Wiadomości
Autor artykułu: Redakcja | 17 marca 2023 10:00 |
2
Grodzisk Maz.
Od 11 maja 2022 r. obowiązują nowe zasady sytuowania nośników reklamowych na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki. Tym samym Grodzisk Mazowiecki dołączył do miast, które wprowadziły standardy porządkujące reklamy w swojej przestrzeni publicznej. Uchwała zawiera regulacje dotyczące wielkości, ilości i wyglądu szyldów, reklam oraz banerów. Wszystko po to, aby miasto było estetyczne, piękne i pozbawione chaosu reklamowego. Pod hasłem "Odsłaniamy piękno GRODZISKA MAZOWIECKIEGO" Urząd Miejski ruszył z kampanią informacyjną, która ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z uchwałą krajobrazową.
Od dnia wejścia uchwały krajobrazowej w życie tj. 11 maja 2022 r. liczone są trzy terminy dostosowania istniejących reklam:
– 12 miesięcy, czyli do 11 maja 2023 r. – dla tablic reklamowych i urządzeń reklamowych, sytuowanych na ogrodzeniach (głównie chodzi o banery) oraz na nieruchomościach, na których znajdują się zabytki nieruchome, ujęte w Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Grodzisk Mazowiecki (w tym w rejestrze zabytków nieruchomych Województwa Mazowieckiego),
– 24 miesiące, czyli do 11 maja 2024 r. – dla wszystkich pozostałych tablic reklamowych i urządzeń reklamowych (w tym banerów sytuowanych na budynkach i balkonach),
– 36 miesięcy, czyli do 11 maja 2025 r. – dla tablic reklamowych i urządzeń reklamowych sytuowanych na podstawie decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę.
PODSTAWOWE ZASADY:
REKLAMY NA OGRODZENIACH:
– odległość od innych nośników reklam – 6 m poza ogrodzeniem
– zakaz banerów reklamowych w strefie centrum
– reklama, co drugie przęsło
SZYLDY NA BUDYNKACH I WITRYNACH:
– symetrycznie względem osi kompozycyjnych elewacji
– powyżej parteru – forma ażurowa np. litery przestrzenne
– ograniczenie przesłonięcia witryny max. do 30%
REKLAMY WOLNOSTOJĄCE:
– standard wyświetlania reklam zgodnie z uchwałą
– zwiększenie odległości między tablicami
– co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią nieruchomością
– te same formaty blisko siebie
Każda tablica i urządzenie reklamowe, w tym szyld i baner, montowane po 11 maja 2022 r. muszą być zgodne z wytycznymi obowiązującej uchwały krajobrazowej w Grodzisku Mazowieckim. W przeciwnym razie, gmina (organ) ma obowiązek wymierzyć karę pieniężną, której wysokość ustawodawca narzucił odgórnie w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – art. 37d. Kary wynoszą 112 zł za każdy dzień (opłata stała za 1 szt. niezgodnej reklamy) + 10 zł za każdy 1 m2 tej reklamy dziennie. Kwoty te należy zsumować w każdym indywidualnym przypadku (w zależności od powierzchni reklamy) i pomnożyć przez ilość dni, kiedy reklama pozostaje niedostosowana. Karę pieniężną wymierza się od dnia, w którym organ wszczął postępowanie w sprawie, do dnia dostosowania tablicy reklamowej lub urządzenia reklamowego do przepisów albo usunięcia tablicy lub urządzenia.
Wszelkich informacji udziela wydział Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim, ul. T. Kościuszki 12a, tel. 22 463 46 32, e-mail: krajobraz@grodzisk.pl.
Na stronie internetowej dostępne są wszystkie informacje na temat uchwały wraz z broszurą informacyjną do pobrania: www.planowanieprzestrzenne.grodzisk.pl/uchwala-krajobrazowa/
Biuletyn Gminy Grodzisk Mazowiecki
Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: biuro@wpr24.pl.
Powinien funkcjonować całkowity zakaz wywieszania banerów.
Wystarczy wyjechać poza naszą zachodnią lub południową granicę i widać lasy,gory,przestrzeń.Wjezdzasz do nas bajzel totalny,reklamy kantorów,kebabow,wazektomii.Powinny być przeznaczone miejsca do tego i nic poza tym. Jest internet i gazety od tego.
A w Pruszkowie nie da się, a jak się da, to Radni emeryci i nie tylko zawsze znajda powód żeby zablokować, żeby mogli poczuć się ważni i potrzebni. Podbudować swoje ego.