Wiadomości
Autor artykułu: red. | 02 kwietnia 2023 11:00 |
11Dawna kuźnia u zbiegu ul. Biskupickiej i Dworskiej będzie miejscem na kolejny mural w Brwinowie. Na budynku latem pojawi się mural inspirowany rysunkiem Artura Grottgera „Kucie kos”.
W 2023 roku przypada 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji w Brwinowie pojawi się nowy mural. Artyści mieli twardy orzech do zgryzienia, ponieważ konkursowe prace miały nawiązywać do dzieła Grottgera „Kucie kos”. Prace spływały przez kilka tygodni – nie tylko z Brwinowa i okolic, ale także z Ełku, Torunia, a nawet z Niemiec. Okazało się, że XIX-wieczny obraz może być inspiracją dla wielu oryginalnych i różnorodnych dzieł.
Ostatecznie w jury wybrało pracę Piotra Topczyłki. Jego praca to propozycja odwzorowania XIX-wiecznej kuźni z podkrakowskiej wsi Igołomnia, której to wnętrze, według miejscowej legendy, było uwiecznione przez malarza. Być może jeden z mężczyzn na obrazie to Adam Chmielowski, późniejszy Brat Albert? Pewne jest to, że jego postać łączy obie miejscowości. Igołomia jest miejscem jego urodzenia, a w parafii św. Floriana w Brwinowie, gdzie rodzice Adama brali ślub 6 lipca 1838 r., przechowywane są jego relikwie.
Murale przypadły brwinowskiej społeczności do gustu, zwłaszcza, że uśmiechnięta twarz Wacława Kowalskiego i strażacy ruszający na akcję na budynku OSP stały się już wizytówką gminy. Nowy mural, tym razem w innej części Brwinowa, będzie kolejnym punktem zachęcającym do spacerów po mieście.
Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.
Dobry pomysł.Ten mural będzie OK!
Papież niczego już nie potrzebuje. Dajcie wszyscy temu człowiekowi święty spokój. Martwcie się prędzej o siebie i swoje grzechy,zwłaszcza Ci, co najbardziej krzyczą!!!
Misiek, jak nie potrzebuje ? Przecież to jest Ojciec Święty ! To tak jakby napluć na Boga
Spróbuj np. u muzułmanów nie poszanować ichniejszych tradycji – Allaha to by ci głowę odrąbali
Tylko allah w przeciwieństwie do papieża raczej nie był zainteresowany małymi dziećmi
@J -Masz rację, często widać było jak do Papieża szły dzieci na kolana …szkoda, że ciebie to nie spotkało to może być doznał łaski normalności
Piękna inicjatywa , czekamy na efekty .
Niech Kosiński nie udaje patrioty i Polaka bo jak co roku wychodził z inicjatywą do proboszcza Brwinowa o uczczenie śmierci Papieża JP2 , tak w tym roku , W TAK SZCZEGÓLNYM ROKU, kiedy Tenże Papież potrzebował tego najbardziej , ciszaaaaa…..Kosiński przyłączył się więc do zainicjowanego przez komunistów z PO-KO-TRZASK.2050 hejtu politycznego na JP2 i daje jasny sygnał, że jest lokalnym komunistą pod nazwą- „dobro wspólne”
Żal marny typie że bronisz razem ze swoim pisowskim bagnem obrońcę pedofili. Ciemnogród i zaściankowość takich jak ty jest niebezpieczna.
Papież obrońcą pedofili ?
Tobie już nic nie pomoże, myślę , że szczęścia w życiu nie zaznasz
Burmistrz przed domem malije sobie mural. Nie ma to jak zaspokojenie próżności
dokładnie, koło siebie potrafił zadbać o jakiś ład, ale 150 metrów dalej, na tzw ul. Rynek 1 obraz jak po bitwie, stare asfalty, odbojniki, brak miejsc parkingowych itp