Newsweek wyróżnił „Dzień Kultury Żydowskiej”

Region

Impreza pod hasłem „Ulica Żydowska”, która odbyła się 20 marca 2010 w Grodzisku Mazowieckim zyskała duże uznanie wśród mieszkańców. Również gazeta Newsweek wyróżniła tą inicjatywę, wśród najciekawszych projektów organizowanych przez miejskie domy kultury.

Zamiast typowych prelekcji, wykładów i wystaw, stowarzyszenie Europa i My we współpracy z grodziskim Centrum Kultury zorganizowało happening pod hasłem „Ulica Żydowska”. Wszyscy przybyli mogli wziąć udział w warsztatach języka jidysz, uczestniczyć w kiermaszu książek, czy podziwiać wycinanki i tańce żydowskie. Dla osób lubiących łamigłówki zorganizowano grę miejską „Sztetl Grodzisk”. Nie zabrakło również koncertów czy spektakli teatralnych.

W czasach przedwojennych ludność żydowska stanowiła 1/3 wszystkich mieszkańców Grodziska Mazowieckiego. Aby przypomnieć panującą wtedy sytuację w Grodzisku pojawiły się napisy w języku hebrajskim i jidysz. Rozdawano również kopię czasopisma „Das Grodzisker Wort”, która niegdyś ukazywała się w mieście. Całą imprezę doskonale dopełniła wystawa, na której pokazano judaika z prywatnych zbiorów oraz archiwalia z Ośrodka Kultury. Wśród nich znalazły się również księgi modlitewne z XIX i XX wieku odnalezione niedawno na strychu jednej z grodziskich kamienic.

Władze miasta na każdym kroku podkreślają, że historia miasta jest ściśle związana z kulturą żydowską. Planują nawet utworzenie muzeum żydowskiego.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.