Od września łatwiej o utratę prawa jazdy

Region

Od stycznia wszedł w życie nowy taryfikator mandatów. Od września łatwiej będzie stracić natomiast prawo jazdy. Wszystko przez zmiany w punktach karnych.

Nowy rok przyniósł sporo zmian dla kierowców łamiących przepisy. Za wszelkie wykroczenia na drodze, w tym jazdę z nadmierna prędkością muszą słono płacić. Od 17 września w życie wchodzą przepisy zmieniające wysokość punktów karnych za niektóre wykroczenia. To jednak nie koniec.

15 punktów za jedno wykroczenie
Jeśli są wśród nas kierowcy, na których wysokość mandatów od stycznia nie zrobiła wrażenia, to może zreflektują się przy punktach karnych. Policja za jedno wykroczenie będzie mogła dać nie 10, ale aż 15 punktów karnych. Zatem „uzbieranie” liczby punktów potrzebnych do utraty prawa jazdy będzie „łatwiejsze”.

Za jakie wykroczenia będziemy mogli dostać 15 punktów karnych? Między innymi za:
– Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście.
– Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
– Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem.

Zwiększy się również liczba punktów karnych, jaką otrzyma kierowca przekraczający dozwoloną prędkość. 15 punktów karnych otrzyma kierowca, który przekroczy dozwolona prędkość o więcej niż 51 km/h. Do tej pory maksymalnie mógł otrzymać 10 punktów.

Koniec z kursami redukującymi
Do tej pory krnąbrni kierowcy, którzy nazbierali sporo punktów mogli je „skasować”. Jak? Wystarczyło zapisać się na kurs i można było wymazać sobie cześć „dorobku” punktowego. Kolejną zmianą jest termin automatycznego kasowania zgromadzonych punktów. Wcześniej po roku od ich otrzymania punkty „znikały” z naszego konta. Teraz też będą „znikać, ale dopiero po dwóch latach i to nie od otrzymania, a opłacenia mandatu.

Egzamin lub utrata uprawnień
Po przekroczeniu 24 oczek doświadczeni kierowcy, będą musieli…. zdać egzamin. Nowi kierowcy, którzy prawo jazdy mają krócej niż rok do jego utarty będą potrzebowali tylko 20 punktów.

Jak Wy oceniacie zamiany w przepisach?

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 7

7 odpowiedzi na “Od września łatwiej o utratę prawa jazdy”

 1. magic pisze:

  Zamordystyczne pseudoprawo kolonia zwaną Polską terroryzuje mieszkańców tej koloni!😡 Lud ma żyć w strachu respektować durne rozporządzenia i dawać się okradać funkcjonariuszom służącym tylko po to!😡

  • herman g. pisze:

   witaj w państwie policyjnym , niedługo to każą klękać jak przed każdym meczem . mam w samochodzie rejestrator na dwie kamery(przód – tył ) – polecam bo i policja nie jest idealna – popełnia wykroczenia.. a potem zgłaszamy do komendy stołecznej lub głównej do wydziału spraw wewnętrznych…. i premii brak awansu też i prawko mogą zabrać tzw. koledzy w pracy ;-))

 2. Abadon pisze:

  A dlaczego inni uczestnicy ruchu drogowego (rowerzyści ) nie są pociągani do kary za łamanie przepisów ? Jazda bez oświetlenia, lub ulicą gdzie po drugiej stronie znajduje się ścieżka rowerowa itp.

 3. Wilku Starszy pisze:

  Bardzo Dobrze! Tępić buraków z burakowa szarżujących na drogach!

 4. robot pisze:

  Wspaniałe są te rządowe ułatwienia. Ciekawe czy piesi też mogą gromadzić punkty karne. Nie ? To byłaby jawna dyskryminacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły