Pruszków nakręcony na ekologię

Pruszków

Przed Urzędem Miasta w Pruszkowie stanął tajemniczy liść. Już niebawem zapełni się on nakrętkami, które pomogą w dwóch ważnych sprawach.

23 stycznia obchodziliśmy Dzień bez Torby Foliowej. „Foliówka” to dziś niemal symbol – niechlubny – zaśmiecania naszej planety i nieekologicznej postawy. Jej wyprodukowanie trwa niecałą sekundę, używa kilka razy, a jej rozkład może trwać nawet 400 lat. Jest niezwykle szkodliwa i niebezpieczna dla środowiska – choćby przez to, że zwierzęta często mylą je z pożywieniem.

W kwestii plastikowych toreb potrzeba jest zmiany nawyków – najlepiej zacząć od siebie. Jeśli idziesz na zakupy – to ze swoją torbą. Ale uwaga! Liczy się jej trwałość, a nie materiał! Chodzi o to, aby nie korzystać z jednorazówek, które później zaśmiecą np. oceany.

To nie wszystko – postaw na recykling! Segreguj odpady – zacznij od… korków i zakrętek. Te najmniejsze plastikowe elementy są wytworzone z tworzywa odpornego na uszkodzenia. Dzięki temu można go przetwarzać i wykorzystywać ponownie. Plastikowe nakrętki mogą stać się zatem doniczkami, wiaderkami, pudełkami, obudowami sprzętów RTV i AGD lub po prostu kolejny raz nakrętkami.

Na terenie Pruszkowa jest kilka stałych punktów, gdzie można wrzucać zebrane nakrętki. Do nich dołączył kolejny – w kształcie zielonego listka. Już niedługo wypełni się kolorowymi nakrętkami, które wspomogą Fundację TOTO ANIMO. Zielona akcja już ruszyła!

Na czym będzie polegać? Z informacjami spieszą urzędnicy z pruszkowskiego magistratu – W każdy poniedziałek w godzinach (8:00 – 18:00) rozpoczynając od dziś, zapraszamy do przynoszenia zebranych nakrętek. Za każde 300 gram, około 120 nakrętek od napojów i wody mineralnej, pojemność przeciętnej torebki foliowej, pozostawione w pokoju nr 101 (Biuro Promocji i Marketingu) w Urzędzie Miasta, otrzymacie ekologiczny upominek, a nakrętki trafią do pojemnika przed Urzędem. Nakrętki, po wypełnieniu liściastego pojemnika, zostaną przekazane charytatywnie Fundacji TOTO ANIMO wspierającej niesamodzielne osoby z autyzmem.

Nakrętki przed wrzuceniem do kosza powinny być oczyszczone z cen, nalepek, czy etykiet – to sprawi, że proces recyklingu znacznie się skróci.

Zatem – do dzieła!

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “Pruszków nakręcony na ekologię”

  1. otworzyć parasol usiąść i płakać pisze:

    Władza ,,grande robote”odwaliła( tysiąc i jeden z nami jest pomysłów,realizacja to jest wtórna rzecz)

  2. zgred pisze:

    Powinny wrócić zbiorcze pojemniki na butelki PET i makulaturę. Możnaby sporo zaoszczędzić pracy, transportu i worków.

  3. Gość pisze:

    Zamiast wbijać ludziom do głowy te brednie zajęli by się w końcu plastikowymi butelkami i innymi opakowaniami. Dla czego przez tyle czasu nie potrafią zrobić butelek zwrotnych albo szklanych wydawanych za kaucją? Z piwem się da a z innymi napojami to już nie bardzo. Chyba butelka rozkłada się dłużej niż jednorazówka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły