Zakończyły się odbiory placu zabaw i nowego ogrodzenia przy Toeplitzówce w Otrębusach. To kolejne prace przy tym niezwykłym miejscu.

Prace przy Pałacu Toeplitzów prowadzone są od 2013 roku kiedy to przeprowadzono kapitalny remont budynku. Następnie zagospodarowany został teren przed obiektem, od ul. Wiejskiej. Pojawiła się także rozbudowana pochylnia dla osób z niepełnosprawnościami.

– W tzw. międzyczasie przeprowadziliśmy prace konserwacyjne dot. zieleni parkowej, w tym sporo specjalistycznych zabiegów. Potem remontowaliśmy m.in. klatkę schodową w pałacu, część pomieszczeń bibliotecznych a w zeszłym roku – pomieszczenia po przychodni – wylicza Arkadiusz Kosiński, burmistrz Brwinowa.

W 2023 roku pałac zyskał nowe ogrodzenie – ok. 100 m stylizowanego ogrodzenia od strony ul. Wiejskiej z furtką i bramą przesuwną i ponad 360 m ogrodzenia bocznego od ul. Parkowej i z tyłu. Ponadto na terenie pojawił się nowy plac zabaw. Jest on przystosowany dla dwóch grup wiekowych – 1-3 i 4-10 lat. Są tam m.in. huśtawki, zjeżdżalnie, górka saneczkowa, kiwaki na przegubach, sito do zabawy piaskiem, orkiestra podwórkowa, czy trampolina. Do tego zbudowano drewnianą pergolę, która wiosną będzie obsadzona bluszczem i pnączami oraz podest z desek kompozytowych wokół placu zabaw.

Kolejny etap rewitalizacji Toeplitzówki został dofinansowany kwotą prawie 425 tys. zł. Dotacja pochodziła z budżetu Unii Europejskiej. – Sporo roboty jeszcze przed nami w tym miejscu… – niemniej, krok po kroku (przy założeniu, ze tak jak dotychczas będzie się nam udawało pozyskać kolejne dofinansowania dla dalszych przedsięwzięć na tym terenie) będziemy zajmować się tym niezwykłym miejscem… – dodaje burmistrz Kosiński.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.