Otwarcie Muzeum Dulagu 121 w październiku

Region

W dniu dzisiejszym odbyło się pierwsze robocze spotkanie Starosty Powiatu Pruszkowskiego i Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.

Po spotkaniu Komitetu Honorowego budowy Muzeum Dulagu 121 w gmachu sejmu, w dniu dzisiejszym (26 marca) odbyło się pierwsze robocze spotkanie Starosty Powiatu Pruszkowskiego Elżbiety Smolińskiej i Jana Ołdakowskiego Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, na którym ustalono wstępnie zakres merytorycznej współpracy w zakresie założeń programowo-użytkowych powstającego muzeum na terenie byłych zakładów kolejowych w Pruszkowie.

Główne zadania programowe muzeum mają polegać na gromadzeniu pamiątek, dokumentów, fotografii w celu zobrazowania dziejów Dulagu oraz martyrologii ludzi w nim przebywających. Stała ekspozycja muzealna ukazywać ma specjalną rolę mieszkańców Pruszkowa i okolic w niesieniu pomocy, organizowaniu opieki medycznej rannym czy umożliwianiu ucieczek dla osób specjalnie zagrożonych.

Dodatkowo prowadzona będzie działalność naukowa i wydawnicza, polegająca na opracowaniu i publikacji materiałów poszerzających wiedzę na temat działalności Dulagu 121. Uczestnicy spotkania podkreślali rolę i konieczność nawiązania ścisłej współpracy z młodzieżą szkolną i środowiskiem emerytów i kombatantów.

Przewidywany termin otwarcia muzeum Dulagu 121 i ekspozycji „Tędy przeszła Warszawa” ustalono wstępnie na październik bieżącego roku. Najprawdopodobniej uroczystość odbędzie się 1 albo 7 października br, w trakcie tegorocznych obchodów rocznicowych Dulagu. Honorowy patronat nad budową muzeum objął marszałek sejmu RP Bronisław Komorowski.  

Przez pruszkowski obóz przeszło w okresie Powstania Warszawskiego oraz bezpośrednio po jego upadku ponad pół miliona mieszkańców stolicy. Akcję ewakuacji ludności cywilnej okupanci rozpoczęli 4 sierpnia i trwała ona aż do listopada 1944 roku.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.