Po nowym roku bez linii L23, ale z R1 i R2

Raszyn

Od nowego roku linia autobusowa L23 przestanie funkcjonować. W zamian za nią pasażerowie będą mogli skorzystać z linii R1 oraz R2. Szczegóły w artykule.

Linia L23 kursowała na trasie: Raszyn – Janki – Nowy Sękocin – Falenty Duże – Falenty – Puchały – Wypędy – Sokołów – Pęcice – Pruszków. Raszyński urząd podjął decyzję o zlikwidowaniu linii. Jednak mieszkańcy nie zostaną bez połączenia z Pruszkowem oraz połączeń między lokalnymi miejscowościami w gminie Raszyn. Mieszkańcy będą musieli zmienić swoje przyzwyczajenia. Nowe połączenia – linie R1 i R2 – mają być kompatybilne ze sobą, a w efekcie szybsze niż jedna linia L23.

Zatem co zmieni się dla mieszkańców Raszyna? – Kasujemy L23, a w jej miejsce wprowadzamy dwie nowe linie autobusowe. Jedna lokalna – R1, która będzie jeździć tylko po naszej gminie oraz druga – R2, która zawiezie pasażerów od al. Krakowskiej, poprzez Raszyn i Michałowice do Pruszkowa – mówi Andrzej Zaręba, wójt gminy Raszyn. – Lokalna linia R1 będzie znacznie obszerniejsza niż L23 dotychczas. Dodatkowo czas dojazdu np. do Pruszkowa skróci się. Jadąc L23, najpierw autobus kluczył po zaułkach gminy Raszyn, aby potem ruszyć w stronę Pruszkowa. Linie R1 i R2 będą ze sobą kompatybilne, a rozkłady jazdy zostaną odpowiednio dostosowane, aby była możliwość przesiadek. Będzie to znacznie szybszy łącznik – dodaje.

Jeżeli pasażerowie nowych linii będą mieli jakieś sugestie, to urząd weźmie je pod uwagę. – W trakcie realizacji tego zadania będziemy próbowali modyfikować sposób działania linii autobusowych, uwzględniając potrzeby mieszkańców. Spodziewamy się, że na pewno jakieś sugestie się pojawią. Oczywiście te modyfikacje pokrywamy z własnych środków, ale nie są to duże koszty – wyjaśnia Zaręba.

R1 będzie kursować na trasie: Warszawa (P+R al. Krakowska) – Raszyn – Michałowice – Reguły – Piastów – Pruszków ( Osiedle Staszica Pętla).

R2 będzie kursować na trasie: Rybie – Raszyn – Puchały – Wypędy – Janki – Nowy Sękocin – Falenty Duże – Falenty Nowe – Nowy Podolszyn – Podolszyn ( Pętla).

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 28

28 odpowiedzi na “Po nowym roku bez linii L23, ale z R1 i R2”

 1. Anonim pisze:

  „Jeżeli pasażerowie nowych linii będą mieli jakieś sugestie, to urząd weźmie je pod uwagę. ” Nowa linia z Pruszkowa kursuje tylko w dni robocze. Koniec z niedzielnymi wycieczkami na stawy. To takie autobusowe „wygaszanie popytu”?

 2. Anonim pisze:

  zlikwidowanie linii L23 jest pozbawieniem chorych ludzi leczących sie w szpitalu kolejowym w Pruszkowie, a więc mocno uderza głównie w ludzi starszych– Panie Wójcie dlaczego Pan wyrządza taką krzywdę ludziom starszym i chorym??? Ja np muszę wycofać się z leczenia w Pruszkowie choć miałam tam dobrą pomoc lekarską – dla mnie to ewidentna krzywda.

 3. Lcf pisze:

  Niech teraz robią dopłaty ludziom do biletów (do równowartości metropolitalnego) w tych R-kach. Prędzej pojedzie się R-ką na sygnale. Nie jestem z okolic ale jak widzę takie „żopki (ros. zdrobniale)” to śmiać się chce i płakać za razem.

 4. Pasażer pisze:

  Zostawcie L23. Potrzeba więcej kursów np. co 30 minut, a nie nowych tras R1 i R2.

 5. Michau pisze:

  Panie Wójcie, proszę nie likwidować dobrej linii ZTM i nie zastępować jej dziadostwem busiarskim. Z L23 mogę korzystać na bilecie kartonik owym ztm np. domowym. Autobus jest ekstra dopasowany do SKM. Proszę nie robić trzeciego świata z naszej komunikacji wzorem nowego włodarza Pruszkowa.

 6. Anonim pisze:

  dlaczego?

 7. Ola pisze:

  Ale połączenia Pruszków-Janki nie będzie a rano tym autobusem jeździ z 40 osób jedyny dojazd zlikwidują .

 8. Cdn pisze:

  Trzeba upominac sie w urzedach w Pruszkowie i Michałowicach o utrzynanie linii. Na Raszyn nie ma co liczyć. Kazdy moze zadzwoni i napisac maila, to niewielki wysiłek.

 9. Realistka pisze:

  Bzdury?!Jankobus jest autobusem marketowym, który jeździ w dni i godziny funkcjonowania centrum handlowego. Od kiedy Jankobus podjeżdża pod szpital kolejowy, w którym jest tylko interna po zamknięciu oddziału na Wrzesinie? Od kiedy osoby pracujące np. w magazynach w Sokołowie rozpoczynają pracę o 9.00…to nie korpo… Uczniowie ze szkół ponadpodstawowych lekcje rozpoczynają od 8.00 a dojazd do szkół pruszkowskich lub warszawskich Jankobusem jest na tą godzinę jest nierealne…Proszę nie wypowiadać się na tematy o których nie ma się pojęcia

 10. Nn pisze:

  A może w końcu Starostwo zapewni mieszkańcom swoich gmin połączenie autobusowe że swoim urzędem. Komunikacja jest również zadaniem powiatu

 11. Yttttt pisze:

  A doczekamy się w końcu linii ZTM na Zachodni?

 12. Paweł pisze:

  Ciekawe czy w nowych liniach będzie można korzystać z biletów metropolitalnych, jak to miało miejsce w L23?

  • Michał pisze:

   Niestety nie. Bilety będzie można nabyć u kierowcy. Nie wiem jak będzie z biletami miesięcznymi. Czy kierowca będzie też je sprzedawać czy kartę do biletów miesięcznych będzie trzeba wyrobić gdzie indziej niż u kierowcy?

 13. Pasażer pisze:

  Dla pracujących w Sokołowie to jedyne połączenie ze stacją PKP Pruszków. Mimo tego, że linia kursuje co 2 godziny i jest dodatkowo płatna, mieszkańcy czy pracownicy z tych okolic z niej korzystają. Może warto jeszcze raz przeanalizować potrzeby pasażerów.

  • Toja pisze:

   Popieram. Z Puszkowa do Sokolowa bez samochodu juz sie nie dojedzie. Autobus jezdzil rzadko ale dawal mozliwosc dojazu do pracy .

   • Kasia pisze:

    Jutro ruszy petycja dla chetnych do walki o utrzymanie tego polaczenia. Sokolow, Pecice zostana bez polaczenia bez tej linii. Prosze o wpisy o ktorej jeżdżą pracownicy do sokolowa i okolic. Sprobujemy pojawic sie z petycja tez o Waszej godzinie odjazdu.

 14. Pasażer pisze:

  Tekst „w zamian za” wprowadza w błąd, bo jak widać nowe linie wykluczyły możliwość bezpośredniego dojazdu do takich miejsc jak np. Sokołów, w którym powstało wiele nowych miejsc pracy. Linia L23 choć dodatkowo płatna i kursująca co 2 godziny daje jednak możliwość szybkiego przedostatnia się do samego centrum Pruszkowa. Jeżdżę tą linią regularnie i nie zauważyłem by autobus jeździł pusty (przynajmniej na odcinku PKP Pruszków – Sokołów). Może zatem warto jeszcze raz przeanalizować potrzeby mieszkańców.

 15. Komunikacyjny pisze:

  Szanowni Państwo,
  Linie R1 i R2 nie uzupełnią luki przewozowej po linii L23. Wielu pasażerów z Pruszkowa, którzy jeździli linią L23 dojeżdżają ww. autobusem do pracy w Jankach, Sokołowie, Wypędach czy nawet w Pęcicach. Natomiast wielu uczniów jeżdzących do szkół w Pruszkowie ale i również w Warszawie (głównie Ci którzy mieszkają na odcinku od skrzyżowania Al. Krakowskiej i Sokołowskiej aż do granic Pruszkowa) pozostaje praktycznie z „ręką w nocniku”. Wiem że może powstać wielka fala krytyki, bo teraz bedzie wszystko lepiej m.in. Pruszków a dokładniej Os. Staszica będzie miał połączenie z Warszawą, oraz wiele podobnych incydentów które nazwę od razu „Bólem dupy” . L23 to wręcz linia szpitalna dla innych gmin które teraz pozostaną na lodzie. Co prawda Gmina Michałowice także zakłada linie gminne, ale Po co osobom z Sokołowa czy Pęcic bezpośrednie połączenie z PKP Warszawa Ursus. Takim oto sposobem ludzie bez samochodu pozostają bez połączenia ze szpitalami, urzędami czy starostwem w Pruszkowie. I co oni mają zrobić? Dobrze że Ci co mają możliwości oraz uprawnienia mogą kupić sobie cztery kółka.
  Pozdrawiam

  • JR pisze:

   Dokładnie tak!

  • Rozumny pisze:

   A Jankobusa do Pruszkowa to nie ma? Co za bzdury.

   • Anonim pisze:

    I znów Zbików został pominięty na trasie polączenia autobusowego.
    L23 jest zarówno polączeniem do miejscowosći na trasie do Janek jak i do WKD,
    do której Zbików we wszystkich trasach autobusoweych bezpośrednich jest pozbawiony.

   • Komunikacyjny pisze:

    Ale Jankobus jedzie po raz pierwszy w kierunku Janek po 7 a do Pruszkowa po 8, co w rezultacie przekłada się na brak dojazdu na wcześniejsze godziny niż okolice 9

   • Realistka pisze:

    Bzdury?!Jankobus jest autobusem marketowym, który jeździ w dni i godziny funkcjonowania centrum handlowego. Od kiedy Jankobus podjeżdża pod szpital kolejowy, w którym jest tylko interna po zamknięciu oddziału na Wrzesinie? Od kiedy osoby pracujące np. w magazynach w Sokołowie rozpoczynają pracę o 9.00…to nie korpo… Uczniowie ze szkół ponadpodstawowych lekcje rozpoczynają od 8.00 a dojazd do szkół pruszkowskich lub warszawskich Jankobusem jest na tą godzinę jest nierealne…Proszę nie wypowiadać się na tematy o których nie ma się pojęcia

   • Pracownik z Janek pisze:

    Jankobus jeździ co 2-3h i w bardzo wczesnych lub bardzo późnych godzinach jako pracownikowi z Janek żaden nie pasuje . Jeden jest atutem 21:25 z Janek

    • Kicia pisze:

     Jak ma dojeżdżać młodzież do szkół z Sokołowa chcemy aby autobus l23 kursował nadal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły