Oświetlenie ulic w Brwinowie

Brwinów

Jesienią coraz szybciej zapada zmierzch, coraz później wstaje słońce. Gmina Brwinów zdecydowała się na zastosowanie zegarów astronomicznych, które sterują pracą oświetlenia ulicznego. Zgłaszane awarie lamp usuwane są na bieżąco.

Gmina Brwinów sukcesywnie modernizuje oświetlenie uliczne. Dawniej stosowane były aparaty zmierzchowe, ale obecnie włączanie i wyłączanie lamp ulicznych sterowane jest już w większości za pomocą zegarów astronomicznych. Nad ranem lampy gasną około 30 minut przed wschodem słońca, w czasie określanym jako świt cywilny (brzask Słońca). Wieczorem zapalają się około 30 minut po zachodzie słońca, gdy zapada tzw. zmierzch cywilny. Ustalenie dokładnych godzin odbywa się automatycznie, na podstawie danych astronomicznych, więc pozwala na znaczące oszczędności energii elektrycznej.

Przykładowe godziny świtu i zmierzchu: slonce.alternatywne.info/kalendarz

W przypadku rozległej sieci oświetlenia zdarzają się awarie poszczególnych lamp i obwodów lub inne problemy z niewłaściwym działaniem oświetlenia. Gmina Brwinów zleciła konserwację i naprawę firmie Energo-Bud, która prowadzi dyżur telefoniczny 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Mieszkańcy, którzy zauważą gasnące lub niedziałające lampy, powinni przekazać informację z dokładnym opisem lokalizacji – miejscowość, ulica, umiejscowienie lampy (np. przed budynkiem nr …). W przypadku konieczności wymiany przepalonych żarówek i nieskomplikowanych usterek czas realizacji naprawy wynosi dobę od zgłoszenia.

Warto zapisać numer zgłaszania awarii oświetlenia w swoim smartfonie: tel. 535 552 609
e-mail: konserwacja.energobud@gmail.com.


Brwinow.pl

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “Oświetlenie ulic w Brwinowie”

 1. Obywatel pisze:

  Takie oszczędzanie, powołującej się na „super nowoczesne” zegary astronomiczne to zwykła ściema. Przez to w Brwinowie jest bardzo szaro i niebezpiecznie o tej porze. Oszczędzajmy dalej, aż zaczną ginąc ludzie, bo na ulicach i przejściach dla pieszych jest wtedy bardzo słaba widoczność..

  • Lucjan pisze:

   Niezależnie od warunków warto mieć przy sobie opaskę odblaskową lub dwie .Wtedy szannsa na na zwiększenie własnej widoczności znacznie wzrasta .

  • ulicznik pisze:

   Ale cóż to obchodzi „włodarza” przemieszczającego się wyłącznie automobilami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły