Nowy gmach szkoły muzycznej w Grodzisku

Grodzisk Maz.

Coraz wyraźniej zarysowują się plany budowy nowej siedziby szkoły muzycznej w Grodzisku Mazowieckim. Kiedy rozpocznie się budowa?

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. T. Bairda w Grodzisku Mazowieckim powstała w 1972 roku. Prowadzi ją Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aktualnie mieści się w zabytkowym budynku przy ul. Okulickiego. W przeciągu kilku lat ma się to zmienić. Szkoła zyska nowy gmach.

– Powodem jest fakt, że co roku w naborze do szkoły bierze udział 300-400 kandydatów, a przyjętych zostaje 140. Inspiracją było także miasto partnerskie Grodziska – austriackie Weiz. To ponad 11-tysięczne miasteczko mocno inwestuje w wykształcanie muzyków – informuje burmistrz Grzegorz Benedykciński.

Szkoła powstanie przy Placu Króla Zygmunta Starego, w pobliżu kościoła. Będzie posiadała szklaną elewację i salę koncertową na 250 osób. Inwestycja jest finansowana przez MKiDN, które zarządza szkołą. – W maju lub czerwcu 2024 roku przewidujemy uzyskanie zgody na budowę. Następnie Ministerstwo ogłosi przetarg na budowę, zatem najwcześniej o rozpoczęciu prac możemy mówić w połowie 2025 roku, jeśli w pierwszym postępowaniu uda się wyłonić wykonawcę. Pamiętajmy, że do wykonania będzie budynek niezwykle wymagający i specyficzny – dodaje Benedykciński.

Co stanie się z dotychczasową siedzibą szkoły przy ul. Okulickiego? Gmina już ma na to pomysł – powstanie tu muzeum Grodziska Mazowieckiego. – Część eksponatów już mamy, magazynujemy je. Pamiętajmy, że w Grodzisku mieszka ponad 50 tys. mieszkańców i liczba ta wciąż rośnie. Wielu z nich jest przyjezdnych. Dobrze, aby również oni poznali historię naszej gminy – podkreśla burmistrz.

O utworzeniu muzeum możemy jednak mówić dopiero wtedy, kiedy rozpocznie się budowa nowej szkoły muzycznej. Wtedy będzie pewne, że szkoła się przeniesie i będzie miejsce dla nowej placówki. – O tym jednak możemy zacząć rozmowy najwcześniej w połowie 2025 roku – kończy Benedyciński.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.