Prawie 103 mln zł na inwestycje w Pruszkowie w 2024 r.

Pruszków

Pruszków ma już gotowy budżet na 2024 r. Dokument czeka jeszcze na zatwierdzenie przez radnych, ale my już dziś postanowiliśmy sprawdzić jakie inwestycje wpisano do realizacji na przyszły rok.

Jak zatem prezentuje się budżet miasta na przyszły rok? Zaczniemy od małego porównania z projektem budżetu na rok 2023 (celowo do porównania wybraliśmy projekt budżetu, bowiem sam dokument w ciągu roku jest wielokrotnie zmieniany, a my chcemy porównać założenia budżetowe). W 2023 r. dochody budżetu oszacowano na 392 mln zł, a wydatki oszacowano na kwotę 422 mln zł. Planowany deficyt miał wynieść 30 mln. Warto zaznaczyć, że na wydatki inwestycyjne miasto na początku 2023 r. planowało wydać 75 mln zł. Teraz pora na sprawdzenie założeń na 2024 r. I tak planowane dochody mają wynieść 488 mln zł, a wydatki 500 mln zł. Deficyt w miejskiej kasie wyniesie 12 mln zł. Na inwestycje zarezerwowano prawie 103 mln zł. I to właśnie ta część budżetu najbardziej interesuje mieszkańców. Sprawdziliśmy więc jakie inwestycje mają zostać zrealizowane w przyszłym roku na terenie Pruszkowa.

DROGI
W przyszłym roku inwestycje drogowe pochłoną ponad 42 mln zł. Na liście zadań z działu transport i łączność znalazło się aż 15 przedsięwzięć. Wybraliśmy 7 tych najkosztowniejszych:
– budowa ul. Grunwaldzkiej – 20,4 mln zł
– budowa ul. Przytorowej – 13 mln zł,
– budowa ul. Jaronia Kowalskiego – 5,5 mln. zł,
– przebudowa ul. Hubala – 800 tys. zł,
– rozbudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej DW719 z ul. Przyszłości w Pruszkowie – 600 tys. zł,
– budowa ul. Nowoinżynierskiej i Elektrycznej – 400 tys. zł,
– przebudowa nawierzchni ul. Wańkowicza – 300 tys. zł.

SZKOŁY I PRZEDSZKOLA
Jeśli chodzi o inwestycje z działu oświata i wychowanie to tu na realizację 7 zadań miasto chce przeznaczyć aż 41 mln zł. Główne zadania inwestycyjne dotyczą rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 3 i przebudowy budynku Przedszkola Miejskiego nr 11. Te zadania pochłoną odpowiednio 18,2mln zł oraz 17,8 mln zł. Kolejną kosztowną, ale również potrzebną inwestycją będzie budowa hali sportowej (o konstrukcji łukowej z obudową pneumatyczną) na terenie Szkoły Podstawowej nr 1. Tu szacowany koszt inwestycji to 4,4 mln zł.

ŻŁOBKI
A w przyszłym roku dokładnie jeden żłobek. Na dział rodzina, w którym znajdują się inwestycje „żłobkowe” miasto zarezerwowało 1,5 mln zł. Cała kwota ma być przeznaczona na przebudowę pomieszczeń w Żłobku Miejskim nr 1 przy ul. Hubala.

OCHRONA ŚRODOWISKA
Dział gospodarka komunalna i ochrona środowiska w przyszłym roku ma pochłonąć 6,2 mln zł . Lwią część tej kwoty, bo aż 2mln zł miasto przeznaczy na budowę kanalizacji sanitarnej w ul. Jaronia Kowalskiego. Z „zielonych” inwestycji najkosztowniejszy będzie remont placu zabaw przy ul. Tadeusza w Pruszkowie – 535 tys. zł

KULTURA i OCHRONA DZIEDZICTWA NARODOWEGO
Na zadania z tego działu miasto przeznaczy 8 mln zł. Przeszło 6,6 mln zł pochłonie wyrównanie Centrum Kultury i Sportu brakującej wartości wkładu niepieniężnego. 900 tys. zł miasto przeznaczy na wsparcie renowacji kościoła św. Kazimierza, a kolejne 511 tys. to kwota przeznaczona na renowację zabytkowego kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

WAŻNE
Projekt budżetu trafił już do Regionalnej Izby Obrachunkowej, która musi przygotować jego ocenę. Ostatecznie to radni zdecydują o jego przyjęciu budżetu, a co za tym idzie wyrażą zgodę m.in. na realizację planowanych na przyszły rok inwestycji.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 13

13 odpowiedzi na “Prawie 103 mln zł na inwestycje w Pruszkowie w 2024 r.”

 1. Anonim pisze:

  A co ze szkołą na osiedlu Staszica tam też się uczą dzieci boiska wymagają remontu bo w niektórych miejscach można nogę skręcić przy wejściu do biblioteki po każdym deszczu błoto no ale dzieci prezydentów w tej szkole się nie uczą

 2. Mieszkaniec pisze:

  Potrzebny jest autobus do Warszawy, który jeździ cały dzień, nie tylko rano i po południu.

 3. Anka pisze:

  Autobus 817 do Warszawy – bardzo dobra inwestycja, ale potrzebne są kursy chociaż co 1-1.5 godz. w środku dnia. Piastów już ma taki autobus. Nie każdy może jechać pociągiem czy Wkd (np. osoby niepełnosprawne). Trzeba długo czekać na kurs powrotny.

 4. Anonim pisze:

  A co z ulicą Rysia?? W duzym stopniu odciązyłoby duży ruch ul. Poznańska. Ułatwiło by dojazd mieszkańcaom dojaz do autostrady.

 5. Ignorante pisze:

  Pięknie ujęty Pruszków na zdjęciu. Betonoza i osiedle „sztasica” żenada

  • rety pisze:

   osiedle PSM, jedne z najwyższych czynszów w Polsce, a bloki w dalszym ciągu nieocieplone i obskórne. W innych miastach ciężko juz spotkać nieocieplone bloki z wielkiej płyty.

 6. Grzegorz pisze:

  A co z poprawą oświetlenia ulic i osiedli? Jest tak ciemno wieczorem , że można sobie coś połamać i głowę rozbić. To ma być 60tys miasto?

 7. Patriota pisze:

  A co z budżetem obywatelskim który był głosowany przez mieszkańców w tym roku?

 8. Anonim pisze:

  W budżecie naszego pięknego miasta Pruszkowa proszę o zarezerwować pieniądze na wybudowanie pięknej hali lodowej. Powstały by sekcje hokeja, młodzież rozwijała by się sportowo a miasto przywróciło by tradycje pruszkowskiego hokeja.

 9. Anonim pisze:

  Jako zawodnik i były hokeista naszego pięknego miasta jak również środowisko tej dyscypliny sportu życzył bym sobie jak również dzieciom i młodzierzy pięknej hokejowj hali lodowej. Znowu hokej zagościł by w naszym mieście z trdycajami tej dyscypliny sportu

 10. Brwinowianin pisze:

  Proponuję (dla myślących) żeby zapamiętać nazwy tych ulica i za rok o tej samej porze spotkajmy się tu na WPR24 podsumowując czy , jak i kiedy powstały te planowane inwestycje j/n:
  budowa ul. Grunwaldzkiej – 20,4 mln zł
  – budowa ul. Przytorowej – 13 mln zł,
  – budowa ul. Jaronia Kowalskiego – 5,5 mln. zł,
  – przebudowa ul. Hubala – 800 tys. zł,
  – rozbudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej DW719 z ul. Przyszłości w Pruszkowie – 600 tys. zł,
  – budowa ul. Nowoinżynierskiej i Elektrycznej – 400 tys. zł,
  – przebudowa nawierzchni ul. Wańkowicza – 300 tys

  • Ofiara pisze:

   Trzeba się dobrze przyjrzeć inwestycji w remonty kościoła. Kwoty duże, a kręcą się przy temacie dziwne firmę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły