Planowane zmiany w przepisach wyborczych

Region

Zaświadczenie o prawie do głosowania w drugiej turze będą mogły wydawać obwodowe komisje wyborcze – przewiduje projekt przygotowany przez posłów PO.

Zdaniem parlamentarzystów, propozycja zmian w przepisach wyborczych stanowi odpowiedź na społeczne zapotrzebowanie odformalizowania procesu wyborczego i wprowadzenia takich rozwiązań systemowych, które ułatwią oddanie głosu wyborcom, którzy w dniu drugiej tury wyborów prezydenckich przebywają poza miejscem zameldowania.

Nowe uprawnienie ma polegać na możliwości odbioru zaświadczenia o prawie do głosowania w obwodowej komisji wyborczej w dniu pierwszej tury. Zaświadczenie, na żądanie wyborcy, wydawał będzie członek obwodowej komisji wyborczej, który został wskazany przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Będzie na nim spoczywał także obowiązek powiadomienia gminy o wydaniu takiego zaświadczenia. Wiąże się to z obowiązkiem wykreślenia wyborcy ze spisu wyborczego.

W dotychczasowym stanie prawnym do wydania zaświadczenia o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania uprawniony jest wyłącznie urząd gminy. W opinii posłów, ze względu na ograniczony czas pracy samorządów w dniach roboczych, nie pozwalało to wielu wyborcom na odebranie takiego zaświadczenia.

Nowelizacja ma wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Na razie projekt znajduje się na etapie pierwszego czytania w Sejmie. Dokument skierowano także do zaopiniowania przez organizacje samorządowe.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.