Piastów: Dzień Przedsiębiorczości 2010

Region

Dzień Przedsiębiorczości to ogólnopolski program zawodoznawczy dlamłodzieży prowadzony przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości (www.junior.org.pl), pod patronatem Prezydenta RP. W 2010 roku jest organizowany 10 marca (środa), po raz 6 w Polsce, po raz czwarty w Zespole Szkół im. F. Nansena w Piastowie przez Szkolny Klub Przedsiębiorczości.

W trakcie Dnia Przedsiębiorczości uczniowie uczestniczą w pracy, na wybranym stanowisku, pod opieką indywidualnego konsultanta, pozyskują informacje o wykształceniu, umiejętnościach oraz predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu.

Przy pomocy pracowników firm warszawskich powiatu pruszkowskiego i grodziskiego młodzież rozwija swoje zainteresowania, poznaje dokładnie wymarzony zawód, stanowisko pracy, weryfikuje własne wyobrażenia o danym zawodzie i  zdobywa informacje zawodoznawcze. Wszystko po to, aby świadomie tworzyć i realizować własną ścieżkę kariery edukacyjnej i zawodowej dostosowaną do danego stanowiska, do swoich marzeń i planów na przyszłość.

Firmy współpracując ze szkoła realizują społeczną misję – przygotowują przyszłych własnych pracowników (najpierw weekendowych, później kontraktowych). Dla niektórych uczniów udział w Dniu Przedsiębiorczości może się okazać początkiem pracy zawodowej – kilku pracodawców z takim zamiarem przyjmuje licealistów, kilku również zaoferowało miejsca na praktykach wakacyjnych. Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, szczególnie pracownika średniego szczebla. Pracodawca może już w szkole ponadgimnazjalnej znaleźć, przeszkolić i przyciągnąć do firmy potrzebnego mu pracownika. Dzień Przedsiębiorczości pozwala szkole sprawdzić czy prowadzone kierunki i profile kształcenia, nie tylko odpowiadają zainteresowaniom młodzieży, ale czy pozwalają im znaleźć później pracę, zgodną z wykształceniem.

W poprzednich trzech edycjach Dnia Przedsiębiorczości, dzięki współpracy Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości z rodzicami i pracodawcami, wzięło udział ponad 140 firm z okolic Pruszkowa. Wśród nich były Urzędy Miast i Gmin, Komendy i Komisariaty Policji, Straży Miejskiej i Pożarnej; Szpitale, Ośrodki Pomocy; Szkoły i Przedszkola. Poza jednostkami administracyjnymi uczniów przyjęły firmy prywatne budowlane, handlowe, usługowe i produkcyjne. Firmami, które wraz z nami propaguje w środowisku lokalnym Dzień Przedsiębiorczości jest IKEA – Janki, przyjmująca co roku uczniów i włączająca ich w działania swoich pracowników oraz CitiBank Handlowy, założyciel Fundacji Kronenberga – inicjatora programu w Polsce.

W tym roku już ponad 100 uczniów znalazło „miejsce pracy” w wybranej firmie.

Wszystkie szkoły zainteresowane programem oraz pracodawców, którzy chcieliby wziąć w nim udział, zapraszamy do współpracy. Do programu można dołączyć na stronach Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości: www.junior.org.pl lub poprzez kontakt z doradcą zawodowym Zespołu Szkół im. F. Nansena w Piastowie: doradcazawodowy@onet.eu

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.