Poznaj milanowskie wille w jeden dzień

Uncategorized

Lubicie aktywnie spędzać czas wolny? Interesujecie się historią pobliskich miejscowości? Jeśli tak, to koniecznie wybierzcie się do Milanówka i poznajcie jego najciekawsze wille w jeden dzień.

Milanówek to niezwykłe miasto z ciekawą historią. Historią, która widoczna jest na każdym kroku. Na przełomie XIX i XX wieku niewielka szlachecka wieś przekształciła się w modne letnisko. Wszystko za sprawą właściciela miejscowego majątku, którym był Michał Lasocki. W Milanówku chętnie bywali malarze, pisarze, poeci i artyści. W okresie II wojny światowej był niezwykle ważnym punktem na mapie Mazowsza. Na krótko przed i chwilę po Powstaniu Warszawskim Milanówek był nieformalną stolicą Polski Podziemnej, stał się „Małym Londynem”.

Piętno czasu odbiło się na mieście. Nie chodzi tu jednak o zniszczenia, a o budynki, które na przestrzeni wieków tu powstały. Najstarsza część miasta z willową architekturą (blisko 400 obiektów) wraz z 200-letnim starodrzewem znajduje się pod ochroną konserwatora jako „zespół urbanistyczno-krajobrazowy”.

Z myślą o turystach i osobach chcących poznać tajemnice miasta powstał szlak turystyczny „Milanowskie Wille”. Obejmuje on 31 zabytkowych obiektów. Szlak otwiera stacja Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, którą do użytku oddano 1 maja 1901 r. Budynek do dziś wita osoby przyjeżdżające do Milanówka, choć nie pełni już funkcji związanych z koleją. Swoją siedzibę ma tu milanowska straż miejska. Kolejne przystanki na szlaku prezentują wille, które powstały w pierwszym 30-leciu XX w. Przed każdym budynkiem zostały postawione tablice z opisami historii i architektury danego obiektu. Na szlaku znalazły się takie obiekty, jak Willa „Terenia”, Willa „Matulka”, Willa „Waleria”, Willa „Borówka”, czy Willa „Jolancin”, którą na początku tego roku częściowo strawił ogień. Szlak „zamyka” Willa „Turczynek”. Kolonie o tej nazwie zakupił Bonawentura Toepiltz dla córek. W 1905 r. wzniesiono tu dwie, nowoczesne jak na tamte czasy, wille. Budynki są do siebie bardzo podobne i różnią się jedynie detalami. W czasie I wojny światowej w Turczynku schronienie znalazł malarz Leon Wyczółkowski. 

Jak zatem przejść cały szlak? Ciekawostką jest jego forma. Wysiadając na stacji PKP w Milanówku znajdujemy wspomniany już wcześniej budynek Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Na tablicy obok informacji o obiekcie znajdziemy mapę, na której zlokalizowany jest budynek oraz droga do kolejnej willi znajdującej się na szlaku. Podobne informacje znajdziemy przed każdym punktem na szlaku. Przewodnik w formie stylowych kart można otrzymać w Centrum Informacji Turystycznej (Piłsudskiego 30) lub w Urzędzie Miejskim.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy