Oszczędzanie w Podkowie

Podkowa Leśna

Samorządy przygotowują się na podwyżki rachunków za prąd i gaz. Podkowa Leśna redukcję kosztów zaczęła dużo wcześniej.

Podwyżki gazu i prądu wzrastają systematycznie od 2019 roku. Lwią część dzisiejszych rachunków stanowią opłaty dystrybucyjne, czyli stałe koszty funkcjonowania usług dostawców. Przed 2019 rokiem było to 30% rachunku. Dzisiaj w niektórych punktach poboru sięgają 55%.

Niedawno przedstawiliśmy Wam plany Nadarzyna na nadchodzące podwyżki cen. Wójt gminy, Dariusz Zwoliński, zapowiedział konkretne działania, jak na przykład wyłączenie oświetlenia ulicznego w nocy, czy obniżenie temperatury w budynkach podległych gminie. Jak oszczędzanie wygląda w Podkowie Leśnej?
Optymalizacja kosztów stałych rozpoczęła się już w 2016 roku. Wówczas wymieniono oprawy oświetleniowe – 999 z 1024 opraw. Wykonano także inwentaryzację wszystkich latarni oraz audyt energetyczny całego miasta. Miał on na celu pomóc w dobraniu najkorzystniejszej procedury zakupu energii elektrycznej dla Podkowy.

Wymiana oświetlenia z sodowego i rtęciowego na ledowe dało wymierne korzyści. Dzięki nim koszty energii spadły o 80-90 tys. zł rocznie, zredukowano zaśmiecanie przestrzeni sztucznym światłem i ochroniono rośliny dzięki ledom z certyfikatami fitosanitarnymi.

Zredukowano też zapotrzebowanie mocy (ze 170 kW na 41) i zmniejszono ilość obwodów świetlnych z 31 na 21 (docelowo ma być ich 10). Te wszystkie działania spowodowały, że samorząd zredukował koszty oświetlenia o 2/3 w porównaniu ze stanem sprzed wymiany oświetlenia.

Czy Podkowa Leśna skorzysta z pomysłu włodarzy Nadarzyna i wyłączy oświetlenie uliczne w nocy? Nie, ponieważ zdaniem Burmistrza Miasta-Ogrodu, Artura Tusińskiego, zwyczajnie się to nie opłaca. Wymiana opraw na energooszczędne ledowe, redukcja zapotrzebowania mocy, zmiana sposobu sterowania doprowadziły nas do punktu, w którym nie mam już możliwości uzyskania dużych oszczędności. Mamy najbardziej oszczędne rozwiązania jakie można dzisiaj mieć – podsumowuje Tusiński.

Jakie inne działania podejmie miasto, aby zwiększyć oszczędności? Odbyło się to przy okazji termomodernizacji budynków miasta. Wymieniono oprawy na energooszczędne, pozbyto się piecyków elektrycznych, wykonano optymalizację procesów sterowania np. w przepompowniach ścieków. To dało 40-procentowe obniżenie zapotrzebowania na prąd.

Kolejnym krokiem było odpowiednie dopasowanie taryf do faktycznego poboru w poszczególnych budynkach miasta. Dużą oszczędnością okazała się budowa nowego przedszkola w standardzie pasywnym. W przyszłotrocznych planach jest także fotowoltaika i pompy ciepła.

Jedna i druga inwestycja powinna już od przyszłego sezonu grzewczego przynieść nam oszczędności. A właściwie biorąc pod uwagę skalę podwyżek jaką funduje nam państwowy monopolista, złagodzić jej wzrosty – podsumowuje Tusiński.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.