Profesor Marian Pokropek – honorowy obywatel Brwinowa

Brwinów

Honorowe obywatelstwo Brwinowa zostało pośmiertnie przyznane profesorowi Marianowi Pokropkowi. Pamiątkowy medal i dyplom odebrały żona i córka profesora. Uroczystość odbyła się w Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach.

Profesor Marian Pokropek otrzymał tytuł honorowego obywatela Brwinowa w 2023 r. – Rada Miejska w Brwinowie podjęła taką decyzję na pierwszej styczniowej sesji. Profesor był wybitnym etnografem, emerytowanym pracownikiem Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz twórcą własnego Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach. Śmierć Profesora uniemożliwiła realizację snutych już z nim planów organizacji oficjalnej uroczystości wręczenia obywatelstwa wiosną.

Przekazanie pamiątkowego medalu, dyplomu oraz legitymacji odbyło się pośmiertnie, 9 września 2023 r. na ręce żony Profesora – pani Stanisławy Pokropek – oraz jego córki Agnieszki Pokropek-Świderskiej. Przewodniczący Rady Miejskiej w Brwinowie Sławomir Rakowiecki odczytał uchwałę, zaś laudację wygłosił dr Tomasz Strączek, dawny student i współpracownik, obecnie kurator galerii Uniwersytetu Warszawskiego. Burmistrz Arkadiusz Kosiński wspominał swoje wcześniejsze wizyty w Muzeum u Profesora oraz współpracę przy publikacji trzech albumów prezentujących fragmenty jego bogatej kolekcji.

Krótki koncert w hołdzie Profesorowi w wykonaniu Ryszarda Borowskiego (flet) i Rafała Grząki (akordeon), będący wariacjami na temat tradycyjnej muzyki ludowej – poprzedził uroczyste otwarcie wystawy „Wizerunki Matki Boskiej w sztuce ludowej”. Po przecięciu wstęgi przez wnuczkę Profesora goście mogli przekroczyć progi Muzeum. Agnieszka Pokropek-Świderska oprowadziła wszystkich po wystawie tematycznej, która pokazuje z jednej strony różne etapy życia Maryi znane z Ewangelii, jak też obrazy wykonywane przez twórców sztuki ludowej w oparciu o słynące cudami wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej, Ostrobramskiej i in. Tak jak Profesor żyje nadal poprzez pamięć ludzi i spuściznę, którą pozostawił, tak też Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach wznawia swoją działalność dzięki Rodzinie Profesora.

Wystawę w Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach przy ul. Natalińskiej 15 można zwiedzać indywidualnie do połowy listopada w soboty w godz. 12-16 lub po uprzednim kontakcie telefonicznym pod nr. 22 758 55 61.

Brwinow.pl

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “Profesor Marian Pokropek – honorowy obywatel Brwinowa”

  1. janek pisze:

    Nie dla Paszkowiaki i dewastacji środowiska!!!

  2. Syf pisze:

    Dziad by lepiej wziął się za sprzątanie ulic!
    W tym roku totalnie olał temat .
    Mam nadzieję, że ręka sprawiedliwości go dopadnie !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły