Piecza zastępcza w Powiecie Grodziskim: jak zostać rodziną zastępczą?

Grodzisk Maz.

Piecza zastępcza to ważny element systemu opieki nad dziećmi, które z różnych powodów nie mogą przebywać ze swoimi rodzicami biologicznymi. W Powiecie Grodziskim proces stania się rodziną zastępczą jest skrupulatnie zorganizowany, a jego etapy opisane są w Ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. W niniejszym artykule przedstawimy kluczowe etapy tego procesu.

Co musisz wiedzieć – wymagania zawarte w ustawie

Zasady funkcjonowania pieczy reguluje wspomniana ustawa, która określa m.in. wymagania stawiane kandydatom na rodziców zastępczych. Muszą oni spełniać określone warunki; niektóre z nich to:

– posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw obywatelskich,
– brak przeciwwskazań zdrowotnych do sprawowania opieki nad dzieckiem,
– stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski oraz odpowiednie warunki mieszkaniowe,
– brak karalności za przestępstwa, w szczególności na tle seksualnym,
– gotowość do współpracy z biologiczną rodziną oraz instytucjami wspierającymi.

Zarówno kandydaci spokrewnieni, jak i niespokrewnieni z dzieckiem bez względu na to czy są małżonkami czy osobami niepozostającymi w związku małżeńskim muszą spełniać określone warunki. Decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej podejmuje sąd, który rozpatruje jego sytuację opiekuńczą na wniosek kandydatów lub z urzędu.

Zgłoś się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie

Osoby zainteresowane powinny skontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Mazowieckim. Pracownicy PCPR udzielą wszelkich informacji dotyczących procesu oraz formalności związanych z rodzicielstwem zastępczym. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego, aby umówić się na spotkanie i uzyskać szczegółowe informacje. Takie spotkanie pozwoli na lepsze zrozumienie roli, jaką pełni rodzina zastępcza oraz obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem.

Wizyta pracownika PCPR

Po zgromadzeniu niezbędnych dokumentów pracownik PCPR odwiedza kandydatów w ich miejscu zamieszkania. Podczas wizyty przeprowadzany jest wywiad środowiskowy, który ma na celu ocenę warunków mieszkaniowych, trybu życia oraz postaw życiowych kandydatów.

Konsultacja z psychologiem i pedagogiem

Kandydaci poddawani są konsultacji z psychologiem i pedagogiem. Proces ten obejmuje wywiad oraz testy sprawdzające motywację i predyspozycje do pełnienia roli opiekuna zastępczego. Dzięki temu można ocenić, czy kandydaci są odpowiednio przygotowani do sprostania wyzwaniom związanym z opieką nad dzieckiem.

Szkolenie dla kandydatów na opiekunów zastępczych

Kandydaci zostają skierowani na szkolenie przygotowujące do roli opiekuna zastępczego. Szkolenie trwa około trzech miesięcy, obejmuje zagadnienia związane z opieką nad dziećmi i radzeniem sobie z trudnościami wychowawczymi. Po ukończeniu szkolenia kandydaci poddawani są ocenie psychologicznej, a pozytywnie ocenieni otrzymują zaświadczenie kwalifikacyjne oraz pisemną opinię.

Oczekiwanie na umieszczenie dziecka w rodzinie

Po zakończeniu wszystkich etapów kandydaci stają się rodziną zastępczą i oczekują na umieszczenie w rodzinie dziecka. To czas, kiedy mogą jeszcze lepiej przygotować się do nowej roli i zbudować odpowiednie warunki dla przyszłego członka rodziny.

Rodziny zastępcze pełnią niezwykle ważną rolę w życiu dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej. Zapewniają im bezpieczeństwo, stabilność emocjonalną oraz możliwość rozwoju w sprzyjających warunkach. W Powiecie Grodziskim Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie jest gotowe wspierać kandydatów na każdym etapie, aby zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki do życia i rozwoju.

 

Biuletyn Starostwa Powiatu Grodziskiego

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Piecza zastępcza w Powiecie Grodziskim: jak zostać rodziną zastępczą?”

  1. robot pisze:

    Biedne te dzieci. Czasem chyba niewiele lepiej niż w bidulu. Miałem po sąsiedzku taki przypadek. Za dobrze się nie działo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły