Podkowa ma nowych obywateli honorowych

Region

Cztery osoby otrzymały tytuł honorowego obywatela Podkowy Leśnej. Uchwały w tej sprawie zostały przegłosowane na czwartkowej sesji Rady Miasta.

Honorowe obywatelstwo Miasta-Ogrodu Podkowy Leśnej przyznano Marii Iwaszkiewicz-Wojdowskiej, Teresie Markowskiej, Krystynie Michałowskiej i Jerzemu Regulskiego. Uzasadnieniem jest kontynuacja „tradycji obywatelskiej aktywności, przekazywanej na rzecz społeczności podkowiańskiej”. Osoby te zostaną odznaczone podczas uroczystej sesji Rady Miasta 10 kwietnia z okazji 85-lecia Podkowy Leśnej.

Wszystkie uhonorowane postaci to potomkowie założycieli miasta. W 1925 roku członkowie zarządu spółki Miasto Ogród „Podkowa Leśna”, Stanisław Lilpop, Janusz Regulski i Tadeusz Baniewicz podpisali akt, który zlecał spółce rozsprzedanie terenów. To dało początek obecnemu miastu.

Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska i Teresa Markowska to córki Anny i Jarosława Iwaszkiewicza. Anna Iwaszkiewicz była z kolei córką Stanisława Lilpopa. Pani Maria i pani Teresa po śmierci rodziców czynnie uczestniczyły w tworzeniu muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Krystyna Michałowska to córka Tadeusza Baniewicza, a Jerzy Regulski to dziecko Janusza Regulskiego. Pan Jerzy był senatorem RP pierwszej kadencji oraz jest autorem reformy administracji terytorialnej z 1990 roku.

Rada Miasta uchwaliła także ustawę, która umożliwia burmistrzowi Andrzejowi Kościelnemu staranie o nadanie Podkowie Leśnej tytułu Pomnika Historii. Statut taki nadaje prezydent Polski na wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Na czwartkowej sesji po raz pierwszy w głosowaniach uczestniczyła nowa radna, Grażyna Zabłocka, która wygrała wybory uzupełniające 14 marca.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.