Problemy finansowe centrum handlowego

Region

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego. Decyzja została podjęta z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania.

Blue City poinformowało, że złożyło wniosek w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy. Zarząd spółki podjął tę decyzję w związku z brakiem porozumienia z konsorcjum banków w sprawie przedłużenia terminu spłaty kredytu wynoszącego 156 mln euro. Konsorcjum składa się z ING Polska, Nationale Nederlanden, Santander, BNP Paribas, Postbank/Deutsche Bank oraz Bank of China.

Otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego ma na celu ochronę centrum handlowego przed upadłością. Ma to także zapewnić ochronę miejsc pracy dla ponad 1500 osób zatrudnionych w Blue City oraz umożliwić 200 najemcom kontynuowanie działalności na niezmienionych warunkach.

W 2015 roku konsorcjum banków udzieliło Blue City finansowania w wysokości 185 milionów euro. – W sumie obecnemu konsorcjum spłaciliśmy już ponad 80 milionów euro, z czego większość to odsetki. Nie było żadnych opóźnień w spłatach kwartalnych rat. W naszym centrum handlowym po latach pandemii obserwujemy wzrost ruchu odwiedzających, więc byliśmy totalnie zaskoczeni informacją o odmowie przedłużenia terminu spłaty kredytu. Udało nam się nawet w tak krótkim czasie zorganizować dodatkowe finansowanie przez inne banki, ale postawiły one warunek, że ING nadal pozostanie liderem konsorcjum. Bank ING się na to nie zgodził. Wniosek o restrukturyzację to dla nas szansa, aby uchronić miejsca pracy, stabilność biznesu i ograniczyć możliwość ogłoszenia upadłości przez wierzycieli i co za tym idzie, sprzedaży centrum poza naszą kontrolą. To dla nas obecnie najlepsze rozwiązanie, które sprawdza się na polskim rynku, ratując wiele firm i przedsiębiorstw – komentuje Yoram Reshef, wiceprezes zarządu Blue City.

Obecnie w Blue City działa około 200 najemców, którzy wynajmują ponad 96% powierzchni handlowej. Centrum handlowe zatrudnia około 1500 osób. Dodatkowo, spółka zarządza powierzchnią biurową o wielkości ponad 33 tysięcy metrów kwadratowych, znajdującą się w kompleksie centrum handlowego.– W czasie restrukturyzacji zyskujemy ochronę nad majątkiem, ale jednocześnie planujemy inwestycje, które zwiększą wartość Blue City i je unowocześnią. Stanowczo deklarujemy, że chcemy spłacić całe zadłużenie, znajdując nowe finansowanie lub sprzedając centrum na warunkach oddających jego wartość – dodaje Yoram Reshef.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 19

19 odpowiedzi na “Problemy finansowe centrum handlowego”

 1. dajan pisze:

  Chlałeś nie pisz !!! .

 2. turirek pisze:

  No to się zaczyna PO-KOmunistyczna czystka Ryżego Niemca, ale w zasadzie to po co działa CH BLUE CITY jak naprzeciwko ulicy jest Atrium REDUTA ?

  • Grzegorz pisze:

   nie, to polityka małego pro ruskiego karła, który egzaminy doktorskie zdał z teorii państwa i prawa, oraz filozofii marksistowskiej, nie wiem czy twój mały móżdżek wie co to znaczy,..

  • Matka polka pisze:

   Tam przyjmuje też lekarz psychiatra, zapisz się.

 3. Anonim pisze:

  Bardzo lubię robić tam zakupy.

 4. +++++ +++ pisze:

  dorzućmy wolne świnte piąteczki do świntych pisiurskich niedzielek to opłacalność takich obiektów i ilość miejsc pracy wzrośnie!

 5. Robin Hood pisze:

  Rudy herr Tussk pomoże…wykończyć…Wiecie komu podziękować…

 6. Brwinowianin pisze:

  No…musicie jeszcze więcej centrów handlowych budować a miejsca pracy likwidować takie jak CPK, TURÓW, STOCZNIE, CZY TERMINAL W GDAŃSKU !
  Tak właśnie wygląda polityka PO!
  Młodzieży, zacznijcie myśleć !!!

  • Maciek pisze:

   A przepraszam bardzo ile osób (takich zwykłych pracowników a nie zarządu z milionowymi premiami za nic) pracuje w CPK? Chętnie się dowiem. Kopalnie to przypadkiem nie PiSs (pisownia intencjonalna) zamykał żeby ciągnąć węgiel od ruskich? A Ostrołęka to też wina obecnego rządu? Kto bombardował wiatraki żeby Władek nie stracił chociaż złotówki z węgla i gazu? O rdzewiejących stępkach pod promy już nie wspomnę. Kto na tym wszystkim zarobił? Zwykły człowiek? Nie wydaje mi się.

   • Darek pisze:

    Większych bzdur w życiu nie czytałem

   • Darek pisze:

    Brawo Maćku. Zgadzam się w 100%. Pisowcy dalej tępo wierzą tym bandytom chociaż szykuje się tyle zarzutów… Jakoś PIS mający wszystko w swoich rękach nikogo nie posadził bo nie miał za co…a teraz wylewa się całe szambo a oni dalej swoje… masakra.

    • Pruszkowiaczyna pisze:

     Jak tam Daruś na szparagach u Niemca ? Dalej pracujesz jak śmieć ?

     • Anonim pisze:

      No tak bo jasniepani do pracy się nie zniżyła. Z zarobków Darka na szparagach kaczy tyran ukradł 15% dodrukowywać pieniądze które nakręciły gigantyczna inflację (z którą wreszcie sobie poradził Tusk) i z tego 5% poszło na obsrajtka ((btw to prawda że o ma tyle za uszami że uciekł z tego kraju? Bo jakieś plotki słyszałem że po odkryciu kolejnych afer kryształowi czmychają za granicę), 0,5% dla Pryszkowianczyni socjalu bo jadniepani się nie znisy do takiej czynności jak praca, a reszta na media żeby Pruszkowianczynis miała swoją porcję medialnej papki i myślała że swoim lenistwem i głosowaniem za lenistwem coś buduje i coś chroni.

  • Romek pisze:

   Proponuję żebyś wymagał tego także od siebie PISiorze

  • Darek pisze:

   Brawo jestem za👍👏🌞

  • ToTylkoJa pisze:

   Brwinowianin, jakby mafia pissowska pozwoliła na rozwój energetyki wiatrowej niepotrzebny byłby ruski węgiel. To że Turów jeszcze istnieje to kaprys małego mściwego człowieczka, który wie że nieopłacalne jest wydobycie węgla w Turowie, tym bardziej że sama kopalnia to probem nie tylko ekologiczny, Przerost zatrudnienia jak w PRL-u, dziesiątki etatów dla związku jedynego, dziesiątki pustych etatów dla króliczków,.. a my z własnej krwawicy dokładamy do tego interesu. O CPK napisać że likwiduje się miejsca pracy, to ja się zapytam kim jesteś że dla ciebie to problem?

 7. Nowy pisze:

  No cóż żydowskie banki zwietrzyły okazję że mogą to przejąć dla siebie.

  • chyba wystarczy pisze:

   raczej chcą żeby firma zaciągnęła nowe pożyczki na spłatę starych, tym samym bardziej się zadłużając. Plajta galerii dla banków nie jest w tym przypadku opłacalnym biznesem.

  • Anonim pisze:

   Myślisz że banki więcej zarobione na przejęciu galerii niż na prowadzeniu swojej coreowej działalności czyli udzialaniu kredytów? Brzmi trochę jak nagonka w stylu PiSu i zwyczajne niezrozumienie tematu.

   Skoro bank nie chce udzielić więcej kredytu to znaczy że widzi ryzyko, że ten kredyt nie zostanie spłacony.
   W końcu w innym przypadku na pewno znalazłby się ktoś inny kto by pożyczył.

   Zresztą policzmy to na palcach. Skoro ze 185 mln euro długu udało im się spłacić tyle że zostało 156 mln euro po prawie 10 latach. To znaczy, że na spłacenie całości będzie potrzebne jeszcze z 50 lat – a centra handlowe nie zyskują na popularności, a blue city nie jest już nową atrakcją regionu tylko starym centrum. Nie żebym go nie lubił ale ja mam sentyment sprzed lat, moje dzieci już nie więc nie będą miały tam interesu robić zakupów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły