Popędź raka, gdzie raki zimują! Nadchodzi miesiąc świadomości raka piersi.

Pruszków

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet. Jego wczesne wykrycie zwiększa szanse na wyleczenie, dlatego ważna jest jego diagnostyka i świadomość kobiet. Właśnie rusza akcja Różowy Październik.

Najpierw trochę statystyki. Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet na świecie – wykrywa się go u 25% pacjentek. Z jego przyczyny umiera 14% kobiet chorych na nowotwory złośliwe. Szacunki mówią o wykrywalności raka piersi u 1,7 mln kobiet, z czego 500 tys. umiera. 1/100 przypadków nowotworów złośliwych sutka wykrywa się u mężczyzn.

Co wpływa na rozwój choroby? Hormony, obecność mutacji genu BRCA1 lub BRCA2, a także wiek pacjentki (częściej zapadają na nią kobiety po 50. roku życia) oraz – niestety – wciąż niska świadomość i brak regularnego badania piersi: zarówno samodzielnego, jak i mammograficznego.

Ponieważ od wielu lat październik jest okrzyknięty miesiącem świadomości raka piersi, zwłaszcza w tym miesiącu pruszkowski Szpital Powiatowy na Wrzesinie zaprasza na badania profilaktyczne piersi (choć te prowadzone są i tak przez cały rok). Drogie panie, nie czekajcie – już teraz zapiszcie się na bezpłatną mammografię! Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu 22 758 81 86 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00. Więcej o badaniu dowiecie się tutaj.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.