Plakaty wyborcze pod ochroną. Za zniszczenie i usunięcie grożą kary

Samorządowa kampania wyborcza trwa w najlepsze. Kłopot w tym, że mocno widać to na ulicach, bowiem słupy i ogrodzenia „zdobią” plakaty wyborcze. Warto jednak pamiętać, że nie można ich usuwać i niszczyć. Grożą za to kary!

Kandydaci na radnych oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów z naszego regionu robią co mogą by zachęcić mieszkańców do oddania głosu właśnie na nich. Jednym z narzędzi, które mają pomóc w „byciu zapamiętanym” są oczywiście banery i plakaty wyborcze. Tych nośników z dnia na dzień przybywa. I tak kandydaci prezentują się na billboardach i słupach ogłoszeniowych. Nie brakuje też plakatów na słupach energetycznych czy ogrodzeniach.

Można śmiało powiedzieć, że wyborcze banery nie są ozdobą miasta, ale czas przedwyborczej gorączki rządzi się swoimi prawami. Plakaty będą musiały zniknąć w ciągu 30 dni po wyborach.

Niestety zdarza się, że przeciwnicy poszczególnych kandydatów mogą chcieć pomazać, zdjąć lub zniszczyć plakat lub baner danego kandydata. Tu jednak warto pamiętać, że materiały wyborcze podlegają prawnej ochronie, a ich niszczenie jest surowo karane. Zgodnie z prawem, w czasie trwania kampanii wyborczej wszelkie materiały wyborcze zawierające oznaczenia komitetu wyborczego, od którego pochodzą, podlegają prawnej ochronie. Ochrona prawna materiałów wyborczych to zakaz ich niszczenia, usuwania, zamalowywania itp. pod groźbą kary. Niszczenie materiałów wyborczych jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny. Wysokość grzywny ustalana jest przez sąd i może wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Jeżeli komitet wyborczy oszacuje swoje straty na kwotę przekraczającą 500 złotych, to zgodnie z kodeksem karnym, grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 25

25 odpowiedzi na “Plakaty wyborcze pod ochroną. Za zniszczenie i usunięcie grożą kary”

 1. jan pisze:

  Raz już rządził burmistrz z PO, nic się w Piastowie nie działo tak jak za dupiarza w Warszawie. Brud, syf i piniędzy nima i nie będzie… gdzie 6 linii metra obiecanych w Warszawie, gdzie 60 tys kwota wolna od podatku, gdzie kredyt 0%, gdzie akademiki za 1 zł… a no znowu Ruda Wrona oszukała lemingów..

 2. Jarząbek pisze:

  A gdzie te gamonie od SM przecież oni są i muszą usuwać reklamy ze słupów ścian łaski darmozjady nie robią od tego są pasożyty

 3. turirek pisze:

  Że co ? A ja właśnie szedłem POdpalić kolejnego lewaka z regionu !!!

  • J.A.N. pisze:

   Troll pisowski w akcji…
   PiS to kryształowi bandyci i złodzieje. O tym zapomniałeś. A, nie…. to ja zapomniałem o pierwszym zdaniu pisowski trollu.

   • Jarząbek pisze:

    Weź synu kurzu i wiatru tumanie od PełO PolskęOkradniemy cicho siedź

    • kwakwa pisze:

     Kolejny wyznawca kaczyzmu.. Gdzie się nauczyłeś takich zwrotów? Na TV Republika czy jeszcze z TVP Info sprzed reformacji z ostatniego kwartału 2023?

     • bitka pisze:

      Co to „TVP Info”, jakoś nie kojarzę…?

     • Bórmiszcz pisze:

      A ty gdzie się uczyłeś wyznawco POpapranców ?Z żałosnej Gazety wybiórczej,czy z TVN?A może słuchałeś elyty redaktorzyny Tomka Lisa?Albo Newsweek?

     • Daniel pisze:

      TVP i reformacja, ale Ci wyprali mózg w tefaeunie, do tvp weszli silni ludzie i wyprowadzili dziennikarzy? widziałeś gdzieś takie rzeczy? ja tak u Putina…

    • J.A.N. pisze:

     No proszę, uderz w stół, a nożyce… coś Cię synku boli?

     • Byku pisze:

      To już tera jest TVP reżimu rudej wrony.. nie ma w Europie tak przejętej bezprawnie telewizji poza Białorusią.. ale lemingi nie kapują o co chodzi…

   • Daniel pisze:

    mam pytanie gdzie jest kwota wolna od podatku 60 tys, gdzie kredyt 0% i gdzie akademiki za 1 zł… znowu Rudy Cię oszukał głupcze… a za PISu wszystkie obietnice były wprowadzane… gdzie paliwo po 5.19?

    • Yssma pisze:

     Tusk czyli teraz usłyszycie same klamstwa, on w życiu słowa prawdy nie.powiedzial,nawet jak rzeknie ,,dzień dobry” to tez klamie

 4. Mariusz pisze:

  Ta ochrona dotyczy tylko uśmiechniętych?

 5. Anonim pisze:

  A jeśli ktoś powiesi plakat bez twojej wiedzy i zgody na twoim płocie?

  • talib pisze:

   Zdejmuję i wyrzucam w błoto, bez uprzedzenia, bo zawieszanie czegokolwiek na Moim płocie ma być uzgadniane ze Mną, przede wszystkim, tak, jak to jest ze słupami telefonicznymi i energetycznymi. Musi być zgoda na zawieszanie propagandy wyborczej.

 6. Dr.Hackenbush pisze:

  Tylko niech potem Ci radni-wiecznie bezradni posprzątają cały ten bazjel po sobie. Piastów dziękuje już Grzesiowi….

 7. Janka pisze:

  Przypominam, co robili wyborcy ośmiu gwiazdek w październiku… Niszczyli wszystkie plakaty zjednoczonej prawicy.. takie chamstwa jeszcze nie widziałam

 8. Życzliwy mieszkaniec pisze:

  Dlaczego Koalicja Obywatelska tak zdecydowała i kto za to odpowiada, że kandydatem na prezydenta Pruszkowa jest tak słaby radny? Szkoda.

 9. bubu pisze:

  Pod warunkiem, że bannery i plakaty zostały wywieszone zgodnie z prawem, to jest za zgodą gospodarza terenu na którym wiszą. Jeśli ktoś powiesi takie coś na twoim płocie bez twojej zgody to masz prawo nie tylko to zdjąć (ale nie niszczyć), ale także powiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa lub co najmniej wykroczenia.

 10. wyborca pisze:

  Nie potrzeba niszczyć plakatów. Kary są słuszne. Plakaty mówią same za siebie, a wyborcy prawidłowo mówią na plakaty platformersko-lewicowe „mydło”, czyli gruszki na wierzbie. Bo co to znaczy np. „Przywróćmy Pruszków mieszkańcom”? To hasełko, to dyskwalifikacja.

 11. Olo pisze:

  Dlaczego są kary za usuwanie śmieci??!!!!

 12. Anonim pisze:

  ludzie po tylu latach lokalnej demokracji ,wiedzą co mają myśleć o tych których facjaty widnieją na zdjęciach , efekt odwrotnie proporcjonalny od zamierzonego , czyli im więcej plakatów na drodze z domu do lokalu wyborczego , to znaczy że kandydat bardziej ,, umoczony ” i nie należy na niego głosować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

W Pruszkowie trwa walka o drugą turę

Pruszków / Wybory 2024
11357

Bąk i Makuch w II turze

Pruszków / Wybory 2024
8930

Nowy skład pruszkowskiej rady miasta

Pruszków / Wybory 2024
8414

Kolejne dane o frekwencji

Region / Wybory 2024
7282

Pierwsze wyniki frekwencji z regionu

Region / Wybory 2024
5746

Najczęściej komentowane

Bąk i Makuch w II turze

Pruszków / Wybory 2024
100

Piastów z nowym burmistrzem

Piastów / Wybory 2024
38

W Pruszkowie trwa walka o drugą turę

Pruszków / Wybory 2024
22

Nowy skład pruszkowskiej rady miasta

Pruszków / Wybory 2024
16