Powiat pruszkowski – jakie są najbardziej poszukiwane zawody?

Pruszków

Rynek pracy aglomeracji warszawskiej – w tym powiatu pruszkowskiego – to wciąż rynek pracownika, w którym to kandydaci dyktują warunki zatrudnienia i mają znaczny wpływ na kształtowanie poziomu zarobków. Wielu mieszkańców Pruszkowa i okolic korzysta z poszerzonego rynku i podejmuje pracę w stolicy lub innych miejscowościach aglomeracji warszawskiej.

Do kogo najczęściej kierowane są oferty pracy w Pruszkowie i powiecie pruszkowskim? Oto wyniki badania zapotrzebowania na lokalnym rynku pracy – Barometru zawodów 2022.

Praca w mieście Pruszkowie i powiecie pruszkowskim od zaraz

W krajobrazie gospodarczym Pruszkowa dominują handel i usługi, w tym działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, a także nowoczesne usługi dla biznesu. Ponadto rozwija się tu przemysł, w szczególności elektromaszynowy, meblowy, materiałów budowlanych i odzieżowy. Profil gospodarczy miasta jest dość zróżnicowany, co z kolei przekłada się na różnorodne zapotrzebowanie tutejszych firm na kadrę.

Zgodnie z przywołanym badaniem Barometr zawodów w powiecie pruszkowskim w bieżącym roku notuje się deficyt chętnych do pracy i zarazem spełniających wymagania pracodawców:
● osób wykonujących zawody budowlane – betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych, robotników budowlanych,
● osób wykonujących zawody w przemyśle i motoryzacji – elektryków, elektromechaników i elektromonterów, mechaników samochodowych, spawaczy, ślusarzy, pracowników przetwórstwa metali, pracowników przetwórstwa spożywczego, piekarzy, krawców i pracowników produkcji odzieży, robotników obróbki drewna i stolarzy, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych,
● osób wykonujących zawody w branży transportowo-magazynowej – kierowców autobusów, kierowców ciężarówek, listonoszy, kurierów, magazynierów,
● osób pracujących w zakwaterowaniu – gospodarzy obiektów, portierów, woźnych i dozorców, sprzątaczek i pokojowych,
● osób wykonujących zawody w handlu, obsłudze klienta – sprzedawców, kasjerów, specjalistów telekomunikacji,
● pracowników usług medycznych i opiekuńczych – pielęgniarek i położnych, opiekunów osób starszych lub z niepełnosprawnością, opiekunek dziecięcych,
● nauczycieli – przedszkoli, szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu,
● pracowników służb mundurowych.

Perspektywy pracy – Pruszków i powiat pruszkowski

Praca w powiecie pruszkowskim jest łatwo dostępna – świadczą o tym nie tylko wyniki Barometru zawodów (brak profesji nadwyżkowych), ale i bardzo niskie bezrobocie, jakie notuje się w tej części województwa mazowieckiego. Zgodnie z danymi GUS pod koniec czerwca 2022 r. stopa bezrobocia w powiecie była na poziomie 2,5%, a więc zdecydowanie niższym od wskaźnika krajowego (4,9%) i mazowieckiego (4,3%). To dobry prognostyk dla osób szukających pracy w Pruszkowie i okolicy, co można zrobić np tutaj Praca.pl.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 8

8 odpowiedzi na “Powiat pruszkowski – jakie są najbardziej poszukiwane zawody?”

 1. dajan55 pisze:

  Ja bym powiedział że ma – kiedyś mielili ziarno na mąkę w wiatrakach którą póżniej wykorzystywano do pieczenia między innymi wspomnianego tu piernika !.

 2. Tomek pisze:

  Oficerów ABW brakuje ?

  • sierżant z milicji pisze:

   Slużba bezpieczena(SB)Mylycja Ubywatelska(MO),Ludwowe Wojsko Polskie (LWP).Tego mamy wery much.

 3. Brwinowianin pisze:

  Żaden z wymienionych zawodów deficytowy nie jest bo w każdym z wymienionych zawodów wystarczy znacząco ( min. X2 ) zwiększyć stawki a pracownicy się znajdą. Zawód deficytowy to taki w którym nawet radykalne ( kilkukrotne ) zwiększenie stawek nie spowoduje przypływu nowych pracowników a z taką sytuacją mamy do czynienia jedynie w części branży medycznej ( lekarze specjaliści ) i w części branży IT ( programiści, specjaliści ds. Cyberbezpieczeństwa )

  • Xiao7 pisze:

   Widać masz własną definicję mimo że jest błędna i oderwana od rzeczywistości. W branży IT chętnych na etat nie brakuje tylko ludzie lub pracodawcy są tak wybredni że jest problem z zatrudnieniem. Coś wiem na ten temat: specjalista ds. Cyberbezpieczeństwa, większość ludzi skończyło jakiś pierwszy lepszy kurs i żądają wygórowanych stawek za brak doświadczenia a przy testach ich wiedzy popełniają najprostsze błędy.
   Rzeczywista definicja:
   Zawody deficytowe to zawody, w których liczba dostępnych ofert pracy jest większa od średniego stanu bezrobotnych w danym okresie sprawozdawczym, odsetek długotrwale bezrobotnych w tych zawodach jest nieznaczny, a odpływ bezrobotnych przewyższa ich napływ w danym okresie sprawozdawczym.

 4. ot i cały mój komentarz pisze:

  Samorządowiec-darmozjad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły