Podczas upałów pamiętajmy o dzieciach, osobach starszych i zwierzętach!

Region

Przypominamy żeby pod żadnym pozorem nie zostawiać wewnątrz pojazdów dzieci, a także zwierząt. Zwróćmy uwagę również na osoby starsze i reagujmy jeśli ktoś potrzebuje pomocy.

Choć takich przypadków jest mało, to wciąż nie wszyscy potrafią zrozumieć, że nie wolno zostawiać dzieci we wnętrzu nagrzanego samochodu. 31 lipca po południu w Zielonej Górze kobieta pozostawiła dwie córki w pojeździe, po czym poszła na zakupy. Dzieci przebywały w gorącym wnętrzu ponad pół godziny, na ratunek ruszyli strażacy, którzy wybili szybę. Na szczęście skończyło się tylko na strachu…

Takie zachowania są skrajnie nieodpowiedzialne i mogą zakończyć się tragedią. – Przebywające w samochodzie dziecko narażone jest na niebezpieczeństwo przegrzania organizmu, które może doprowadzić do zagrażających życiu urazów narządów wewnętrznych oraz udaru cieplnego – informują strażnicy miejscy z Grodziska Mazowieckiego. – Szczególnie narażone na wysokie temperatury są dzieci do lat 3, u których mechanizmy termoregulacji są niewykształcone, temperatura ciała wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u osoby dorosłej. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Maluchy pozostawione bez opieki w zamkniętym, nagrzanym samochodzie są osłabione, potliwość ich organizmu znacznie wzrasta – dodają.

Warto dodać, że dzieci w takich sytuacjach nie krzyczą ani nie płaczą, zazwyczaj są zdezorientowane i nie mają siły aby sygnalizować wołanie o pomoc. Nie zostawiajmy dzieci w autach, to samo tyczy się zwierząt! Gdy zauważymy taką sytuację mamy prawo wybić szybę w aucie, następnie niezwłocznie należy powiadomić policję.

Ale to nie wszystko. Z pozoru zwykła wycieczka na plac zabaw może spowodować nieprzyjemne sytuacje. Na słońcu metalowe elementy wyposażenia placów zabaw nagrzewają się, gdy o tym zapomnimy i posadzimy dziecko na huśtawce, może się to skończyć nieprzyjemnymi poparzeniami spowodowanymi przez gorące łańcuchy. Trzeba też pamiętać, że samochodowe foteliki również posiadają metalowe elementy (zapięcia) i podczas upałów również robią się niemiłosiernie gorące.

Pomocy mogą potrzebować też osoby starsze. Zwracajmy większą uwagę na otoczenie i nie bądźmy obojętni na wołanie o pomoc!

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Podczas upałów pamiętajmy o dzieciach, osobach starszych i zwierzętach!”

 1. Afrykanin pisze:

  Ustalmy jedną rzecz, od jakiej temperatury mówimy , że jest upał ?
  Może od +22st.C , czy jednak od +25?
  A może już od… +30 ???
  No bo ja się jeszcze w tym roku nie spotkałem z upałem w PL 🙂

  • Italiano pisze:

   Dokładanie, to taki naród wiecznie nieszczęśliwy, jak lipiec był zimny i deszczowy to źle, jak przyszło ciepło, to też źle, że za ciepło…się zdecydujcie !
   Ja tam wolę odczuwać ciepło nazywane upałem, niż latem chodzić ubrany jak jesienią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły