Pilot z Grodziska został pochowany

Region

Mjr pil. Arkadiusz Protasiuk był kapitanem załogi prezydenckiegosamolotu, który 10 kwietnia rozbił się pod Smoleńskiem. W sobotę został pochowany z wojskowymi honorami na cmentarzu parafialnym pod Grodziskiem Mazowieckim. Podczas uroczystości pogrzebowych gen. broni pil. Lech Majewski, reprezentujący szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, podkreślał, że mjr Protasiuk poświęcił swoje życie pasji latania, "kochał wojsko dla latania".

Arkadiusz Protasiuk był wszechstronnie wykształconym oficerem, ciągle doskonalił swoje umiejętności (…), był pilotem klasy mistrzowskiej. W powietrzu spędził imponującą liczbę godzin, ponad 3,5 tysiąca, z czego prawie 3 tys. na pokładzie Tu-154M. W 2005 roku odznaczony Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Pośmiertnie został majorem i odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pozostawił żonę Magdę, 4-letnią córkę Marię i 8-letniego syna Mikołaja – powiedział premier Donald Tusk podczas ceremonii powitania jego ciała w kraju.

„Ten, który wiedział, jak zachować się w powietrzu, miał wszystkie kwalifikacje, aby nie tylko dowodzić w powietrzu, ale także lądować” – mówił o nim minister obrony Bogdan Klich podczas uroczystości żałobnej ku czci ofiar katastrofy.

Zawsze uśmiechnięty, wesoły, potrafił rozbawić towarzystwo – wspominają go znajomi. „Był bezinteresowny; chętnie pomagał. Był świetnie wyszkolonym pilotem, a w żaden sposób się nie wywyższał, wszystkich traktował równo, także cywilnych pracowników lotniska” – wspomina koleżanka Protasiuka z pracy.

Był wszechstronnie wykształconym oficerem, ciągle poszerzał swoją wiedzę i umiejętności, nie tylko z zakresu lotnictwa. Doskonale posługiwał się językiem angielskim i rosyjskim. Przez ostatnie dwa lata wykonał do Rosji i na Ukrainę 27 lotów. Był członkiem załogi, która poleciała z misją na Haiti, by nieść pomoc ofiarom trzęsienia ziemi.

Niespełna 36-letni Arkadiusz Protasiuk pochodził z Siedlec, był absolwentem Liceum Lotniczego w Dęblinie i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie (1997 r.), ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (1999 r.) oraz studia podyplomowe na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej (2003 r.).

Od 1997 r. służył w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Był pilotem klasy mistrzowskiej, legitymującym się nalotem ogólnym 3528 godzin, w tym 2937 godzin na Tu-154M.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.