Pielęgnacja zieleni przez wycięcie

Region

Od kilku dni na osiedlu Staszica w Pruszkowie prowadzone są prace porządkujące zieleń. Ich celem jest estetyka, ale efektem są jednak sterczące kikuty.

Prace polegają na przycinaniu nadmiernie przerośniętych pędów krzewów oraz wyrośniętych gałęzi drzew. Rzecz w tym, że cięcie drzew przeprowadzone zostało najprawdopodobniej w sposób urągający sztuce pielęgnacji zieleni, a na pewno wbrew zdrowemu rozsądkowi. Po drzewach pozostały jedynie ich okaleczone kikuty, a w niektórych przypadkach nawet pnie zostały zerżnięte mechanicznymi piłami do wysokości półtora metra.   

Drzewa rosły na trawnikach, w pobliżu wolnostojących ogólnodostępnych śmietników. Ich obecność w tych miejscach miała tę zaletę, że gałęzie zasłaniały widok na popadające w ruinę betonowe budy i zalegające w ich pobliżu sterty starych kuchennych szafek, wysłużonych kanap, zdezelowanych lodówek, fragmentów telewizorów i innych niepotrzebnych już nikomu tzw. przedmiotów gabarytowych. Maskowały również niezbyt budujący widok na notorycznie przepełnione pojemniki do sortowania śmieci i kupy nie mieszczących się odpadów szkła i plastiku.

W wydziale ochrony środowiska urzędu miasta dowiedzieliśmy się, że władza nie ma żadnych instrumentów prawnych w celu kontroli i ewentualnego karania administratorów. Może jedynie monitować i prosić o zachowanie sztuki pielęgnacji drzew i krzewów. O dziwo, według kierownika Waldemara Kaczmarka z administracji Osiedla Staszica cz. A, sztuka ta jest zachowana.

– Mamy opinię wydziału ochrony środowiska – powiedział. Dodał, że prace te prowadzone są głównie na wnioski mieszkańców, którym na przykład drzewa przesłaniają dostęp do światła dziennego.

W całej tej sprawie mamy jedną dobrą wiadomość. „Pielęgnacja” drzew została już zakończona. Do końca tego tygodnia wynajęta przez administrację firma zadba o krzewy i żywopłoty. Oby z lepszym skutkiem…

Drzewo pomiędzy blokami Helenowska 16 i Helenowska 18:


(fot. WPR24.pl)

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.