Paraolimpiada – oswoić się z innością

Nadarzyn

Zapalenie znicza, wciągnięcie flagi olimpijskiej, ślubowanie uczestników zawodów – tak rozpocznie się Olimpiada Sportowa Szlakiem Tęczy, która rozpocznie się 10 czerwca o 10.00 na stadionie GOS w Nadarzynie. W zawodach wezmą udział osoby niepełnosprawne.

Uczestnicy poczują magię wielkiego sportowego święta. Oprawa będzie przypominała ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich. A o 10.15 wystartuje sportowa rywalizacja. – Wezmą w niej udział podopieczni z naszego stowarzyszenia, ich zdrowe rodzeństwo oraz niewidome dzieci z jednego z warszawskich domów dziecka – podaje Krystyna Dąbrowska, prezes Stowarzyszenia Szlakiem Tęczy.

Wszyscy uczestnicy zawodów będą walczyć o medale. – Liczymy na udział 50-60 osób, które wystartują w 9 dyscyplinach:  skok w dal, rzut piłką do kosza, rzut piłeczką palantową na celność, wybijanie piłki softballowej, łapanie piłki softballowej, tor przeszkód, strzał do bramki na celność oraz bieg w workach i bieg na 60 m – przedstawia Dariusz Zwoliński, dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu w Nadarzynie.

Olimpiada pozwoli zwrócić uwagę na problemy osób niepełnosprawnych. Często ten temat jest pomijany. – Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy z jakimi muszą borykać się opiekunowie osób niepełnosprawnych. Przez system wolontariatu chcielibyśmy również pomóc zrozumieć osobom zdrowym „ową inność” – tłumaczy Zwoliński.

Z obserwacji wynika, że najważniejszą rolę w akceptacji inności odgrywa czas. – Organizujemy liczne warsztaty, podczas których dzieci mają okazję poznać los osób niepełnosprawnych. Początkowo widzimy obawy, a nawet obrzydzenie, jednak po kilku dniach następuje zmiana. Dzieci opiekują się niepełnosprawnymi. Chcemy przyzwyczajać do inność. Pokazywać, że ona istnieje. Dlatego zaprosiliśmy na sobotnią olimpiadę dzieci z nadarzyńskich szkół – wyjaśnia prezes Stowarzyszenia Szlakiem Tęczy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.