Mieszkańcy korzystają z niego już od jakiegoś czasu, ale to dziś nastąpiło oficjalne otwarcie dworca PKP w Pruszkowie. Budynek zmienił się diametralnie, ale nie tylko w kwestiach wizualnych...

Na moment, w którym pruszkowski dworzec (wybudowany w 1924 r.) zostanie odnowiony czekało wielu mieszkańców. Niektórzy wręcz zwątpili, czy kiedykolwiek będzie miało to miejsce. A jednak. Polskie Koleje Państwowe S.A. oficjalnie oddały do użytku pasażerów przebudowany dworzec. Budynek zachował swój zabytkowy charakter, a dodatkowo zyskał nowoczesne udogodnienia.

– W trosce o zabytkowy wygląd dworca całość robót prowadzona była z najwyższą starannością. Na dworcu znalazły się także nowoczesne rozwiązania, ułatwiające korzystanie z obiektu wszystkim pasażerom, także osobom z niepełnosprawnościami. Cieszy również fakt, że poza poczekalnią i kasą na dworcu są również inne punkty handlowe oraz usługowe, dzięki czemu cała dostępna przestrzeń została zagospodarowana – podkreśla Andrzej Olszewski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

Dworzec otrzymał nowe instalacje, zabezpieczenie przeciwpożarowe, monitoring oraz dźwig osobowy. Część pomieszczeń dworca jest klimatyzowana. Poza poczekalnią i toaletami do dyspozycji pasażerów są również kasa biletowa Kolei Mazowieckich oraz biletomat. Na dworcu uruchomiona zostanie także kasa biletowa PKS prowadząca sprzedaż biletów komunikacji miejskiej. Pozostałe pomieszczenia na parterze budynku przeznaczone zostały na działalność komercyjną: lokal gastronomiczny, kiosk z prasą i usługami kurierskimi oraz sklep z e-papierosami. Piętro dworca i jedna z wieżyc zostaną zagospodarowane przez Urząd Miasta Pruszkowa. Przy dworcu została zbudowana nowoczesna wiata, w której pasażerowie dojeżdżający do stacji mogą pozostawić swoje rowery.

– Pruszków to miasto silnie związane z koleją i jej historią. Pociągi przejeżdżają tutaj od 1845 roku. Nasze miasto leży na trasie dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. To u nas powstała jedna z pierwszych stacji na terenie zaboru rosyjskiego. W 1924 roku został wzniesiony budynek dworca PKP w Pruszkowie, który w swojej pierwotnej bryle przetrwał do dzisiaj. Po remoncie przeprowadzonym przez Polskie Koleje Państwowe wygląd dworca i detale architektoniczne odzyskały swój oryginalny blask międzywojennego polskiego neorenesansu – mówił Paweł Makuch, prezydent Miasta Pruszkowa.

W ramach przebudowy odrestaurowane i odtworzone zostały posadzki i stropy w pomieszczeniach oraz schody i poręcze na klatkach schodowych, wykonany został też dach z historycznie udokumentowanej dachówki typu „karpiówka”. Na elewacji odtworzono dawne napisy, które ujawniono po demontażu tynków. Wiele elementów budynku zostało wykonanych na indywidualne zamówienie ze względu na znaczny stopień zniszczenia pierwotnych materiałów. Uzgodnieniu z konserwatorem zabytków podlegały nie tylko elementy architektoniczne budynku, jak stolarka okienna i drzwiowa, wzór terakoty czy wloty odwodnienia deszczowego, ale też elementy drobne, takie jak np. zegar dworcowy i włączniki elektryczne w poczekalni.

Przypominamy, że mimo otwarcia dworca kolejowego, przejście podziemne nadal jest zamknięte i nie można z niego korzystać.

Wszystkich wystąpień podczas uroczystości otwarcia dworca możecie wysłuchać poniżej, z zapisu wideo „na żywo”:

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 66

66 odpowiedzi na “Oficjalnie otwarto pruszkowski dworzec PKP!”

 1. Rado pisze:

  Utrato spokoj, bo wplywasz do Bzury !!!

 2. mlody mgr pisze:

  Mlody Prezydent Pruszkowa to porazka. Bedziemy jeszcze plakac. Pan Stazynski to byla klasa !

 3. Dobrek. pisze:

  Wspaniałe otwarcie Dworca.!!!

 4. gieroni pisze:

  a co tam robi obatel , eurodupowaty ?

 5. Jon Pedro pisze:

  A tak wszyscy jechali na Pana Starzyńskiego to teraz macie nowego młodego Prezydenta „bezpartyjnego” 🙂

 6. Staram sie nie być malkontentem, ale trudno być optymistą pisze:

  Lepiej późno niż wcale. Na otwarciu uroczyste zadęcie tylko wstyd,że zamiast porządnego wejścia jest zjeżdżalnia.
  Ale dworzec jest piękny i z tego trzeba się cieszyć i chronić przed obszczymurkami tj, graficiaszami.

 7. xxtoday pisze:

  Po co to otwierać skoro i tak nie ma wejścia na peron. Wejście na peron prawie pod Piastowem a radość z otwarcia czegoś co tak naprawdę na chwilę obecną jest bezużyteczne – żenada.

 8. Megabezos pisze:

  Ciekawe jak długo PIS będzie budować CPK Baranów, sadze że z 50 lat, patrząc na postęp 2 letnich prac przy odbudowie przejść podziemnych w Piastowie i Pruszkowie. Te remonty to kompletna porażka czasowa.

  • Zed pisze:

   Czyżby odnalazł się ktoś dobrze poinformowany kto wie, że CPK będą budowały spółki PKP.

 9. miśremiś pisze:

  jakie logo miasta takie zakończenie . od du.. py strony otwarcie

 10. sułek pisze:

  ciekawe kto komu wchodzi w d……………..

 11. Waszek pisze:

  A Obatel i reszta elyty po co

 12. Anonim pisze:

  Dla pasażerów PKP nic się nie zmieni. Nadal na peron będą chodzili na około, po błocie i po torach! Wydaje mi się, że wszelkie działania naszych samorządowców są dla władzy (urzędników, polityków) a nie dla użytkowników (wyborców, obywateli).

 13. Pruszkowoanka pisze:

  Powinni zaprosić księdza Rydzyka

 14. Leoś pisze:

  Utrata się wściekła.

 15. Głos pisze:

  Polacy głosujcie na KONFEDERACJĘ!!! Musimy pogonić te POPiSowe oszołomstwo sprzedające Polskę i Polaków! Po oddaje nas pod kuratele Berlina, PiS sprzedaje Polskę żydostwu…

 16. Moje imie pisze:

  Panie Makuch ostatni raz na Pana zagłosowaliśmy. Kto by się spodziewał PiS w owczej skórze. Niby taki bezpartyjny

  • Pruszków power pisze:

   A ja zagłosuję na niego. I moja liczna rodzina też i dużo znajomych też. I nie jestem za żadną partią. Patrze na ludzi. I co łyso?

 17. Normalny Mieszkaniec pisze:

  A Makuch to nie krypto PiS? Nie stwierdzam, pytam. Faktem jest, że powołał na swojego zastępcę młodego Sipierę z PiS – jego ojciec jest znanym członkiem PiS. Co zrobił dla Pruszkowa syn, nie słyszałem i nikt z moich znajomych nie słyszał więc zachodzi podejrzenie, że nic! Za to wiem, że osiągnął słaby wynik w wyborach. Mimo to, wbrew woli wyborców, jest vice prezydentem. Dzięki Makuchowi. Bez komentarza.

 18. paca pisze:

  Obrzydliwe. Oprócz tego że budowa tak naprawdę nie jest skończona i jest to na chama wyborczy cyrk w którym zgodził się wziąć aktualny prezydent przybrany w pisowski wianuszek. Co tam robi Czarnecki ? Jak on to robi że jednego dnia swoją gębę upublicznia w kilku odległych miejscach. Czy jest na tych zdjęciach choć jedna osoba która choć kiwnęła palcem w sprawie tej inwestycji ? W takich sytuacjach oficjele mający choć trochę uczciwości w sobie winni zapraszać byłych włodarzy i decydentów którzy w przeszłości zdecydowali o rozpoczęciu inwestycji. Ohydna inwazja PiS.

 19. Zniesmaczona pisze:

  Dlaczego nie są publikowane komentarze?

 20. Zniesmaczona pisze:

  Poza Czyżewską i Makuchem to wszyscy z pis. U starosty odżył stary sentyment.

 21. aaaaaaaaaaaaaaaaaaa pisze:

  A po ha…. robi tam Rysio Czarnecki i Radziwił? po co Oni na otwarcie Dworca….? Precz z PiS–em…

 22. onufry pisze:

  To była stypa na dworcu kolejowym w Pruszkowie ?

 23. none pisze:

  Przypomnijcie mi, kiedy było oryginalnie planowane oddanie do użytku całej linii 447 ze wszystkimi stacjami? Jakoś 1,5 roku temu? Czy kiedy dokładnie?

  • Obatel Naczelnik pisze:

   Mieli oddać wszystko na początku września 2018 roku. Sugerowali, że uda się oddać inwestycję szybciej. Dla PiS szybkiej oznacza ponad rok opóźnienia. Czego się nie robi by oklamać wyborców i wygrać wybory? Im po prostu nie można w nic wierzyć. Taka partia, takie zwyczaje. Przed Morawieckim nie było wiaduktów i mostów. Taaa… jasne… tzn. ciemne.

 24. Adam pisze:

  Nie podoba mi się cały ten budynek ( niby zabytek) ani cały ten dworzec i jego plan. Powinni postawić coś nowoczesnego i funkcjonalnego w to miejsce . Dla mnie to kasa wywalona w błoto .

  • butz pisze:

   Adasiu ,,nowoczesne i funkcjonalne”są tam skąd przyszedłeś, pomorskie,warmińsko-mazurskie,dolnoślunskie…

 25. Karol pisze:

  To peron z przejściem podziemnym nie jest elementem dworca kolejowego?

  • Zed pisze:

   Ależ oczywiście, tak dokładnie jest to wpisane w Konstytucję. I jeszcze jedno to nie jest protest polityczny!

 26. Pruszkowiak pisze:

  Pis w towarzystwie klakierów. Kampania trwa.

 27. zaczytany pisze:

  „Piętro dworca i jedna z wieżyc zostaną zagospodarowane przez Urząd Miasta Pruszkowa.” – czyli czytelnia będzie? bo słuchy chodzą, że spadła z planu…

 28. Adam pisze:

  Szkoda że nie ma jeszcze dzieci z kwiatami. haha

 29. Wilku Starszy pisze:

  Chcemy Biedronia i tęczy, anie pisu. Kiedy w końcu osoby z kręgu LGBT nie będą dyskriminowane! Przynajmniej jeden urzednik w każdym dziale powinien być z LGBT. Nie jest tak niestety. Pruszków nie idzie na przód. Mieszkańcy chcą rozwoju. Związków partnerskich. Tym się zajmijcie ! A nie tym starym zgniłym peronem!

 30. Sly pisze:

  Żałosne. Ciekawe czy na tym hucznym otwarciu wspomniano o tunelu którego nie mogą dokończyć od roku i przejściu podziemnym którego nie ma. Pewnie ten smaczek będzie przed jesiennymi wyborami.

 31. wefawf pisze:

  no ale remont jest w trakcie , to co oni otwierali ?? kłanianie się głupocie, niedokończone przejście czy co ?

 32. Pasażerka pisze:

  Świetnie, tylko co z przejściem podziemnym? Trzeba czekać kolejne pół roku albo i dłużej, tragedia.

 33. Xx pisze:

  Żenada żenada żenada.
  A po co te pisuary.

 34. Grabarz pisze:

  Nie ma obywatela bardziej godnego zaszczytu odczytania listu od premiera niż Ryszard Czarnecki. Ten wybitny polityk odcisnął piętno na historii Europy, będą pierwszym w historii człowiekiem usuniętym ze stanowiska zastępcy przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Obywatelu Czarnecki partia jest z was dumna!

 35. Realistka pisze:

  Jak widzę po bardzo trafnych komentarzach, przedstawienie nie odniesie zamierzonego skutku.

 36. Mieszkaniec pisze:

  Żenada. Głosowalismy na ugrupowania samorządowe, które teraz współpracuja z PiS. Nie tak miało być

  • Wiki pisze:

   A ja tam się ciesze z tej współpracy z PiS Jak powiedział pan wojewoda postara się wspierać inwestycje więc Pruszków na tym tylko zyska i chyba czas już by do opozycji dotarło że takie nie bo nie nawet ze szkodą dla mieszkańców głosów im niedoda

   • Mieszkaniec pisze:

    Mamy popierać a nie przeszkadzać?

    • Wiki pisze:

     No jak robią coś dobrego dla miasta to dlaczego by nie popierać ..musi być ciągle jak Pawlak z Kargulem że jak jeden na tak to drugi na nie choćby i we własnej koszuli rękawy pobcinać..

 37. Eden pisze:

  Wygląda paskudnie. Nie wiem z czego są tacy zadowoleni, chyba z milionów wydanych na remont. Paradoksalnie ten dworzec teraz wygląda jakby potrzebował remontu. Co za paździerz, ale w sumie to pisowcy ważne że bańki wydane

 38. Kabaret! pisze:

  Obłuda, obłuda i jeszcze raz obłuda! Gdzie jest przejście na peron i tunel przy Działkowej? Uczestnicy tej szopki powinni się wstydzić!

 39. To ja pisze:

  I po co otwierać jak niedokończony? Obatelowi były potrzebne głosy na wybory do PE?

  • Kampania wyborcza pisze:

   Przecież nie o otwarcie tu idzie. Pisowcom potrzebny był pretekst do prowadzenia kampanii wyborczej. Władzom miasta i powiatu można pogratulować udziału w tym cyrku.

 40. Wkurzony pisze:

  Cyrk jakich mało! Według Konstytucji (PiSowcom przypominam, że jest taki dokument) przedstawicielem Rządu jest Wojewoda. Na „sali” był także tzw. Wiceminister. To oni powinni czytać list od tzw. Premiera, a nie kandydat na europosła Obatel Czarnecki. Czy od dzisiaj każdy europoseł jest na usługach PiS i prezesa z Nowogrodzkiej? Wszystkim zupełnie pomyliły się role. Kolejna sprawa: odarcie dworca to jedno (swoją drogą jest już od dawana otwarty, więc WTF?). Najważniejszy jest tunel dla pieszych i tunel na Działkowej. W tym temacie dzieje się niewiele. Dlaczego zatem przedstawiciel zarządu PKP dostał kwiaty i kto to jest ta Pani? Co to za propaganda rodem z Korei Północnej? Gdzie my żyjemy? Co tam robi Pan Makuch i Rymuza? Dlaczego nie zachęcają do przyspieszenia prac by ulżyć mieszkańcom Pruszkowa? Pomijam już uczestniczenie w kampanii wyborczej PiS. Makuch miał być bezpartyjny. Do oszust z Nowogrodzkiej już przywykliśmy choć wciąż trudno jest się z nimi pogodzić.

  • Mieszkaniec pisze:

   List Morawieckiego był o niczym. Jutro przerobi się go przy okazji otwarcia wychodka pod Włoszczową. Ważne, że kandydat ma zdjęcie przy mikrofonie. Czytać musiał, ponieważ sam nie ma nic do powiedzenia.

 41. jot pisze:

  Zabrakło jeszcze Prezydenta Dudy i Donalda Trumpa. A tak to bardzo fajnie

 42. sad pisze:

  PRL wiecznie żywy, cieszyć się z otwarcia remontowanego od ponad 2 lat dworca. Wystarczy z niego wyjść i zobaczyć jak wygląda peron i jego okolice XDD

  • Aż miło popatrzeć pisze:

   Ciemny lud wszystko kupi. Zabrakło TVPiS i transmisji z poświęcenia dworca. Może nadrobią po przerwie na skłócanie narodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
11020

Pierwsze oficjalne wyniki z Pruszkowa

Pruszków / Wybory 2024
4242

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
3195

Znamy wyniki wyborów w gminach

Pruszków / Wybory 2024
3131

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
69

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
23
Grill gazowy