Oszuści podszywają się pod pracowników ZUS

Region

To kolejna metoda oszustów, którzy próbują wyłudzić pieniądze lub dane osobowe. Tym razem podszywają się oni pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Urzędnicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ostrzegają przed oszustami, którzy próbują wyłudzić dane potrzebne do wypłaty środków z subkonta.

Do niektórych placówek ZUS w kraju zaczęli zgłaszać się klienci, którzy odebrali telefon od osoby podszywającej się za pracownika ZUS. Oszuści proszą o podanie danych identyfikacyjnych niezbędnych do wypłaty środków z subkonta. Prawdopodobnie ich celem jest wyłudzenie informacji, które mogą później posłużyć np. kradzieży lub do zaciągnięcia kredytu – wyjaśniają urzędnicy.

Uważać należy także na podejrzane wiadomości e-mail. Mogą być w nich informacje np. o niedopłacie składek i konieczności uregulowania ich w ciągu 24 godzin. Takie wiadomości mogą zawierać wirusy i trzeba je niezwłocznie usunąć.

Pracownicy ZUS kontaktują się ze swoimi klientami tylko w określonych sprawach. Telefony z ZUS dotyczą głównie wezwania na kontrolę zwolnienia lekarskiego lub są związane z konkretną sprawą. Ostatnio to także rozmowy dotyczące założenia konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Podczas tych rozmów jednak są podane ogólne informacje i sposób założenia konta PUE.

Jeśli chodzi o e-maile, pracownicy nie wysyłają korespondencji mailowej do swoich klientów. Wysyłane są jedynie ogólne mailingi np. o ustawowym obowiązku założenia konta na PUE do 30 grudnia. Maile wysyłane są do osób, które już mają konto na PUE i wyrazili chęć takiego kontaktu ze strony ZUS.

Urzędnicy ZUS ostrzegają, aby nie podawać danych przez telefon i nie odpowiadać na podejrzane maile. Jeśli cokolwiek wzbudza nasze wątpliwości, możemy zweryfikować rozmówcę lub adresata maila w najbliższej placówce ZUS lub pod numerem 22 560 16 00. Każdą próbę wyłudzenia trzeba jak najszybciej zgłosić na policję.

W naszym regionie jeszcze nie słyszano o takich przypadkach, jednak przed oszustami warto przestrzec, zwłaszcza starsze osoby z otoczenia. Powiedzcie o tym swoim sąsiadom, rodzicom, dziadkom i dalszej rodzinie.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.