Oszuści podszywają się pod Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

Policja

Oszuści chcący wyłudzić od nas dane lub włamać się na nasze konta bankowe posuwają się do różnych metod. Ostatnią jest wysyłanie e-maila wykorzystującego wizerunek policji i Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Oszuści chwytają się każdego sposobu, aby wyłudzić od nas dane lub dostęp do konta bankowego. Były już oszustwa „na wnuczka”, „na PGE”, a ostatnio „na przestępcę”. Na czym polega ten sposób?

Oszuści wysyłają e-mail, z którego wynika, że wobec jego adresata prowadzone jest postępowanie w związku z popełnieniem przestępstwa, a zarzuty opisane są w załączniku. Należy go kliknąć i pobrać na swoje urządzenie. Jednakże wówczas zamiast informacji o zarzucie, pobieramy złośliwe oprogramowanie. Za jego pomocą oszuści mogą wykraść nasze dane.

Co ważne, przestępcy chcą się uwiarygodnić. W tym celu pod mailem widnieje podpis Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – Adama Cieślaka. Jak podkreślają policjanci – Cała korespondencja w rzeczywistości jest próbą oszustwa i zastraszenia nas. Jej celem jest kradzież naszych pieniędzy.

O czym trzeba pamiętać? Po pierwsze – nie klikać w linki z niepewnego źródła. Po drugie – Policja nigdy nie kontaktuje się w sprawach czynów karalnych poprzez e-mail. Po trzecie – jeśli już otrzymaliście taką wiadomość, dobrze jest zgłosić ten fakt poprzez stronę internetową CERT.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Oszuści podszywają się pod Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości”

  1. ToTylkoJa pisze:

    Chyba nasza władza ma w rękach odpowiednie narzędzia żeby złapać osobę odszywającą się pod „komedianta”. Zapomniałem że już nie mają, wykorzystywali go do innych celów niezgodnych z przeznaczeniem i biedakom zabrali zabawki,.. ech,..

  2. robot pisze:

    W tym kraju prawie każdy, który chce coś osiągnąć, podszywa się pod kogoś innego. Cały rząd to kretyni podszywający się pod rozumne istoty. I okradają miliony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły