Od czego zależą ceny mieszkań w Warszawie?

Art. Sponsorowany

O ponad 13% wzrosły ceny mieszkań w Warszawie w przeciągu ostatniego roku. Obecnie przeciętnie za mieszkanie z rynku pierwotnego trzeba zapłacić niespełna 14 tys. zł za metr kwadratowy. Po tak spektakularnych wzrostach cen niektórzy liczą, że wkrótce nastąpi zmiana trendu. Czy jest na to szansa w najbliższym czasie?

Wiele czynników wpływa na ceny mieszkań w Warszawie. Dlatego warto przybliżyć, co tak naprawdę kształtuje ceny mieszkań, aby móc podjąć decyzję o zakupie nieruchomości w odpowiednim momencie.

Popyt i podaż

Najważniejszymi czynnikami, które wpływają na ceny mieszkań w Warszawie to popyt i podaż. Popyt mówi nam, ile jest osób zainteresowanych zakupem, a podaż wskazuje, ile nieruchomości jest wystawionych do sprzedaży. Im wyższy popyt, a niska podaż tym ceny szybciej wzrastają. Jeśli natomiast będziemy mieli sytuacje niskiego popytu, a dużej podaży, to w takiej sytuacji ceny powinny spadać.

W 2021 roku mieliśmy sytuację wysokiego popytu i sporej podaży. Jednak popyt był większy niż podaż, dlatego ceny rosły. W ostatnich miesiącach jednak można zauważyć spadający popyt. Czy zatem ceny powinny spadać? W ostatnich miesiącach można było zauważyć na rynku nieznaczne spadki cen w dużych miastach Polski.

Kolejnym czynnikiem jaki ma wpływ na ceny mieszkań są stopy procentowe i dostępność kredytów. Im niższe stopy procentowe, tym kredyty są bardziej dostępne, gdyż więcej osób może zaciągnąć kredyt, który jest tani. Jednak, gdy sytuacja się odwraca, a zatem rosną stopy procentowe tym mniej osób ma zdolność kredytową na danym poziomie, a zatem cena kredytu rośnie.

Pierwszą sytuację mieliśmy jeszcze na początku 2021 roku, kiedy kredyty hipoteczne były tanie. Wiele ludzi zaciągało kredyt i kupowało mieszkania, więc ceny rosły. Obecnie natomiast stopy procentowe rosną i kredyty hipoteczne są coraz trudniej dostępne. Zatem maleje liczba osób, które zaciągają kredyty, co przekłada się na spadek popytu i spadek cen nieruchomości.

Inflacja to wzrost cen. Im niższa inflacja tym mniej rosną ceny dóbr i usług. Natomiast gdy rośnie inflacja tym ceny dóbr i usług rosną. Na początku 2021 roku mieliśmy stosunkowo niski poziom inflacji, a ceny mieszkań rosły. Obecnie mamy stosunkowo wysoką inflację, a ceny nieruchomości zaczęły spadać. Czemu tak się dzieje? Otóż największy wpływ na ceny mieszkań, ma relacja popytu i podaży.

Wpływ na ceny mieszkań w Warszawie mają również koszty pracy, koszty materiałów budowlanych, a także przepisy podatkowe. Im wyższe będą koszty poniesione przez deweloperów, związane z budową nowych mieszkań tym wyżej będą oni wyceniać swoje nieruchomości przeznaczone do sprzedaży. W ostatnich kwartałach rosły koszty pracy i ceny materiałów budowlanych. Można się zatem spodziewać, że kiedy nieruchomości zostaną wystawione do sprzedaży, to deweloperzy będą chcieli przerzucić te wzrosty na ceny mieszkań przeznaczonych do sprzedaży. Oferty nowych mieszkań w Warszawie możesz tu: https://investmap.pl/rynek-pierwotny/mieszkania/warszawa

Czy ceny mieszkań w Warszawie będą spadać?

Obecnie można zauważyć powolne spadki cen mieszkań w Warszawie na rynku wtórnym. Spadki jednak dotyczą tylko poszczególnych dzielnic. W niektórych można zauważyć dalsze wzrosty. Wiele osób wypatruje korzystny moment na zakup wymarzonego mieszkania. Niektórzy wręcz czekają na spektakularne spadki cen mieszkań w Warszawie. Na razie jednak spadki dotyczą rynku wtórnego. Dzieje się tak dlatego, że podaż na tym rynku przewyższa popyt.

Wpływ na to mają również rosnące od wielu miesięcy stopy procentowe, co powoduje, że wielu potencjalnych klientów nie stać obecnie na zakup wymarzonego mieszkania. A to przekłada się na słabnący popyt. Na podaż na rynku wtórnym może mieć wpływ również to, że niektórzy klienci banków nie są już w stanie dalej spłacać swoich kredytów. Tacy klienci mogą wystawiać swoje mieszkania na sprzedaż, aby spłacić hipotekę.

A jak ma się sytuacja na rynku pierwotnym? Deweloperzy nie obniżają cen mieszkań i wielu ekspertów uważa, że ceny lokali z rynku pierwotnego będą nadal wzrastać. Niektórzy z nich uważają, że ceny zamiast spadać będą się raczej stabilizować. Deweloperzy po wielu kwartałach prosperity są obecnie w dobrej sytuacji finansowej, dlatego mogą przeczekać słabszy popyt. Jednak ciężko przewidzieć. jak długo będziemy mieli słabszy popyt na rynku pierwotnym. Dlatego sytuacja deweloperów również może się zmienić.

Czy obecnie jest dobry czas na zakup mieszkania w Warszawie?

Wiele osób obecnie zastanawia się nad tym, czy obecnie mamy dobry czas na zakup mieszkania w Warszawie? A może warto jeszcze poczekać z decyzją? Ceny nieruchomości w Warszawie są na wyśrubowanych poziomach, do tego dochodzi wysoka inflacja i wysokie stopy procentowe. To wszystko budzi obawy wśród potencjalnym kupców mieszkania w Warszawie.

Decyzję powinniśmy podjąć po przeanalizowaniu nie tylko sytuacji rynkowej, ale także na podstawie naszych zarobków, zdolności kredytowej, oszczędności i planów związanych z nieruchomością. Czasami po prostu trudno zwlekać z zakupem nowego mieszkania, w nadziei na to, że ceny nieruchomości spadną.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy