Wiadomości
Autor artykułu: AZ | 24 lipca 2024 6:54 |
0Instalacja centralnego ogrzewania jest jednym z kluczowych elementów zapewniających komfort i ciepło w naszych domach. Jednak z biegiem użytkowania, mogą gromadzić się w niej zanieczyszczenia, które w efekcie prowadzą do szeregu problemów, od zmniejszenia efektywności grzewczej po potencjalne awarie. Jak rozpoznać, że instalacja centralnego ogrzewania jest zanieczyszczona? Wyjaśniamy.
Zanieczyszczenia w instalacji centralnego ogrzewania są skutkiem korozji oraz osadzania się kamienia z wody. Wytrącaniu osadów wewnątrz instalacji centralnego ogrzewania sprzyja twarda woda. Im temperatura jej jest wyższa, tym więcej kamienia się osadza. Niekorzystny wpływ ma także wysokie pH. Ponadto woda wprowadzana do systemu centralnego ogrzewania może zawierać zanieczyszczenia, takie jak piasek czy muł, które osadzają się w rurach i grzejnikach.
Zanieczyszczenia w instalacjach centralnego ogrzewania mogą powstawać także w wyniku prac montażowych lub remontowych. Kurz, pył, smary, pasty izolacyjne i inne drobinki mechaniczne powodują, że w instalacji zalega gęsta substancja, czyli tzw. szlam, który ogranicza przepływ wody i przyczynia się do powstawania korozji podosadowej.
Niewłaściwa eksploatacja instalacji, brak odpowiedniej filtracji czy używanie złej jakości wody to również częste przyczyny zanieczyszczenia instalacji c.o.
Każda instalacja centralnego ogrzewania wcześniej czy później ulega zanieczyszczeniu. Ważne, aby nie czekać do momentu, gdy nagromadzony kamień doprowadzi do uszkodzenia komponentów systemu C.O, tylko reagować już wcześniej.
Zanieczyszczona instalacja c.o. może objawiać się na różne sposoby. Poniżej przedstawiamy główne symptomy, po których można poznać, że instalacja grzewcza wymaga czyszczenia:
Jednym z pierwszych objawów świadczącym o tym, że zaczyna dziać się coś niepokojącego w wyniku nagromadzonych zanieczyszczeń będą pozatykane filtry. Zatkane filtry zmniejszają efektywność i wydajność działania systemu grzewczego.
Kolejnym objawem zanieczyszczonej instalacji centralnego ogrzewania będą szumy, trzaski, stukanie lub bulgotanie. Dźwięki te są spowodowane pękaniem warstwy osadów w wyniku różnicy we właściwościach rozszerzalności cieplnej materiału wymiennika i kamienia kotłowego.
Zanieczyszczenia blokujące przepływ wody powodują nierównomierny rozkład ciepła. Oznacza to, że w wyniku zanieczyszczeń systemu grzewczego niektóre pomieszczenia mogą być zbyt ciepłe, a inne zbyt zimne.
Zanieczyszczenia zmniejszają efektywność instalacji, co prowadzi do większego zużycia paliwa. Jest to związane z brakiem odbioru ciepła przez wodę. Zalegający kamień powoduje zmniejszenie przewodności cieplnej pomiędzy palnikiem i wodą w systemie centralnego ogrzewania. Przekłada się to na zwiększone koszty eksploatacji mimo braku zmian cen energii.
Zlekceważenie powyższych oznak może w konsekwencji prowadzić do poważnych awarii, które w najgorszym wypadku będą wiązać się z wysokimi kosztami serwisu.
Płukanie i czyszczenie instalacji centralnego ogrzewania jest ważnym elementem wpływającym na utrzymanie sprawności i bezpieczeństwa całego systemu grzewczego. Regularne płukanie instalacji pomoże usunąć osady i zanieczyszczenia, które mogą powodować kamień kotłowy czy korozję.
Istnieje kilka metod czyszczenia instalacji grzewczej. Do najczęściej stosowanej zalicza się płukanie chemiczne instalacji centralnego ogrzewania. Polega ona na wykorzystaniu specjalnych środków chemicznych, które skutecznie rozpuszczają osady i zapobiegają rozwojowi korozji.
Podczas czyszczenia chemicznego ważnym etapem jest dokładnie płukanie instalacji pod ciśnieniem, co może wymagać użycia odpowiednich urządzeń. Pompy do czyszczenia instalacji za pomocą obiegu z dużą prędkością wody usuwają nagromadzone zanieczyszczenia.
Na zakończenie całego procesu czyszczenia spuszczana jest brudna woda z instalacji, a w jej miejsce wpuszczana jest czysta.
Nieprawidłowo przeprowadzony proces czyszczenia może spowodować uszkodzenie instalacji grzewczej. Z tego względu ważne jest, aby czynność tę powierzyć specjalistom. Do czyszczenia instalacji grzewczej najlepiej wybrać firmę Proserwis z Warszawy, która posiada doświadczenie w konserwacji systemów grzewczych, co przekłada się na bezpieczeństwo i skuteczność całego procesu.
Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.
Dodaj komentarz