Powiat walczy ze śniegiem i apeluje o pomoc

Region

Od tygodnia służby wynajęte przez starostwo powiatowe usuwają zalegający zlodowaciały śnieg z ulic, chodników i miejsc postojowych. Jednocześnie apeluje o pomoc ze strony mieszkańców, czyli nieparkowanie przy niektórych ulicach.

Po zimowym ataku śniegu ponad dwa tygodnie temu przyszedł mróz, w wyniku którego biały puch zamienił się w zlodowaciałe bryły. Przeszkadzają one w poruszaniu się pieszych i kierowców. Władze powiatu pruszkowskiego od 16 stycznia rozpoczęły akcję usuwania śniegu. W tym celu w drodze negocjacji wyłoniono sześć firm, które wywożą śnieg w wyznaczone miejsca na terenie całego powiatu.

– Wybraliśmy miejsca dogodne, jeśli chodzi o dojazd i należące do nas, aby zmniejszyć koszty – powiedział nam Sławomir Walendowski z wydziału inwestycji i drogownictwa. W Pruszkowie śnieg gromadzony jest na trawniku między ul. Staszica a Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących (na zdjęciu).

Cały koszt akcji to 300 tys. zł. Wywóz metra sześciennego kosztuje 40 zł. Na jednej wywrotce mieści się ok. 17 m3, co daje ponad 600 zł za jeden kurs wywrotki. Ze względu na tak duży koszt, na razie z akcją likwidowania zlodowaciałego śniegu wstrzymują się władze Pruszkowa. Prezydent Andrzej Kurzela przyznał, że miasto będzie zmuszone wykorzystać rezerwy budżetowe, jeśli przy ujemnej temperaturze znów spadnie śnieg.

Akcja powiatu trwa jeszcze m.in. w Michałowicach i Piastowie. W Pruszkowie w zasadzie się skończyła. Odśnieżono m.in. ul. Armii Krajowej, Powstańców i część Bolesława Prusa. Wywrotki pojawiłyby się w stolicy powiatu, jeśli z części ulic zniknęłyby zaparkowane samochody, które uniemożliwiają prace. I tu apel do kierowców, aby nie parkować przy Bolesława Prusa na odcinku od ul. Kościuszki do Armii Krajowej. Podobne problemy występowały w innych miejscach – częściowo rozwiązały je prace prowadzone w nocy. Jednak w przypadku Bolesława Prusa nawet w nocy wywóz śniegu był niemożliwy.

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują opadów śniegu. Utrzyma się jednak niska temperatura.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.