Pierwszy Hetman na testach

Region

Pierwsza z 11 lokomotyw Traxx produkowanych przez kanadyjska firmę Bombardier trafiła właśnie do Kolei Mazowieckich. Nowy nabytek przewoźnika był testowany na torze w Żmigrodzie pod Wrocławiem.

W trakcie testów lokomotywa najpierw ciągnęła dwa piętrowe wagony. Następnie maszynista w przeciągu kilku minut przeszedł do ostatniego wagonu i kierował pociągiem, który ruszył w druga stronę. W tym momencie lokomotywa pchała wagony. Właśnie dzięki możliwości zarówno ciągnięcia składów jak i ich pchania Traxxy są składami typu push-pull.

Koleje Mazowieckie chciałyby, aby lokomotywa obsługiwała wakacyjne kursy „Słonecznego” nad morze. Jednak czy będzie to możliwe do końca niewiadomo. Dopiero na przełomie czerwca i lipca lokomotywy dotrą do stolicy. W wakacje maszyniści zostaną skierowani na specjalne szkolenia z obsługi nowych lokomotyw. Najprawdopodobniej Traxxy pojawią się na torach we wrześniu.

Przewoźnik początkowo chce skierować lokomotywy do obsługi zmodernizowanych linii, m.in. do Sochaczewa, Siedlec oraz z Dworca Gdańskiego w kierunku Nasielska, jeśli zakończy się tam remont torów. Na tych liniach lokomotywy będą mogły rozpędzić się do 160 km/h.

Pierwsza lokomotywa jest pomalowana w barwy Kolei Mazowieckich według projektu Dominiki Miksy, która zwyciężyła w konkursie. Pasażerowie zdecydowali również, że lokomotywy będą potocznie nazywane „Hetmanami”. Każdej z 11 lokomotyw patronować będzie inna osoba, m.in. hetman Żółkiewski i hetman Czarniecki.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.