Pamiętaj o odśnieżeniu chodnika

Region

Spadł pierwszy śnieg i tym samym właściciele i zarządcy nieruchomości muszą pamiętać o swoich obowiązkach, czyli o konieczności odśnieżania chodnika.

Co roku temat odśnieżania chodników budzi wiele kontrowersji. Wiele osób przytacza argument, że chodniki są przecież częścią pasa drogowego, wiec czemu to właściciele posesji muszą odpowiadać za ich odśnieżanie zimą? Wynika to z przepisów.

Zgodnie z ustawą o „utrzymaniu czystości i porządku w gminach” Za uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości odpowiedzialny jest właściciel nieruchomości.

Są jednak dwa wyjątki, kiedy to odśnieżać chodnika nie musimy. Pierwszy dotyczy sytuacji gdy na chodniku dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Wtedy to gmina musi odśnieżyć chodnik. Drugi przypadek to sytuacja, w której chodnik nie przylega do budynku lub teren posesji (ogrodzenia). Pas zieleni między posesją a chodnikiem sprawia, że obowiązek odśnieżania spada na gminę.

Z art. 117 Kodeksu wykroczeń wynika, że za nieodśnieżenie części drogi przeznaczonej dla ruchu pieszego właścicielowi grozi kara nagany lub grzywny w wysokości do 1500 zł

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “Pamiętaj o odśnieżeniu chodnika”

  1. X pisze:

    Dalej jazda. Niech sobie miasto sprząta. Mają za duzo kasy na głupoty.

  2. none pisze:

    „[…] Obowiązek odśnieżania spada na gminę” która ma to totalnie w pompie. W Brwinowie tradycyjnie ulice lokalne nieodśnieżone, chodniki tak samo. Pewnie się zreflektują za 6 miesięcy.

  3. Pruszkowianka. pisze:

    A co, jeśli przystanek jest na chodniku przy parkanie. Jaką długość chodnika musi odśnieżyć miasto? jakie przepisy o tym mówią?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły