Obchody Czerwca ‘76 w Ursusie

Region

Sezon imprez plenerowych w pełni. Kolejna z nich w klimacie „sprzed lat” odbędzie się w Ursusie.

Rada i Zarząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy zapraszają na obchody Czerwca ‘76. – Chcemy przypominać o strajkach robotników z Ursusa. To był pierwszy w Polsce strajk, po którym władza ustąpiła robotnikom. Ich bunt i odwaga utorowały drogę do powstania „Solidarności”. Dziś w sposób przystępny opowiadamy o wydarzeniach z czerwca 1976 roku młodszym mieszkańcom dzielnicy i miasta. – Bogdan Olesiński burmistrz Ursusa.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 25 czerwca, w godz. 14.00-22.00 w Parku Czechowickim. W programie przewidziano moc atrakcji. W czasie pikniku historycznego zaplanowano gry i zabawy dla najmłodszych nawiązujące do epoki, pojawią się rekonstruktorzy. Fani motoryzacji będą mgli z bliska przyjrzeć się oryginalnym „Ursusom”, a miłośnicy kolarstwa będą mogli obejrzeć rowery nawiązujące do czasów PRL, przejechać się rikszą, zrobić slalom „Wigrami” w alkogoglach i wiele innych.

Podczas pikniku będzie można spotkać się także z naocznymi świadkami i uczestnikami strajków. Będą czekać na Was w namiocie „Zbuntowani ‘76”. Przewidziano też wystawę plenerową „Czerwiec 1976 początkiem naszej siły” i „KOR – geneza”.

Nie zabraknie też koncertów. Na scenie o godz. 18.30 pojawi się Baranovski, a cały piknik zwieńczy występ zespołu Nocny Kochanek.

24 czerwca 1976 roku rząd ogłosił radykalne podwyżki cen żywności. Mięso i jego przetwory drożały o kilkadziesiąt procent. W całej Polsce wybuchły strajki w zakładach pracy. W Ursusie miały dramatyczny charakter. Strajkujący zablokowali linię kolejową, uniemożliwiając na kilka godzin ruch pociągów. ZOMO z bezwzględną brutalnością rozpędzało protestujących za pomocą pałek gumowych, gazu łzawiącego i armatek wodnych. Zatrzymanych podczas zajść przewożono do komend milicji, gdzie byli prowadzeni przez tak zwane ścieżki zdrowia – szpalery bijących ich zomowców. Represje trwały po zakończeniu strajku. Robotnicy biorący w nim udział byli skazywani na więzienie i zwalniani z pracy. W konsekwencji tych wydarzeń powstał Komitet Obrony Robotników, który później stał się jednym z filarów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Źródło: ursus.um.warszawa.pl

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.