Pruszków rozwija tereny zielone

Gmina Miasto Pruszków realizuje projekt dofinansowany w ramach II osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 Działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego pn. ,,Poprawa jakości środowiska poprzez kompleksowy rozwój terenów zielonych w Pruszkowie – etap II ”.

Umowa o dofinansowanie między Gminą Miasto Pruszków a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska została podpisana

na kwotę 20 407 559,30 zł, w tym dofinansowanie 13 979 318,73 zł.

Celem projektu jest zwiększenie powierzchni terenów zieleni w mieście.

W ramach projektu utworzone zostaną wielopiętrowe i wielogatunkowe założenia zieleni, oparte na gatunkach rodzimych, tworzące dogodne i atrakcyjne warunki dla ptaków, owadów i drobnych ssaków. Realizacja projektu przyczyni się również do ograniczenia występowania roślin należących do inwazyjnych gatunków obcych.

W 2021 r. wykonane zostały prace związane z zagospodarowaniem zieleni przyulicznej ul. Staszica. Zgodnie z umową wykonano prace polegające na zagospodarowaniu terenu zielenią, w tym nasadzeniu drzew, krzewów i bylin, wykonaniu łąki kwietnej oraz trawnika. Wybudowano nawierzchnię mineralną oraz zamontowano elementy małej architektury (ławki kosze, elementy siłowni plenerowej, stację ładowania rowerów oraz zbiornik do retencjonowania wody opadowej).

Koszty związane z realizacją zadania wyniosły 1 075 500 zł.

We wrześniu br. rozpoczęły się prace związane z zagospodarowaniem terenu wzdłuż rzeki Utraty na odcinku od ul. Przejazdowej

do ul. B. Prusa, na którym budowana jest ścieżka wzdłuż rzeki przy ogródkach działkowych ,,Perła” oraz na odcinku od mostku na przedłużeniu ul. Wiśniowej w stronę składowiska odpadów. Realizowane są prace związane z budową miejsc do odpoczynku biernego wraz z podestami drewnianymi, montowane są elementy małej architektury (ławki, kosze i stojaki rowerowe, lampy solarne), a także wykonywane są prace związane z nasadzeniem roślinności.

W ramach projektu przewidziano nasadzenia drzew (130 szt.), krzewów i zarośli wierzbowych (8870 szt.), bylin (9560 szt.), roślin strefy bagiennej (320 szt.), wykonanie łąki kwietnej oraz budowę labiryntu wierzbowego.

Jednocześnie trwają prace projektowe związane z zagospodarowaniem terenu wzdłuż rzeki na odcinku od ul. B. Prusa

do granic miasta.

Termin realizacji zadania wyznaczony został do końca 2023 r.

W ramach zadania planowana jest ścieżka żwirowa wzdłuż rzeki, montaż elementów małej architektury (ławki, kosze, lampy solarne, tablice edukacyjne), pielęgnacja zieleni na terenie Szpitala Tworkowskiego, udostępnienie części terenu Parku Tworkowskiego, nowe nasadzenia drzew, krzewów, bylin, roślinności runa leśnego, wykonanie łąki kwietnej, a także budowa kładki przez rzekę.

Głównym celem projektu jest zwiększenie powierzchni zieleni w Pruszkowie poprzez tworzenie nowych terenów wpisujących się we współczesne trendy kształtowania zieleni miejskiej.

Zagospodarowana zieleń, wraz z wyposażeniem jej w elementy małej architektury stanie się miejscem przyjaznym mieszkańcom, co bezpośrednio przełoży się na zwiększenie jakości ich życia (funkcja zdrowotna i rekreacyjna). Ponadto projekt będzie miał pozytywny wpływ na środowisko naturalne i zachowanie różnorodności biologicznej.

 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 13

13 odpowiedzi na “Pruszków rozwija tereny zielone”

 1. Zdzisław Dyrman pisze:

  proponuję obsadzić wszelkie tereny zielone trawą w odpowiednim gatunku , wzrośnie wzajemna społeczna akceptacja , nastąpi spokój i ogólna radość / zadowolenie ., a pedalarze i tak mają ścieżki rowerowe głęboko w … poważaniu i śmigają po chodnikach .

 2. MoralizatorParalizator pisze:

  Proszę pochwalić się Waszymi patologicznymi ścieżkami rowerowymi. Papier jak widać wszystko przyjmie, a Wasi projektanci od zieleni, oby nie byli tak samo profesjonalni jak Ci od ścieżek. Zresztą Wasz powiat niewiele się różni od reszty miejscowości przyległych do Warszawy. Ma się wrażenie, że władze tychże miejscowości prześcigają się w nieudolności. Nadajecie się jedynie do grabienia liści, odśnieżania tych ścieżek, co jak widać nawet to Wam nie wychodzi, PARTACZE.

 3. Lilka pisze:

  Fajnie by było gdyby była oczyszczona Utrata,całe koryto i można by było pływać tam kajakami ,park Potulickich od strony Tworek wzdłuż Utraty jest bardzo zaniedbany,a takie duże są możliwości tego moejsca

 4. Strazak pisze:

  Utrata zyskuje fajnie, ciekawa rzeczka.

 5. Krzysztof pisze:

  Szkoda że, nowo wybudowaną scieżkę przy działkach rozjeżdżają samochodami działkowicze jadąc z resztą od strony drogi po chodniku, aby mieć bliżej do furtek.

  • Rafi pisze:

   Tam była droga dojazdowa do działek, więc czemu się dziwisz ?

  • Działkowicz pisze:

   Szkoda że miasto wydzierżawiło parking działkowców od strony bp firmą i cały teren jest rozkopany nie ma jak podjechać do działek, jedno wielkie bagno więc trzeba podjeżdżać od strony rzeki, pozatym to była droga do działek kiedyś a teraz nagle zabierają na ścieżkę nie dając nic w zamian

 6. loża@szydercuff pisze:

  Który raz? Setny raz! (komentarz)Był sobie król Midas czego się dotknął,zamieniało się w złoto. Czego się dotkną w Pruszkowie zmienia się w zgoła inną materie.

 7. andrzej 60 pisze:

  Jeszcze większym koszmarem jest capiąca sortownia śmieci MPO.

 8. Rysio pisze:

  Wysypisko w Pruszkowie to jest koszmar !

 9. Natura 2000 pisze:

  Zielone wysypisko śmieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły