Prawa jazdy do wymiany

Region

Przepisy z 2013 roku „zlikwidowały” bezterminowe prawa jazdy. Wymienić będą musieli je wszyscy kierowcy, bez wyjątku.

Obowiązujący wzór prawa jazdy obowiązuje od stycznia 2013 roku. Od tego momentu wystawiane są tylko dokumenty z terminem ważności. Najdłuższy termin to 15 lat, o ile kierowca przed otrzymaniem prawa jazdy był w pełni zdrowy, nie ma problemów ze wzrokiem lub innych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów.

Kierowcy, którzy uzyskali prawko przed 2013 rokiem, również będą musieli wymienić dokumenty. Ich będzie obowiązywać zasada 20 lat. Przykładowo wygląda to tak, że kierowca, który prawo jazdy ma od 17 lipca 2010 roku, będzie musiał je wymienić do 17 lipca 2030 roku.

Do wymiany potrzebny będzie wypełniony wniosek, aktualne zdjęcie, kopia aktualnego prawa jazdy i opłata za wydanie nowego dokumentu – 100 zł i opłata ewidencyjna – 50 gr. Przy wymianie bezterminowego prawa jazdy nie będą wymagane dodatkowe badania lekarskie. Te będą musiały przejść osoby, które miały dokument z datą ważności.

Jeśli jednak z jakichś powodów nasze prawo jazdy się „przeterminuje”, nie będzie to oznaczać utraty uprawnień do prowadzenia pojazdów. Co za tym idzie – nie będzie trzeba ponownie brać udziału w kursie, ani zdawać egzaminu.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 15

15 odpowiedzi na “Prawa jazdy do wymiany”

 1. neo pisze:

  Prośba aby osoba pisząca ten artykuł nie mijała się z prawda. Nie ma zasady 20 lat , to wymysł nie nie mający pokrycia w przepisach .

 2. Alutek pisze:

  Jeżeli można jeździć bez prawa jazdy to nie rozumiem dlaczego trzeba wymienić prawo jazdy. Przecież jeżeli policja zatrzyma do kontroli to i tak u siebie w „bębnie” sprawdzi to co ma sprawdzić.

 3. Tadeusz pisze:

  A kiedy wymienić jeśli mam prawo jazdy od 1977r

 4. Tymek pisze:

  Kolejne szukanie kasy na zwykłym obywatelu

 5. Pomysłowy Dobromir pisze:

  Aż dziwne,że jeszcze nie wprowadzili przepisu,że można tylko jeździć rok tym samym samochodem i po roku trzeba zmienić za opłatą 5 tysiecy euro na co najwyżej dwuletnie w kolorze czerwony metalic,bo inaczej kara 10 tysięcy euro!!!

 6. olo pisze:

  myśle że jest ten przepis nie zgodny z konstytucją !

 7. Pan i władca pisze:

  Nie ma to sensu zwłaszcza, że podczas kontroli drogowej wystarczy sam dowód .
  Ja nie wymieniam .

 8. Tomimwrc pisze:

  Przecież jak obywatela stać aby mieć i utrzymać samochód to dlaczego tylko 100 zł? Przecież można żądać opłaty 500 zł lub 1000 zł za wymianę starego plastiku na nowy. Zgadzam się że to jest debilizm, podobnie było kiedyś z wymianą dowodów osobistych z papierowych na plastikowe, nie dość że za zdjęcie do dowodu zapłacić trzeba, to za plastikowy dowód też. Pamiętam jak jeden obywatel nie chciał zapłacić za wyrobienie nowego dowodu i sprawa trafiła do sądu. W sądzie sprawę wygrał i rezultat tego jest taki że obecnie wyrobienie nowego dowodu osobistego jest bezpłatne. To przepisy narzucają, że dany dokument trzeba wymienić. To dlaczego obywatel ma płacić za wymianę tego dokumentu?

 9. Justyna Załęska pisze:

  Totalny debilizm ze strony tego który to wymyślił.

  Bezterminowe to bezterminowe i wymianą powinni się martwić tylko ci co mają datę ważności. Koniec i kropka.

 10. ffdf pisze:

  nic nie będe wymieniał, moje prawo jazdy jest ważne bezterminowo

 11. Ja pisze:

  Skoro było bezterminowe to dlaczego trzeba płacić za wymianę? Bez zmiany przepisów (ciekawe czy to jest lepsze dla kierowców) miał bym je do końca życia bez wymiany.

 12. Xxx pisze:

  Nie zlikwidowano bezterminowego prawa jazdy, czytaj uprawnień tylko blankied trzeba wymienić. Uprawnienia są nadal bezterminowe – takie jest orzecznictwo sądowe w Polsce. Może ktoś od Was ruszy się do starostwa i wyjaśni temat a nie idziecie na łatwiznę – kopiuj wklej.

  • Pruszkowianka pisze:

   Blankied,orzecznictwo sądowe . proszę nie używać słów których znaczenia nie rozumiemy .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły