazne dla Biznesu” – w ostatnim czasie Pruszków otrzymał prestiżowe nagrody. O rozwoju Pruszkowa rozmawiamy z Prezydentem Pawłem Makuchem.

Redakcja: Pruszków zmienia się za sprawą licznych inwestycji i działań, które służą mieszkańcom. Czy możemy mówić o dynamicznym rozwoju?
Prezydent Paweł Makuch: Pruszków jest miastem o ogromnym potencjale. Realizujemy ważne projekty i inwestycje, które sprawiają, że nasze miasto rozwija się, stwarza nowe możliwości dla mieszkańców, biznesu. Mówiąc najkrócej – Pruszków zmienia się dla Ciebie. W tych słowach zawarta jest kwintesencja podejmowanych działań. Realizujemy inwestycje z myślą o dzieciach, młodzieży, dorosłych, seniorach. Miasto dynamicznie rozwija się za sprawą nowych dróg, nowej infrastruktury, nowych budynków oświatowych. Tworzymy przyjazny klimat do rozwoju biznesu. Rozkładamy akcenty tak, aby przestrzeń naszego miasta była przyjazna dla mieszkańców. Pruszków to wspaniałe miejsce do życia, a mieszkańcy Pruszkowa zasługują na piękne miasto, które wspólnie tworzymy.

Ostatnie lata to dynamiczny rozwój Pruszkowa, miasto realizuje wiele ważnych projektów. Zostało to zauważone i docenione w postaci nagrody w rankingu „Ekonomiczny Sukces Kadencji 2018-2023”.
PM: Ta nagroda to nasz wspólny sukces! Dziękuję moim współpracownikom, lokalnym przedsiębiorcom oraz Mieszkańcom Miasta Pruszkowa! I miejsce w rankingu „Ekonomiczny Sukces Kadencji 2018-2023” jest nagrodą za wieloletnią pracę, a także pokazuje, że miasto rozwija się i zmierza w dobrym kierunku. 

Pruszków jest lokomotywą naszego regionu?
PM: Ranking „Ekonomiczny Sukces Kadencji” to zestawienie samorządów, które w największym stopniu przyczyniły się do wzrostu gospodarczego swojego regionu. W ciągu ostatniej kadencji zrealizowaliśmy wiele ważnych projektów, które przyczyniły się do rozwoju miasta i służą mieszkańcom. Jednocześnie przyciągnęły inwestorów, a co za tym idzie przyczyniły się do wzrostu gospodarczego. Mówimy tu o nowych drogach, rozwoju komunikacji miejskiej, nowoczesnych placach zabaw, terenach zielonych, szeroko pojętej infrastrukturze, a w ślad za tym tworzeniu nowych miejsc pracy. Stawiamy na dynamiczny rozwój miasta i dokładamy wszelkich starań, aby ten cel realizować. I miejsce w rankingu „Ekonomiczny Sukces Kadencji 2018-2023” pokazuje, że osiągamy wysoką efektywność, a dotychczasowa praca budzi uznanie. Wyróżnienie potwierdza, że Pruszków zmienia się dla mieszkańców, rozwija, jest wspaniałym miejscem do życia.

Wspomniał Pan Prezydent, że miasto przyciąga inwestorów. Najlepszym tego potwierdzeniem jest wyróżnienie dla Pruszkowa w rankingu „Miasta Przyjazne dla Biznesu” magazynu Forbes Polska.
PM: To bardzo prestiżowe wyróżnienie. Niezmiernie cieszymy się, że Miasto Pruszków zostało docenione i znalazło się w tak zacnym gronie. Zajęliśmy III miejsce w rankingu „Miast Przyjaznych dla Biznesu” w kategorii miast i gmin od 50 tys. do 149 tys. mieszkańców zorganizowanym przez magazyn „Forbes”.

Dlaczego to wyróżnienie jest ważne?
PM: Miasto Pruszków od lat konsekwentnie rozwija się i buduje atrakcyjne otoczenie biznesowe. Tak jak wspomniałem wcześniej realizujemy ważne inwestycje, miasto rozwija się, a te elementy są ważne dla firm, przedsiębiorstw, które chcą mieć dobre warunki do prowadzenia biznesu. Wyróżnienie przyznane przez magazyn „Forbes” jest wyrazem docenienia i uznania warunków, które miasto stworzyło dla inwestorów i przedsiębiorców. Stanowi zarazem dobrą rekomendację dla Pruszkowa, że jest to miejsce, gdzie warto inwestować. Otrzymana nagroda jest również potwierdzeniem dynamicznego rozwoju naszego miasta. Nie mam wątpliwości, że to wyróżnienie stanowi bodziec dla dalszych efektywnych działań na polu gospodarczym. Niezmiernie cieszę się, że podejmowane przez nasz samorząd działania są dostrzegane i doceniane przez inwestorów, jak i mieszkańców.

Mówimy wiele o rozwoju, przyjaznych warunkach dla biznesu, ale trzeba również zwrócić uwagę, że samorząd cały czas musi odpowiadać na rodzące się potrzeby w zakresie ekologii, środowiska, transportu. Pruszków idealnie dostosowuje się do zmian, czego dowodem jest Tytuł Mobilnego Miasta.
PM: Jest to wielki zaszczyt i dowód na to, że nasze miasto stoi na czele zmian w dziedzinie mobilności współdzielonej w Polsce. Dodam, że Pruszków zajął I miejsce w kategorii miast od 30 do 100 tys. mieszkańców.

 W jaki sposób w Pruszkowie wprowadzano rozwiązania z zakresu mobilności współdzielonej?
PM: Wychodzimy naprzeciw wyzwaniom współczesnego świata. Staramy się edukować dzieci, młodzież i dorosłych w zakresie ekologii. Odpowiedzią na te potrzeby jest transport. Na pruszkowskich ulicach można spotkać autobusy elektryczne. Zachęcamy mieszkańców do korzystania z darmowej komunikacji miejskiej. Podstawą do tego jest posiadanie Pruszkowskiej Karty Mieszkańca. Zrealizowaliśmy ważny projekt jakim jest bezpośredni autobus z Pruszkowa do Warszawy – linia 817. Stałym punktem naszej uwagi jest Pruszkowski Rower Miejski. Co roku mieszkańcy w okresie letnim mogą korzystać z rowerów w kilkunastu stacjach. Wspomnę również o cyklicznych imprezach, podczas których promujemy inne środki przemieszczenia m.in. rolki czy hulajnogi. Łączymy przyjemne z pożytecznym, a także zachęcamy mieszkańców do aktywności. Kolejny punkt, który śmiało można uznać za element mobilności współdzielonej to parkingi „Parkuj i Jedź”. Dzięki nim każdy możne zostawić samochód i przesiąść się do pociągu.

Mieszkańcy odczuwają te rozwiązania i zmiany?
PM: Nie mam wątpliwości, że tak. Pruszków zmienia się z myślą o mieszkańcach. Pruszków zmienia się dla Ciebie – w tym haśle zawarte jest wszystko. Bo to nasze miasto, które wspólnie tworzymy i jesteśmy jego integralną częścią. I miejsce w rankingu „Ekonomiczny Sukces Kadencji 2018-2023”, III miejsce w rankingu „Miast Przyjaznych dla Biznesu”, Tytuł Mobilnego Miasta to wyróżnienia, które jasno pokazują, że miasto zmienia się. Eksperci widzą te pozytywne zjawiska, oceniają Pruszków jako miasto rozwijające się, będące dobrym miejscem do życia, do rozwoju biznesu. 

I taki Pruszków bardzo nam się podoba. Dziękuję Panie Prezydencie za rozmowę.
PM: Dziękuję serdecznie.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 20

20 odpowiedzi na “Pruszków zmienia się dla Ciebie”

 1. XXX. pisze:

  Ależ rozwój! Aż jedna linia autobusowa do Warszawy, w ograniczonych godzinach za dnia i tylko do Zachodniego. No szał komunikacyjny po prostu. Gdzie niby ten rozwój biznesu? Firmy logistyczne ba zadupiu? Do których nie ma czym dojechać, jeśli ktoś pracuje na zmiany i nie swojego samochodu. Tylko bloki i pierdyliard placów zabaw. Na nowych osiedlach świetne oświetlenie, na starych ulicach i osiedlach ciemno jak w d… i brak miejsc parkingowych a nawierzchnie ulic to off road. Czynsze na starych osiedlach wyższe niż w Warszawie a administracja nic nie robi poza wściekłym noszeniem trawników, bo po co zieleń skoro można zrobić step pod oknami, i tnie zdrowe drzewa na potęgę – bo za dużo cienia, chłodu latem, szumu liści i śpiewu ptaków. Za to przy np kolejne rondo, bo jeszcze za luźno tu jest w godzinach szczytu. Ulice nue sprzątane, niezadbane latem, zima śnieg leży, lód przed klatkami i na osiedlowych ulicach niczym nie jest sypany, smród przy lidlu na osiedlu i smród od sortowni MZO. No raj po prostu. Stare bloki nie sprzątane na klatkach, listonosze poleconych nie dostarczają tylko awizo rozrzucając. Ze śmietników w Potulickim smiecie wylewają się na trawniki, wiecznie syf, nikt tego nie kontroluje. To na co idą nasze podatku? Na remont jednej uliczki w roku? Gdyby nie galeria i prywaciarze deweloperzy, którzy ogarnuają okolicę przy swoich inwestycjach to nadal syf by był a nie ‚prosperity’, bo włodarze miasta tego nie ogarniają.

  • Zniedaleka pisze:

   Macie kolejkę wkd ,pociąg km,skm i darmowy autobus i wam jeszcze źle?Może lotnisko jeszcze?

 2. Anonim pisze:

  Duze zmiany w Pruszkowie.,Wiele aktywności dla seniorów. Latem było wspaniale.szwankuje NFZ.B.G.

 3. Aviomarin pisze:

  Fajne są wpisy Anonima. Wiosną ludzie ocenią dorobek i postanowią co dalej.Może być tak jak z kandydatem na posła,którego wciąż pełno na fotkach co to” jest stąd i jest dla nas” ale niestety suweren postawił na mierną,puszczalską aktorkę.A swoją drogą kiedy wreszcie usunięte będą te gęby,bo już się śnią po nocach?Najwyższy czas posprzątać po sobie bez względu na wynik wyborów.

 4. Pt pisze:

  Niestety to co kochałem w Pruszkowie zmieniło na gorsze.

 5. Lewpa pisze:

  Faktycznie bardzo się Pruszków zmienił szczególnie w zapachu takiego smrodu jaki jest w mieście od paru lat nie było od kiedy tu mieszkam czyli od 55 lat . Gratuluję super zmiana wybory zrewidują Pana sukcesy .czas by Pruszków miał prezydenta .

  • Anonim pisze:

   A byłeś u lekarza? Bo skoro nagle bez zewnętrznej przyczyny zmieniły ci się doznania i masz omamy zapachowe to drogi kolego może to być sygnał, że rozwija Ci się guz mózgu i już niedługo zamiast obrażać będziesz skamlał o datki i socjal.

 6. Gość gość pisze:

  Pruszków jest super 💪🔥♥️😁👍

 7. Jola pisze:

  Pruszków to dziura .nic nie robią. Tylko bloki buduja

 8. Grzech pisze:

  Inwestycje to tylko w budynki wielorodzinne pan makuch nam oferuje. Żyje tu 15 lat i nie przypominam sobie żeby powstała nowa infrastruktura drogowa. A jeśli chodzi o bloki to w ostatnich dwóch latach około 5tys lokali oddano do użytku. Nawet na działkach po domach jednorodzinnych powstają bloki . Więc biznes to mają stacje benzynowe na kierowcach stojących w wiecznych korkach.

 9. Rodowity Pruszkowianin pisze:

  Bardzo nie lubię tego miasta, źle zurbanizowane duzo bandytów, młodych dresów robiących się na gangsterów i ogólnie bardzo duży złych nieżyczliwych ludzi. Wywiad to typowy materiał promocyjny nic nie wnoszący do mego życia.

 10. Anonim pisze:

  817 – to sukces? rower miejski którego miało nie być – to sukces? imprezy z rolkami promujące panów prezydentów ?- to sukces

 11. To fałsz pisze:

  Tak się Pruszków zmienia, że ulicy Przejazdowej w ogóle nie sprzątają podczas gdy przynosi gminie największy dochód . Kierowcy TIRów nie mają gdzie parkować, ulica była myta po zimie dopiero we wrześniu . Teraz nadchodzi czas kłamstw i manipulacji nie popartej faktami

  • Anonim pisze:

   Firmy sprzątające śpią brud smród taki raj dla deweloperki

   • Anonim pisze:

    Brud rajem dla developerki? Akurat developerzy by woleli zęby wszędzie dookoła było czysto, każdy zakątek miał 5 minut do szkoły, parku, komunikacja miejskiej i sklepu, a dookoła wz lśniło bo wtedy może wziąć za to wyższa cenę, a szkołę, park, komunikację i sklep nie on finansuje. A tak jak miasto nie oszczędza na sprzątaniu ale mieszkańcy robią nadmierny syf to developer musi iść z ceną w dół, bo inaczej klient pójdzie tam gdzie to dostanie.

 12. Anonim pisze:

  Ostanie 5 lat to dla Pruszkowa eksplozja zmian na wielu płaszczyznach. Nasze miasto zostało dostrzeżone na tle innych polskich miast co było niejednokrotnie docenione. Widać, że Pan Makuch jest wspaniałym Prezydentem, dbającym o swoje miasto jak o własny dom.

 13. Brwinowianin pisze:

  Komedia , człowiek ten mówi o tym, że nowe drogi czy inwestycje przyciągnęły inwestorów ?
  Jakoś w Pruszkowie nie zauważam ładu ani składu. Ulica Przejazdowa, która powinna być najlepiej utrzymana ze względu na zakłady pracy, firmy, urząd celny, na miejsca pracy , tymczasem w tym roku była sprzątana tylko raz i to raptem pod koniec lata. Generalnie całą wiosną i lato była zasyfiała. Jak można tak mówić, że ładne drogi przyciągają inwestorów skoro o nie się nie dba.
  Jak nas widza tak nas piszą. Koło UC w oczekiwaniu na odprawy celne można spotkać kierowców z całej Europy. Nawet nie zorganizowano dla nich parkingu tylko stają na poboczach, toalet, gastronomii, jakiegoś miejsca do posiedzenia, odpoczynku.

 14. Anonim pisze:

  Mieszkam w Pruszkowie, pracuję w Pruszkowie i nie wyobrażam sobie innego miejsca do życia. Miasto kwitnie, rozwija się a problemy mieszkańców nie są obojętne obecnej władzy, która jest otwarta na dialog. Oby tak dalej Panie Prezydencie, wielkie gratulacje!!!trzymam kciuki za dalsze sukcesy i inicjatywy💪

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły