Powiat grodziski inwestuje w fotowoltaikę

Grodzisk Maz.

Powiat grodziski dostrzegł korzyści płynące z fotowoltaiki i zainwestował w kolejne urządzenia. Będą one zainstalowane na budynkach starostwa i wiatach parkingowych.

Do tej pory powiat grodziski zainwestował w instalacje foto, które znalazły się na dachu głównego gmachu starostwa przy ul. Dalekiej 11a w Grodzisku Mazowieckim. Jest tam 20 sztuk modułów fotowoltaicznych wraz z konstrukcją balastową i obciążnikami. Była to rozbudowa istniejącej instalacji, a jej koszt wyniósł ponad 56 tys. zł.

Teraz na dachu budynku przy ul. Żyrardowskiej 48 jest w planach montaż 73 modułów z konstrukcją balastową i obciążnikami. Magistrat ogłosił przetarg w tej sprawie, wykonawca będzie miał 60 dni na wykonanie zadania.

W trakcie realizacji jest montaż fotowoltaiki na wiatach parkingu starostwa przy ul. Dalekiej. Będzie tam 51 sztuk wiat, na których zainstalowane zostaną panele. Łączna powierzchnia zadaszenia wyniesie niemal 2 tys. mkw. Energia z tej instalacji zasili Szpital Zachodni. Koszt zadania wynosi 3 923 244 zł, z czego 3 727 082 zł to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Koniec prac przewidziany jest na koniec czerwca tego roku.

Instalacje te są kontynuacją zakończonych inwestycji – instalacji fotowoltaiki na szkołach zarządzanych przez powiat: Zespole Szkół nr 1 i 2 w Milanówku, Zespole Szkół nr 1 i 2 w Grodzisku Mazowieckim, Zespole Szkół Specjalnych w Grodzisku Mazowieckim oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodzisku Mazowieckim.

– Fotowoltaika pozwala na wytwarzanie energii słonecznej, która jest odnawialna i nie przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. Ponadto pozwala ona na redukcję kosztów energii elektrycznej. Działania Powiatu Grodziskiego w tym kierunku są więc proekologiczne, przy tym nastawione na oszczędne oraz przemyślane wydatki związane z zakupem energii, a także podyktowane dbałością o mienie powiatu – podkreślają urzędnicy starostwa.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.