Powiat Grodziski dla zdrowia kobiet

Grodzisk Maz.

Powiat Grodziski od lipca do końca października realizuje dwa projekty prozdrowotne, dzięki którym mieszkanki Powiatu mogą wziąć udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych.

1. Przesiewowe badanie USG piersi – diagnostyka

USG jest badaniem diagnostycznym, w którym obraz powstaje dzięki ultradźwiękom. Pokazuje to, czego nie pokaże mammografia: odróżnia łagodne torbiele od masy będącej złośliwą zmianą. Zaleca się je kobietom młodszym, mającym w strukturze piersi więcej tkanki gruczołowej. W takiej tkance ultradźwięki mają lepsze zastosowanie niż wykorzystywane w mammografii promienie rentgenowskie,.

Wczesna diagnostyka z zastosowaniem tej metody umożliwia nawet całkowite wyleczenie i przeprowadzenie leczenia oszczędzającego pacjentki, co nie tylko zwiększa szanse szybkiego powrotu do normalnego życia, lecz także  komfort życia kobiet podczas terapii.

Z profilaktycznych badań USG piersi oraz konsultacji specjalistycznej skorzysta 150 pań.

2. Urokinezja – terapia schorzeń dna miednicy kobiet

Schorzenia dna miednicy dotykają nawet 30% populacji dorosłych kobiet. Mogą powodować takie problemy, jak nietrzymanie moczu oraz zaburzenia statyki narządów miednicy.

Zadaniem terapii jest przywrócenie równowagi w sferze mięśniowo-powięziowej, która ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie narządów miednicy mniejszej. W zdiagnozowaniu problemu kobiet zgłaszających się do programu wykorzystywane jest badanie USG oraz Elektromiografia (EMG) – tj. badanie elektrofizjologiczne, którego celem jest ocena funkcji mięśni i nerwów. Terapia będzie łączyła stymulację mięśni prądem z terapią manualną, pracą z oddechem i ćwiczeniami.

W ramach programu z urokinezji skorzysta 40 mieszkanek naszego Powiatu.

Koszt całkowity obu projektów wynosi 60 000 zł. Na ich przeprowadzenie Powiat Grodziski pozyskał 52 800 zł z programu Samorządu Województwa Mazowieckiego „Mazowsze dla Zdrowia Kobiety 2023”. Pozostała kwota – 7 200 zł – pochodzi ze środków własnych Powiatu. Realizacja programu pozwala na promowanie zdrowego stylu życia, profilaktyki, zwiększenie świadomości na temat zdrowia, dostarczenie odpowiedniego wsparcia, a także poprawę jakości życia kobiet.

 

Biuletyn Starostwa Powiatu Grodziskiego

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.